Okunma

Bakan Arslan: Siber saldırılar 6 kat arttı!


17 Mart 2017 Cuma 03:30
Bakan Arslan: Siber saldırılar 6 kat arttı!

Bu yılın ilk haftalarında Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi tarafından siber güvenliğe ilgisi ve yeteneği olan kişileri ortaya çıkartma hedefi ile Siber Yıldız isimli bir yarışma düzenlendiğini sizlere duyurmuştuk.

Geçtiğimiz ay sonuçlanan Siber Yıldız yarışması için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan‘ın katılımıyla bir ödül töreni düzenlendi.

Dereceye giren yarışmacılara ödüllerini veren Bakan Arslan, yaptığı konuşmada Türkiye’ye yönelik düzenlenen siber saldılarda ciddi bir artış yaşandığını belirtti.

Servisleri devre dışı bırakmak isteyen büyük çaplı saldırılar!

İnternet ve mobil iletişimin artık hayatın bir vazgeçilmezi olduğunu belirten Bakan Arslan, 2015 yılında 1447 seviyesinde olan büyük çaplı siber saldırıların, 2016 yılında 6 kat artarak 8560’a ulaştığını açıkladı.

17-03/17/ulastirma-bakani-ahmet-arslan.jpg

Siber saldırıların dünya genelinde yıllık 500 milyar dolar maliyeti olduğunu vurgulayan Ulaştırma Bakanı, siber saldırılar sonucu ele geçirilen bilgisayarlar değerlendirildiğinde Türkiye’nin dünya genelinde dördüncü sırada olduğunu belirtti.

Siber Yıldız Yarışması için 27 binin üzerinde başvuru yapıldığını belirten Arslan, açıklamasında ülkelerin artık siber saldırılar ile mücadele etmek için özel ordular kurduğunu ve ülkemizde siber mücadele ordusunun kamu – özel sektör ortaklığıyla kurulması gerektiğine yer verdi.

:: Sizce, siber saldırılar ile etkin mücadele için nasıl bir yol izlemek gerekiyor?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Bakan Arslan: Siber saldırılar 6 kat arttı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Siz daha 3 tarafı denizlerle çevrili ülkede denizciliği düzeltemediniz, bide siber saldırı diyor ya.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  takma kafana bakanım donumuza kadar yayınlasınlar internette bilgilerimizi arkanızdayız bize siber fiber koymaz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  boşver sayın bakanım senin gibi Adem'e 5 tane badem düşüyormuş sen ne yapıcaksın teknolojiyi sana bir de afyon kaymağı verelim sen boşver dert etme siber saldırıları…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bademler teknolojiden anlamaz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Tübitak hani şu zikirmatiğe bütçe veren kurum mu mide bulandırıyorsunuz artık çekin elinizi bu milletin yakasından artık

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çünkü avrupa agp'ye düşmannnn çekemiyorlar, dünyanın en zengini biziz, en güçlüsü biziz hülooğğğ bir gece ansızın 82 new york, 83 moskova, 84 Pekin, 85 uranüs, ,86 Andromeda ix, 87 ic 342,

 7. SDN Okuru dedi ki:

  işte bu yüzden tubitak gibi önemli bir kurumun başına hayvanat bahçesi müdürünü getirmiyeceksiniz..yatırımını eğitimleri bu yönde destekle gidip inşaata verme ki insanlarda eğilim bu yönde olsun..sonradan kandırıldık demek kolay çünkü sizin için değilmi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Geç kaldınız geç. 10 yıl önce bunun planını programını yapmanız gerekirdi.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bakan ne anlar teknolojiden bu akpnin tek bildiği paradır para.

" Bakan Arslan: Siber saldırılar 6 kat arttı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bakan Arslan: Siber saldırılar 6 kat arttı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bakan Arslan: Siber saldırılar 6 kat arttı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "