BAE Hope sondası ilk Mars fotoğrafını yolladı


14 Şubat 2021 Pazar 23:59
ABONE OL
BAE Hope sondası ilk Mars fotoğrafını yolladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından gönderilen Hope yani umut sondası, 9 Şubat tarihinde Mars yörüngesine başarılı bir şekilde yerleşti. Birleşik Arap Emirlikleri’nin kendi imkanları ve kendi bilim insanlarıyla başardığı bu uzay hamlesi sonrası, Hope’tan ilk Mars fotoğrafı dünyaya ulaştı.

BAE’ye ait Umut sondası, çektiği ilk Mars fotoğrafını Dünya’ya yolladı. Bundan yaklaşık 7 ay önce uzaya gönderilen uzay sondası, 9 Şubat tarihinde Mars yörüngesine yerleşmeyi başardı.

BAE’nin Hope uzay sondası ilk Mars fotoğrafı ile gündemde

Göreve başladıktan sonra ilk Mars fotoğrafını çeken Hope sondasının Mars fotoğrafı, Mohammed bin Rashid Uzay Merkezi (MBR) Twitter hesabı üzerinden paylaşıldı.

Fotoğrafla birlikte kuruluş: “Bu görevin Mars hakkında insanlığa fayda sağlayacak yeni keşiflere yol açacağını umuyoruz” şeklinde bir açıklama da yaptı.

MBR, Mars fotoğrafının, sondanın kızıl gezegene yani Mars’a ulaşmasından 1 gün sonra Hope EXI cihazı tarafından Mars yüzeyinden 24 bin 700 kilometre (15 bin 350 mil) yükseklikten çekildiğini açıkladı.

ilk mars fotoğrafı, hope sondası, bae hope, umut sondası

MBR, Twitter üzerinde yaptığı açıklamanın devamında: “Umut sondasının ilk Mars fotoğrafının aktarımı, tarihimizde belirleyici bir andır ve BAE’nin uzay araştırmalarında yer alan gelişmiş ülkeler arasında katıldığını göstermektedir” dedi.

BAE Hope sondası dışında, Çin Tianwen-1 uydusu da kısa bir süre önce Mars yörüngesine yerleşmeyi başardı. Yine bu ay sonunda da NASA tarafından gönderilen Perseverance uzay aracı Mars’a ulaşacak.

Türkiye’de BAE’nin uzay programında yaşanan bu ilerleme sonrası, çok kısa bir süre önce Milli Uzay Programını duyurmuştu. Siz ne düşünüyorsunuz, BAE‘nin bu uzay atağı sonrası Türkiye ve diğer Müslüman ülkelerde uzay yarışında önemli bir yer alabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" BAE Hope sondası ilk Mars fotoğrafını yolladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BAE Hope sondası ilk Mars fotoğrafını yolladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BAE Hope sondası ilk Mars fotoğrafını yolladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği