Ulaştırma Bakanı’ndan Wikipedia açıklaması!


07 Ağustos 2017 Pazartesi 00:00
Ulaştırma Bakanı’ndan Wikipedia açıklaması!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dün canlı olarak gerçekleştirilen bir televizyon programına konuk olarak, son günlerde merak konusu haline gelen birçok soruyu cevapladı.

Programın odak noktası büyük oranda İstanbul’da yapımına devam edilen yeni havalimanı gibi projeler olsa da, ülkemizde erişimin engellendiği dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia‘ya da değinildi.

Faydası olduğu konusunda şüphe yok!

Bakan Arslan, Wikipedia’nın yaptığı yanlışları düzeltmediğini ve bunun yanı sıra Türkiye’de bulunan editörleri hatalı içerikleri düzeltme noktasında engellediğini ifade ediyor.

Türkiye hakkında birçok yanıltıcı bilginin yer aldığı Wikipedia’nın bu konuda uyarıldığını, ancak uyarıların dikkate alınmadığını belirten Ulaştırma Bakanı, hatalar düzeltilmediği için erişimin engellendiğini belirtiyor.

Ahmet Arslan’ın yaptığı açıklamadan bazı kesitler şu şekilde;

Bütün bu sistemlerin hepsinin faydası olduğu konusunda şüphe yok, zararlı olduğu taraflar konusunda ise görüşmeler yapılarak hataların düzenlenmesi sağlanır.

Ne yazık ki, Wikipedia’da ülkemiz için yanlış algılara neden olabilecek o kadar fazla yayın var ki, bu konuda kendilerini defalarca kez uyardık.

Hatta, editörlerin bu konuda gerekli düzenlemeleri yapması mümkün olduğu halde, Türkiye’de bulunan editörleri yasaklayarak düzenleme imkanını ortadan kaldırdılar.

Halen, görüşmelere devam ediyoruz ve insanlarımızın bu hizmetten faydalanmasını istiyoruz.

Onları ısrarla, terör ile canı pahasına mücadele eden Türkiye’yi DAEŞ destekçisi gibi göstermekten vazgeçmeleri konusunda uyarıyoruz.

:: Ulaştırma Bakanı tarafından yapılan açıklama hakkında ne düşünüyorsunuz?


 • yazarMehmet Ali Ertunç

  2015 yılının Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Pilot olma hayali ile uçaklara olan hayranlığı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Ulaştırma Bakanı’ndan Wikipedia açıklaması!” üzerine 29 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Açmasanız n'olacak 3 tıkta vpni açıp siteye girebiliyorum

  2. SDN Okuru dedi ki:

   bence kendi ansiklopedimizi oluşturmalıyız bir kaç tanede arkadaş görevlendirip dünyada ne var ne yok eklemeli alın size kaynak

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Pire için yorganı yakmak bu olsa gerek

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Eyyyy wikipedia sen kimsin ya

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Çe-O-Me-A-Re

  6. SDN Okuru dedi ki:

   Madem türkiye hakkında yanlışlar düzeltilmiyor o zaman sadece o sayfayı yasaklayın bütün wikipedia yı yasaklamak nedir

  7. SDN Okuru dedi ki:

   Siteler tıklama ve bağış ile para kazanan oluşumlardır. Banladın bir biz görmüyoruz diyenler işin prestij ve gelir ayağını unutuyor. Muhalefet olma pahasına vikiyi tek doğru kaynak olarak dumanlar var onlarda benim gibi vikinin hatalarla propagandalara dolu olduğunu biliyor. Bilimi takip etmek isteyen siencedirect gibi sitelere abone olur. Vikipedi de ilim arayan çöplükte hazine arıyordur. Oysa çöpün bile yerine göre hurda gübre yakıt vs olarak değeri olabilirken vikipedi nin bu değeri yoktur. Bilim deney ve gözlemlere dayanan sistematik bir disiplindir. Şurada vikipedia için duyar kasacağına ah keşke bir makale okusydınız.

  8. SDN Okuru dedi ki:

   başına 0 "sıfır" koyuverin ya çok zor değil. https: //tr 0wikipedia org

  9. SDN Okuru dedi ki:

   Eurovizyon a da katılmıyormuşuz yine yasaklarla batıdan soyutlanmayla olmaz bu devirde, arap ülkelerin hali ortada onlara özenmek niye sonuçta ne kadar Türk sözcüğünü telaffuz etmeseler de baştakiler sadece millet lafını kullanıyorlar, Türk değil miyiz ?

  10. SDN Okuru dedi ki:

   varsayalım ki gerçekten o sayfalarda türkiye hakkında yalan yanlış bilgiler var. bütün dünya bu sayfaları görürken bizim göremiyor olmamı ve bununla beraber bir çok bilgiye daha ulaşamıyor olmamızın bize nasıl bir faydası var. zahmet edip bir açıklama yapsaymış keşke.

  11. SDN Okuru dedi ki:

   vikipedya bizi kıskanıyor..

  12. SDN Okuru dedi ki:

   Yıl 2017 uğraştıkları şeye bak

  13. SDN Okuru dedi ki:

   Her şey sizin istediğiniz gibi olmak zorunda değil dünyada. Orası dünyanın bir ansiklopedisi. Ülke için yanlış olan bir konuya erişimi engellersin bu kadar basit. Tamamına değil. Zaten o bile yanlış ama neyse. Büyük ülkeler sosyal medyada veya internet sitelerinde yazılan şeylerle ilgilenmezler. Biz hala küçük bir ülke olduğumuz için ne desem boş…

  14. SDN Okuru dedi ki:

   Bari ugandaca Wikipedia yı engellemeseydiniz. Ugandacamızla rezil oluyoruz bilgiye eriş*****

  15. SDN Okuru dedi ki:

   saçma olan şu: wikipedia'nın hatalı olduğu savunulan içeriklerini yine Türkiye haricindeki kullanıcılar (içerikleri görmesini istemediklerimiz) görmeye devam ediyor. Bu içeriğe bakmayacak, görse de umrunda olmayacak tek ülke biz olmamıza rağmen göremiyoruz.

   yani bu yasak, sorunu çözmüyor.

  16. SDN Okuru dedi ki:

   Maalesef Ülkemize karşı olan gizli savaşı artık açık açık yürütüyorlar, böyle tarihi günlerde siyaseten farklı ideolojide olun veya olmayın kabul etmeliyiz ki başımızda güçlü bir lider olduğu için şanslıyız.

  17. SDN Okuru dedi ki:

   taviz verilmemeli artık

  18. SDN Okuru dedi ki:

   Viki yazıyorsa doğrudur
   😉

  19. SDN Okuru dedi ki:

   Başını kuma gümen deve kuşu misali….

  20. SDN Okuru dedi ki:

   Bir zamanlar aynı şeyi youtube içinde yıllarca yapmışlardı. Bu da o hesap. Hatalı bir içerik için Ansiklopedi bloklamak bizi tüm dünyaya rezil ediyor. VPN'siz gayet basit bir çözümü var. Burada ispiyoncu ergenler olduğu için yazmıyorum. Bilgiye hele ki 2017 yılında erişim engellenemez.

  21. SDN Okuru dedi ki:

   Dogru diyor adam hakli. Simdi buna karsi gelecek insanlar cikacak. Turkiye ne diyorsa o olacak!

  22. SDN Okuru dedi ki:

   Daha önce nasıl belirli sayfalarına engelleme bıraktıysanız yine aynı şekilde engelleme bırakabilirsiniz başka türlü olmaz bu komple engelleme falan

  Yorum yazın

  Geri bildirim