Bakan Varank aşı çalışmalarında son durumu açıkladı


17 Aralık 2020 Perşembe 13:32
Bakan Varank aşı çalışmalarında son durumu açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, video konferans yöntemiyle katıldığı TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu Aşı ve İlaç Konferansı’nda ülkemizde yürütülmekte olan koronavirüs aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarında gelinen son durumu ilgin detayları paylaştı.

COVID-19 Türkiye Platformu’nun küresel salgın ilanı öncesinde kurulduğuna dikkat çeken Varank, “Birlikte geliştirme ve birlikte başarma” yaklaşımıyla 49 farklı kurum ve kuruluştan 500’e yakın araştırmacının bir araya geldiğini ve Asya’dan Güney Amerika’ya birçok ülkenin bu modeli takdir ettiğini dile getirdi.

Bakan Varank: Türkiye’de 8 aşı geliştirme projesi yürütüyoruz!

Platform çatısında tedavi odaklı 9 ilaç ve bağışıklık kazanılmasına yönelik 8 aşı geliştirme projesi olmak üzere toplam 17 proje yürütülüyor. Aşı projesi sayısı bakımından ABD ve Çin’in ardından Türkiye’nin üçüncü sırada yer aldığını açıklayan Bakan Varank, tasarım, prototip aşı ve hayvan çalışmaları aşamaları sonrasında 4 aşı adayının hayvan deneylerini başarıyla tamamladığını belirtti.

COVID-19 Türkiye Platformunda ve TÜSEB destekli projelerde çalışan bilim insanlarının atacağı her adımın Türkiye’deki aşı ve ilaç sektörüne çağ atlatacağını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı sözlerine şöyle devam etti;

Dünyada çalışılan farklı aşı teknolojilerinin tamamı ve hatta daha yenilikçi yöntemler COVID-19 Türkiye Platformu tarafından da çalışıldı. Bu çerçevede inaktif aşı, adenovirüs aşısı, virüs benzeri parçacıklara dayalı aşı, dünyada ilk kez geliştirilen ASC zerrecik teknolojisine dayalı rekombinant aşı adayı, DNA aşıları, mRNA aşısı ve Rekombinant Spike Proteini aşısı gibi türler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Tasarım, prototip aşı ve hayvan çalışmaları aşamaları sonrasında toplam 4 aşı adayımız hayvan deneylerini başarıyla tamamlamış durumda.

Bunun yanı sıra platformda kadın araştırmacı olmadığı iddalarına da cevap veren Varank, “Burada bilim insanları kabiliyetlerini ortaya koyup değerlendirmelerde bulunuyorlar, ASC zerrecik teknolojisine dayalı yenilikçi aşı adayı da bir kadın bilim insanımızın projesi. Bilim insanlarımızla ilgili kadın-erkek diye bir ayrım yok.” ifadelerini kullandı.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Phrizer gibi bir ilac firmasinin gelistirdigi asiyi kendi hemsirelerinde denedi ve 2 side yogun bakimlik oldu , birinin hic hir alerjisi olmamasina ragmen solunum yollari sisti teninde kabarmalar olustu. Hic ic acici degil durum.

" Bakan Varank aşı çalışmalarında son durumu açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bakan Varank aşı çalışmalarında son durumu açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bakan Varank aşı çalışmalarında son durumu açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  3. 3 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  4. 4 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  5. 5 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  6. 6 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  7. 7 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  8. 8 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  9. 9 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  10. 10 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!