Bakan Koca Çin aşısı için açıklama yaptı


05 Ocak 2021 Salı 12:00
Bakan Koca Çin aşısı için açıklama yaptı

Koronavirüse karşı üretilen Çin aşısı 30 Aralık’ta Türkiye’ye geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıların geldiği günden itibaren incelemesine devam edildiğini söyledi. Ayrıca Bakan Koca, incelemelerin sonunda aşıya ‘Acil Kullanım Onayı’ verilerek kullanılacağını açıkladı.

Bakan Koca: Çin aşısı için testler en az 14 gün sürecek

Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac aşısının ilk partisi Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı İlaç ve Aşı Depoları’na yerleştirildi. Aşıların numuneleri ise Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları’nda inceleniyor.

Fahrettin Koca Çin aşısı için; incelemelerin en az 14 gün süreceğini belirtti ve bu analizlerin sonucunda uygun olduğuna karar verilirse ‘Acil Kullanım Onayı’ verilerek kullanılmaya başlanacağını açıkladı. Aşı kullanıldığı takdirde, ilk etapta sağlık çalışanlarına 28 gün arayla iki doz uygulanacak.

Çin aşısının analiz sürecinde; formülasyon yapısının değişip değişmediği, üretimden gelen özelliklerinin korunup korumadığı, etkililiği ve güvenilirliği test ediliyor. TİTCK’te gerçekleştirilen kontroller tüm dünya ülkelerinde uygulanıyor.

Türkiye 50 milyon doz aşı sipariş etti

Sinovac tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı, Türkiye’den 50 milyon doz sipariş edildi. 30 Aralık’ta Türkiye’ye, 3 milyon doz aşı ulaştı.

Aşının etkinliği konusunda ise daha önce Bakan Koca’dan açıklama gelmişti. Koca, geçen hafta yaptığı açıklamada ise Çin aşısı Türkiye’deki testleriyle ilgili sonuçları ilk kez paylaşmış ve yüzde 92.5 oranında bağışıklık geliştirdiğini duyurmuştu.
yazarDeniz Keskin

1998 yılında doğan Deniz Keskin, medya alanına ilk adımını Aydın Doğan Lisesi’yle attı. İlk deneyimini Hürriyet Gazetesi’nde staj yaparak kazandı. Marmara Üniversitesi’nde eğitimine devam ediyor ve SDN bünyesinde çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Aşı denilen şey nüfusu azaltmak için yapılacak ve bu aşıyı da sağlık çalışanlarına vuruyormuş gibi gözüküp vurmayabilirler ama bizim insanların maalesef bu kısmı hala haberlere ve açıklamalara bakarak sağlık bakanı diyorsa bi bildiği vardır kafasında bastakiler İsrail’e ve ABD’ye hizmet ediyor sahtekarlık bunlarin ustalığı bunu anlayın artık.

" Bakan Koca Çin aşısı için açıklama yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bakan Koca Çin aşısı için açıklama yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bakan Koca Çin aşısı için açıklama yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  2. 2 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  3. 3 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  4. 4 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  5. 5 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  6. 6 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  7. 7 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  8. 8 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  9. 9 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  10. 10 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!