Okunma

Çin devinden otonom araç geliyor!


16 Ekim 2017 Pazartesi 11:30
Çin devinden otonom araç geliyor!

2021’e kadar otonom araç üretmeyi planlayan Baidu, Çinli araç üreticisi BAIC Group ile birlikte çalışıyor. Baidu, otonom sürüş teknolojisini geliştirdikten sonra, üretim tarafını BAIC Group’a bırakacak.

Apollo adı verilen otonom sürüş programında Baidu’nun daha pek çok iş ortağı mevcut. 2019 yılına kadar 3. Seviye otonom araç üretmeyi planlayan şirket, 2021 yılına kadar da 4. Seviye otonom araç üretmeyi planlıyor. (3. Seviye’de araç bağımsız olarak gidiyor ancak sürücünün direksiyon başında kontrolü elinde tutması gerekiyor, 4. seviyede ise sürücünün kontrolüne gerek duymadan güvenli sürüş sağlanıyor.)

Baidu otonom aracı DuerOS kullanacak

Otonom araç için görüntü algılama, siber güvenlik ve otonom sürüşün yanı sıra DuerOS sanal asistanı da kullanıma sunacak. BAIC ise bu teknolojileri kendi ürettiği araçlara entegre edecek. 2019’a kadar toplamda 1 milyon BAIC otomobilin otonom sürüş teknolojileri ile donatılması planlanıyor.

Geçtiğimiz aylarda General Motors da kendi otonom araçlarını üretmek için yan şirketi Cruise Automation ile birlikte üreteceğini açıklamıştı. GM’in geniş hacimli otonom aracı Bolt platformunu kullancak ancak toplu üretime uygun olarak, daha fazla otonom sürüş sensörü kullanacak.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çin devinden otonom araç geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin devinden otonom araç geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin devinden otonom araç geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "