Bankaların dijitalden müşteri edinimi projesi ertelendi


18 Ocak 2021 Pazartesi 09:51
ABONE OL
Bankaların dijitalden müşteri edinimi projesi ertelendi

Pandemi nedeniyle dijitalleştirilen iş koşulları, banka ve finans kuruluşları için de büyük bir çaba ile sürdürülüyor. Bu kapsamda geliştirilen dijitalden müşteri olabilme projesi de önde gelen dijital süreçler arasında. Ancak yakın zamanda müşterilere sunulması beklenen bu proje, ertelendi.

Uzaktan müşteri edinimi uygulaması 1 Mart 2021’e ertelendi

Banka ve finans kuruluşlarının dijitalden müşteri olabilme imkanını sağlayacak uzaktan müşteri edinimi projesi, tebliğ güncellemeleri ve kuruluşların bu değişimlere uyum sağlayabilmeleri adına 1 Mart 2021‘e ertelendi.

Uzaktan müşteri edinimi hizmeti ile finans kuruluşları, normalde yapmakta oldukları resmi evrak süreçlerini, müşteri ile yüz yüze gelmeden gerçekleştirecek. Bu süreç ise müşterilerin kimliğinin doğrulanmasına imkan verebilecek dijital yöntemler ile mümkün hale gelecek.

Banka ve finans kurumlarının uyacağı Uzaktan Kimlik Tespitine ait yenilenen tebliğinin öngörülen akışı şu şekilde;

 • Görüntülü görüşme başlamadan önce kullanıcı form alanlarının doldurulması ve kişinin açık rızasının alınmasının ardından kişi hakkında risk değerlendirmesi gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi sonucunda gerekiyorsa görüntülü görüşme başlatılmadan süreç sonlandırılır.
 • Kimlik doğrulama: Yakın alan iletişimi (NFC) kullanılarak kimlik belgesinin yongası üzerinde yer alan kimlik belgelerinin doğrulanması, Yakın alan iletişimi (NFC) kullanılarak yapılacak doğrulamanın herhangi bir nedenle yapılamaması halinde kimlik belgesinin sahip olduğu görsel güvenlik unsurlarından seçilen en az dört adedinin şekil ve içerik bakımından doğrulanması sağlanır.
 • Canlılık testi ve hologram
 • Video Görüşme: Görüntülü görüşme aşaması gerçek zamanlı ve kesintisiz şekilde yapılır.
 • SMS OTP iletimi: Uzaktan kimlik tespiti sürecinde kişiye yalnızca yapılan kimlik tespiti işlemi için geçerli, merkezi olarak üretilen SMS OTP iletilir. İletilen SMS OTP’nin kişi tarafından çevrim içi olarak uygulama ara yüzü üzerinden geri gönderilmesi sağlanır

Kimlik belgesinde yer alan güvenlik ögelerinin doğru ve tutarlı tespiti için yardımcı BT teknolojilerinin kullanılması gerektiğine vurgu yapılan sürecin başarısı için müşteri deneyimi faktörünün üzerinde duruluyor.

Pandemi süreciyle birlikte şekillenen uzaktan müşteri edinim ihtiyacı doğrultusunda şekillendirilen bu tebliğin, banka ve finans kurumlarının dijitalleşmesi yolunda atılmış önemli adımlardan biri olduğu kabul ediliyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Bankaların dijitalden müşteri edinimi projesi ertelendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bankaların dijitalden müşteri edinimi projesi ertelendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bankaların dijitalden müşteri edinimi projesi ertelendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
 2. 2 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği
 3. 3 Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık!
 4. 4 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
 5. 5 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
 6. 6 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!
 7. 7 Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık
 8. 8 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim? 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim?
 9. 9 Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma
 10. 10 Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor!