Bakanlıktan yeni koronavirüs genelgesi geldi!


18 Ekim 2020 Pazar 15:37
Bakanlıktan yeni koronavirüs genelgesi geldi!

Vakalar tarafında yaşanan artış sebebiyle bazı önlemlerin alınması gerektiğine karar veren İçişleri Bakanlığı, koronavirüs için yeni bir genelge yayımladı. Yeni koronavirüs genelgesi kapsamında, 19 Ekim pazartesiden itibaren itibaren 7 gün boyunca 7 ayrı konuda tüm il ve ilçelerde genel denetimler yapılacak. Denetimlerin sıkılaştırılacağı söylenen genelgede ekim ayının sonuna kadar dizginlerin ele alınacağı vurgulanıyor.

Yeni koronavirüs genelgesi ile denetimler artıyor

Koronavirüs ilk zamanlarına göre daha az kişiye bulaşıyor olsa da hâlâ bulaş sayısı ve hasta sayısında önemli bir yükseliş görülüyor. Yapılan pek çok araştırma bulunuyor olsa da yine de salgının önüne geçilebilmiş değil. Bu kapsamda, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından konu hakkında yeni bir genelge hazırlandı.

Salgınla mücadelede gelinen aşama için yeni kararlar alan yetkili makamlar tarafından yayımlanan genelgede şunlar yazıyor:

“Tüm il ve ilçelerde en geç 48 saat içerisinde Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının toplanması sağlanacak. Salgınla mücadele amacıyla alınan tedbirlerin uygulanmasına dair ‘takip’, ‘denetim’ ve ‘uyarı’ ekseninde mevcut durum analiz edilerek, alınan tedbirlerle yürütülen denetim faaliyetleri değerlendirilecek. Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantılarında, salgınla mücadelede kurumsal kapasitenin yükseltilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşların (bilhassa yerel yönetimlerin) takip, denetim ve uyarı sistemine daha fazla katkı sunmalarına yönelik hususlar görüşülerek karara bağlanacak. 19 Ekim Pazartesi gününden itibaren 7 gün boyunca 7 ayrı konuda tüm il ve ilçelerde genel denetimler yapılacak.”

corona virüs

Genelgede, Türkiye’de mevcut salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacı güdülerek, kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri, temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak, hayatın her alanına yönelik ek kurallar ve önlemlerin hayata geçirileceği aktarılıyor.

Corona virüsünü etkisiz hale getiren maske

CNN Türk’teki habere göre, genelgede 19 Ekim Pazartesi umuma açık istirahat ve eğlence yerleri başta olmak üzere kafe, restoran gibi yeme içme mekanlarının denetleneceği söyleniyor.

Bunun yanında 20 Ekim Salı şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları (okul servisleri dahil) ile havalimanı/gar/otogarlar denetlenecek.

21 Ekim Çarşamba organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere toplu işçi çalıştırılan fabrika, işletme ile personel servislerinin, 22 Ekim Perşembe tanılı ya da temaslı olması nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişilerin de denetlenmesi söz konusu.

23 Ekim Cuma AVM’ler, cami ve mescitler, halı sahalar/spor tesislerinin, 24 Ekim Cumartesi kamuya açık alanların (cadde, sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, pazar yerleri, sahiller), 25 Ekim Pazar berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, düğün ve/veya nikah salonları ile lunapark/tematik parkların denetleneceği belirtiliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Özellikle AVM deki mağazaları denetlemeleri gerekli avmdeki mağazalarda birsürü maskesiz insan dolaşıyor😡

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Avm ye gitmek için nasıl bir sebep gerekir? Belki şimdi yağışlar var diye ama öncesinde gereksiz / pazar günü berber ve kuaför denetimi ama İstanbul’da erkek berberleri kapalıdır

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

evet evet denetleyin denetleme tarhide verin ki o gün için hazır olsunlar ertesi gün aynı tas aynı hamam …

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Tarih belirtmeleri iyi olmuş. Hazırlıksız yakalanmasınlar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

eyyyy Almanya koronayı senden ithal edecek değiliz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Bomba da yağsa gökten işe gitmeye devam edeceğiz. O yüzden beni pek şey etmiyor denetimler hepsi boş laf kalabalığı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Tarihler eksik saati de belirtin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Saat eksik saat

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Saat kaçta geleceksiniz onu demeyi unutmuşsunuz. Adamlarin hic bir yaptığı iste hayir yok ya ne denetim ne yönetim berbat ötesi yönetilen bir ülkeyiz sonumuz insallah hayir olur guzel olur ama iyice dibi boyladik

" Bakanlıktan yeni koronavirüs genelgesi geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bakanlıktan yeni koronavirüs genelgesi geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bakanlıktan yeni koronavirüs genelgesi geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  2. 2 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  3. 3 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  4. 4 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  5. 5 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  6. 6 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  7. 7 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  8. 8 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  9. 9 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  10. 10 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor