Okunma

Balık avlayan robot okyanusları temizliyor


01 Kasım 2016 Salı 05:30
Balık avlayan robot okyanusları temizliyor

Terminatör veya Matrix filminde şahit olduğumuz, insan ırkını yok ederek dünyayı temizleyen yapay zekalı robotların atalarını yaratmış olabilir miyiz?

Şimdilik insan avlamıyor olsa da, okyanuslarda dolaşarak doğaya zarar veren balık türlerinin istilasını önlemeye çalışan robotun işlevi tam olarak Terminatör ve Matrix filmlerindeki robotları anımsatıyor.

Çevreyi korumak için katil robot yaratmak

ABD’de Robots In Service of the Environment (RISE), isimli çevre oluşumu, doğal hayatın korunması için robotlar geliştiriyor ve son projeleri Atlantik Okyanusu için büyük tehlike olan Aslan Balıklarını avlamak.

Pasifik ve Hint Okyanusu için doğanın bir parçası olan Aslan Balıkları, Atlas Okyanusu içinse bir felaket anlamına geliyor. Atlas Okyanusu’ndaki doğal dengeyi bozacak şekilde avlanan ve istilaya başlayan Aslan Balıklarının doğal bir düşmanı da bulunmuyor. 

RISE ise bu balıkları tespit eden ve elektro şok vererek öldüren özel bir robot ile Atlas okyanusu kıyılarında devriye geziyor. Girişimin amacı robotun başarısının kanıtlanmasından sonra daha fazla robotu Atlas Okyanusu’na salmak.

Bakalım yakın gelecekte bu robotları kontrol edecek yapay zekaların insanları dünya için tehlike görüp yok etmeye karar vermesi ne kadar zaman alacak?

:: Sizce insanlara isyan eden yapay zeka mümkün olabilir mi?

 
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Balık avlayan robot okyanusları temizliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  işlerine gelmeyen her şey doğanın dengesini bozuyor. Doğa bile kendi dengesini yaratamıyor artık. Bir gün o doğa başımıza öyle bir felaket getirir ki o zaman bi silkelenip kendilerine gelirler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanoğlu hariç hiç bir canlı ekolojik dengeye zarar veremez. Bu düşüncemin arkasında bulunmaktayım. Bence denizaltında bulunan, hayvancağızı öldüren robotun oradan çıkarılması gerekmektedir. Yazıktır, günahtır.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bir sorunu ortadan kaldıralım derken başka bir sorun ortaya çıkacak.O balık belki tehdittir ama bilinmeyen başka bir özelliği vardır.Sanırsın dünyayı keşfetmişler, hangi canlının görevi ne, ne işe yararlar bunları bulmuşlar da; kalkmışlar canlının tehlikeli olduğunu düşünüyorlar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  günde kişi başı 2 kilo çöp atıyoruz doğaya. yılda toplam 2 MİLYAR TON çöp atıyoruz. sonra suçlu aslan balığı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanların … dengeyi onlar bozuyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Hiçbir balık hatta hiçbir canlı doğal dengeyi bozmaz. İnsanların aklıyla dalga geçmeyin.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İstilayı balıklar değil insanlar yapıyor. Bence bu robot yanlış avlanan balıkçı teknelerini torpido ile batırsın.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Çok bilimkurgu izliyoruz :)))

 9. SDN Okuru dedi ki:

  doğal dengeyi bozan balıklar mı? yoksa biz insanlar mı?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ekolojik dengenin düşmanı insandır, başka hiçbir canlı doğal yaşama bu kadar zarar veremez

" Balık avlayan robot okyanusları temizliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Balık avlayan robot okyanusları temizliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Balık avlayan robot okyanusları temizliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "