Bakan Koca: BioNTech aşısını da alıyoruz


24 Aralık 2020 Perşembe 22:44
Bakan Koca: BioNTech aşısını da alıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin yetkili olduğu BioNTech şirketi ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer’in ürettiği aşının Türkiye’ye geleceğini duyurdu.

30 milyon doz aşı yolda!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pfizer/BioNTech aşısı ile ilgili ciddi bilgileri paylaştı. Bakan Fahrettin Koca, COVID-19’a karşı geliştirilen bu aşının Türkiye’ye geleceğinin müjdesini verdi. Bu konu ile ilgili Bakan Koca’nın açıklamaları ise şöyle:

“Ben Uğur Hoca ile son 2-3 gün boyunca 5-6 kez görüştük ve bu sorunu kısmen hallettiğimizi söyleyebilirim. Sözleşmenin adedi ile üretim hakkında bir sorun olduğunda sorumluluk taşıyabileceklerini belirten bir maddeye yer vermek için de ikimiz karar kıldık.

Bakan Koca'dan BionTech aşısı

Sözleşme miktarından daha çok bir sorumluluk taşımama noktasında sabırsız olduklarını, bunu sorunu aşmamızın mümkün olmadığını belirttiler. Biz bunu halkımıza sözleşmenin adedince sorumluluk yüklenebileceğini belirterek bu aşıyı yapabileceğimizi söylemiş olduk.

BioNTech/Pfizer aşısı Mart ayının sonuna kadar 4.5 milyon gibi planladık. Ocak ayında tahminimce 1-1.5 milyon doz gibi bir kısmı gelecek. Önümüzdeki haftalarda bunu takvimle netleştirerek Uğur Hoca bizlere bildirmiş olacak.

Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz, opsiyonel olarak da 30 milyon doza kadar söz konusu olabileceğini görüşmüş olacağız. Bu gece ya da yarın tahminen sözleşme imzalanmış olur.

Pfizer aşısının fiyatının dünyada birçok ülkeye satılan fiyattan daha aşağı olduğunu söyleyebilirim. Firma açıklamasını istemiyor ama dünyada satılan fiyatlardan daha aşağıda olduğunu belirtmekte fayda var.

Çin’in SinoVac aşısı firmanın bunu açıklamamamızı ama bu ücretin diğer ülkelerde satılabilecek ve satılan sayılardan düşük olduğunu söylemiş olalım.”
yazarHüseyin Ceylan

2020 yılının Mart ayında SDN ailesine katılan; dizi ve film hayranı olan Hüseyin, en büyük tutkusu olan teknolojiyi okurlara aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Onu da eşe dosta alıyorlardır.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Insallah ve ALLAH icin durust olun ve hakkaniyetle dagitin.. bu gune kadar ne beklediniz insanlar oluyor..vebalinden kork muyor musunuz…

" Bakan Koca: BioNTech aşısını da alıyoruz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bakan Koca: BioNTech aşısını da alıyoruz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bakan Koca: BioNTech aşısını da alıyoruz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)