Bakanlıktan yeni koronavirüs genelgesi geldi!


18 Ekim 2020 Pazar 15:37
Bakanlıktan yeni koronavirüs genelgesi geldi!

Vakalar tarafında yaşanan artış sebebiyle bazı önlemlerin alınması gerektiğine karar veren İçişleri Bakanlığı, koronavirüs için yeni bir genelge yayımladı. Yeni koronavirüs genelgesi kapsamında, 19 Ekim pazartesiden itibaren itibaren 7 gün boyunca 7 ayrı konuda tüm il ve ilçelerde genel denetimler yapılacak. Denetimlerin sıkılaştırılacağı söylenen genelgede ekim ayının sonuna kadar dizginlerin ele alınacağı vurgulanıyor.

Yeni koronavirüs genelgesi ile denetimler artıyor

Koronavirüs ilk zamanlarına göre daha az kişiye bulaşıyor olsa da hâlâ bulaş sayısı ve hasta sayısında önemli bir yükseliş görülüyor. Yapılan pek çok araştırma bulunuyor olsa da yine de salgının önüne geçilebilmiş değil. Bu kapsamda, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından konu hakkında yeni bir genelge hazırlandı.

Salgınla mücadelede gelinen aşama için yeni kararlar alan yetkili makamlar tarafından yayımlanan genelgede şunlar yazıyor:

“Tüm il ve ilçelerde en geç 48 saat içerisinde Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının toplanması sağlanacak. Salgınla mücadele amacıyla alınan tedbirlerin uygulanmasına dair ‘takip’, ‘denetim’ ve ‘uyarı’ ekseninde mevcut durum analiz edilerek, alınan tedbirlerle yürütülen denetim faaliyetleri değerlendirilecek. Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantılarında, salgınla mücadelede kurumsal kapasitenin yükseltilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşların (bilhassa yerel yönetimlerin) takip, denetim ve uyarı sistemine daha fazla katkı sunmalarına yönelik hususlar görüşülerek karara bağlanacak. 19 Ekim Pazartesi gününden itibaren 7 gün boyunca 7 ayrı konuda tüm il ve ilçelerde genel denetimler yapılacak.”

corona virüs

Genelgede, Türkiye’de mevcut salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacı güdülerek, kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri, temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak, hayatın her alanına yönelik ek kurallar ve önlemlerin hayata geçirileceği aktarılıyor.

Corona virüsünü etkisiz hale getiren maske

CNN Türk’teki habere göre, genelgede 19 Ekim Pazartesi umuma açık istirahat ve eğlence yerleri başta olmak üzere kafe, restoran gibi yeme içme mekanlarının denetleneceği söyleniyor.

Bunun yanında 20 Ekim Salı şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları (okul servisleri dahil) ile havalimanı/gar/otogarlar denetlenecek.

21 Ekim Çarşamba organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere toplu işçi çalıştırılan fabrika, işletme ile personel servislerinin, 22 Ekim Perşembe tanılı ya da temaslı olması nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişilerin de denetlenmesi söz konusu.

23 Ekim Cuma AVM’ler, cami ve mescitler, halı sahalar/spor tesislerinin, 24 Ekim Cumartesi kamuya açık alanların (cadde, sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, pazar yerleri, sahiller), 25 Ekim Pazar berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, düğün ve/veya nikah salonları ile lunapark/tematik parkların denetleneceği belirtiliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Bakanlıktan yeni koronavirüs genelgesi geldi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Saat kaçta geleceksiniz onu demeyi unutmuşsunuz. Adamlarin hic bir yaptığı iste hayir yok ya ne denetim ne yönetim berbat ötesi yönetilen bir ülkeyiz sonumuz insallah hayir olur guzel olur ama iyice dibi boyladik

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Saat eksik saat

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Tarihler eksik saati de belirtin

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bomba da yağsa gökten işe gitmeye devam edeceğiz. O yüzden beni pek şey etmiyor denetimler hepsi boş laf kalabalığı

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  eyyyy Almanya koronayı senden ithal edecek değiliz

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Tarih belirtmeleri iyi olmuş. Hazırlıksız yakalanmasınlar.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  evet evet denetleyin denetleme tarhide verin ki o gün için hazır olsunlar ertesi gün aynı tas aynı hamam …

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Özellikle AVM deki mağazaları denetlemeleri gerekli avmdeki mağazalarda birsürü maskesiz insan dolaşıyor😡

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Avm ye gitmek için nasıl bir sebep gerekir? Belki şimdi yağışlar var diye ama öncesinde gereksiz / pazar günü berber ve kuaför denetimi ama İstanbul’da erkek berberleri kapalıdır

" Bakanlıktan yeni koronavirüs genelgesi geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bakanlıktan yeni koronavirüs genelgesi geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bakanlıktan yeni koronavirüs genelgesi geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)