Okunma

Bakanlık Hacker’lara Açık Kapı Bıraktı


03 Aralık 2010 Cuma 09:30
Bakanlık Hacker’lara Açık Kapı Bıraktı

Şirketlerin ve devletlerin internet‘in nimetlerinden daha fazla faydalanmasıyla birlkite sanal suç kavramı hiç olmadığı kadar cazip bir hale geldi.

FBI raporları son yıllarda hacker’ların uyuşturucu satıcılarından bile daha fazla kazandığını açıkça ortaya koyuyor. Güvenlik uzmanlarının doğum tarihi ve baba adı gibi özel bilgilerin sosyal ağlarda paylaşılmasının bile dolandırıcılar için büyük bir fırsat olduğunu söylüyor.

 

Güncelleme

Haberi yayınladıktan yarım saat sonra bakanlık hatasını fark edip belgenin linkini sitesinden kaldırdı. Ancak bizim gibi belgeleri indirenlerin paylaşım yapması engellenebilecek mi?

 

Excel olarak hazırlanmış belgede 2000’i aşkın kişinin kritik bilgileri yer alıyor

 

Hacker’lar İçin En Değerli Bilgiler

Durum bu kadar ciddiyken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘nın web sitesi skandal bir belge yayınladı. Bakanlık açacağı güvenlik uzmanı sınavına başvuran ve katılıma hak kazanan kişilere ait bilgileri kısa süre önce açıkladı.

Ancak siteye girildiği zaman bu bilgilerin Excel dosyası altında toplandığını ve 2000‘i aşkın kişinin TC Kimlik Numarası ve doğum tarihi gibi kritik bilgilerinin halka açık bir yerde herkesin indirebileceği şekilde yayınladığı görülüyor.

Belgeyi indirdiğiniz zaman bir hacker için altın değerinde olan özel bilgilere de ulaşmış oluyorsunuz. Devletin bu tarz olaylara karşı tüm dünyada olduğu gibi şifreli sistemlere geçmesi gerekiyor.

Durumu bir sosyal güvenlik uzmanına sorduk ve olayla ilgili yorumlarını aldık. Peki bu bilgiler sayesinde dolandırıcılar neler yapabilir?

Güvenlik Uzmanları Neler Dedi?

Bu skandal durumla ilgili bilgisine başvurduğumuz Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul Kurt, daha önce benzer bir olayla karşılaşmadığını belirtti.

Kurt bu bilgiler sayesinde, şirket kurmaktan, kredi kartı hesabına başvurmaya kadar birçok eylem gerçekleştirilebileceğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

E-Devlet sistemi içerisinde kişilerin şifre almadan kendi sigorta bilgilerine bile rahatça ulaşmadığını belirtten uzman, bakanlığın böyle bir hata yapmasını anlam veremediğini açıkladı.

Normalde hacker’ların tanesini binlerce dolardan sattığı bu bilgileri bakanlık ücretsiz olarak herkese sunuyor. Peki listede isteminiz varsa bu durumda ne yapmanız gerekli?

Listede İsmi Olanlar Neler Yapsın

Listede bulunan kişilerin bilgilerini korumak için yasal hakları bulunuyor. Fikrini aldığımız uzmanlar devlet kurumların bu bilgileri açıkça sunma haklarının olmadığının altını çizerken 2000 kişiyi haklarını aramaya davet etti.

 

 

Listede ismi bulunan kişiler savcılığa listenin yayından kaldırılması için başvurabiliyor. Ayrıca, bakanlıkla iletişime geçip hatayı düzeltmeleri için talepte de bulunabiliyorlar.

 

:: Bakanlığın yaptığı bu yayın sizce doğru mu? Bir sınava başvurmuş olsanız bile bilgilerinizin bu şekilde yayınlanmasını kabul eder miydiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Bakanlık Hacker’lara Açık Kapı Bıraktı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    listeye nasıl ulaşabiliriz ? kendi adımızı nasıl kontrol edeceğiz ?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    ve e-devlet şifresi alanlarmı 2000 kişi arasında olabilir? detaylı açıklama yok

  3. SDN Okuru dedi ki:

    tam okuyamadım ve hiç birşey anlamadım 2000 kişinin arasında olup olmadığımızı nasıl anlayacağız?

" Bakanlık Hacker’lara Açık Kapı Bıraktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bakanlık Hacker’lara Açık Kapı Bıraktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bakanlık Hacker’lara Açık Kapı Bıraktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "