Banksy’nin yakılan eseri dijital varlığa dönüştürüldü


05 Mart 2021 Cuma 17:45
ABONE OL
Banksy’nin yakılan eseri dijital varlığa dönüştürüldü

Bir blockchain şirketi, sokak sanatçısı Banksy imzalı bir sanat eserini 95 bin dolar karşılığında satın alıp yakarak görüntüleri Twitter üzerinden yayınladı. ‘Moronlar‘ adlı tablo birkaç saniye içinde küllerine ayrıldı. Hemen sonra fiziksel bir varlıktan dönüştürülemez jeton (NFT) haline getirildi.

Başta İngiltere olmak üzere onlarca ülkede yaptığı çarpıcı duvar resimleri ile ünlenen Banksy, anarşist kimliği ve politik aktivist projeleriyle tanınıyor. Sanatçı yıllardır dünyanın farklı köşelerindeki sayısız duvara çizdiği antikapitalist ve azınlık haklarını savunan eserleriyle dikkat çekici mesajlar veriyor. Fakat bu defa mesajı veren kendisi değil, yıllar önce yaptığı bir resmi oldu. O ünlü resim şimdi modern sanatın en ilginç örneklerinden biri olarak konuşuluyor.

Banksy tablosunu satın alıp yaktılar

Injective Protocol adlı blok zincir şirketi 2006 yılında New York’taki bir galeriye 95 bin dolar ödeyerek Banksy’nin Morons (Moronlar) isimli yapıtını satın almıştı. Aynı firmanın üyeleri geçtiğimiz günlerde BurntBanksy adını verdikleri Twitter hesabı üzerinden canlı yayın esnasında binlerce insanın gözü önünde bu tabloyu yaktı. Başlangıçta bunun sebebi anlaşılmasa da çok geçmeden bu eylemin nedeni açıklığa kavuştu.

Henüz canlı yayını izleyen seyircilerin şaşkınlığı bile geçmeden şirket çalışanları, blockchain teknolojisini kullanarak eserin bir dijital temsilini yarattı. OpenSea blok zincir ağını kullanarak sanat eseri NFT‘ye dönüştü. Bu beklenmedik hamle sosyal medyayı kısa sürede ikiye böldü. Kimileri bunu “modern sanat” olarak değerlendirirdi. Kimileriyse orijinal bir Banksy eserinin fiziksel açıdan yok olmasını üzüntüyle karşıladı.

Injective Protocol şirketinin yöneticisi Mirza Uddin bu olayı, “Fiziksel bir sanat eserinin benzeri görülmemiş bir varlığa dönüştüğü ilk büyük örnek,” olarak ifade etti. Bu girişim için özel olarak Banksy’nin bir eserini seçtiklerini dile getirdi. Sanatçının geçtiğimiz yıllarda bir açık arttırmada kendi eserini parçalamasını örnek gösterdi. Ayrıca Non-Fungible Token (NFT) adlı kripto para yönteminin değiştirilemez ve takas edilemez yapısından da bahsetti. Bu sayede eserin sonsuza dek yaşayacağını ve hiçbir zaman eskiyemeyeceğini ekledi.

Peki ya siz bu olayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Tablonun dijital varlığa dönüştürülmesi bir modern sanat girişimi mi, yoksa esere saygısızlık mı? Fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Banksy’nin yakılan eseri dijital varlığa dönüştürüldü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Banksy’nin yakılan eseri dijital varlığa dönüştürüldü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Banksy’nin yakılan eseri dijital varlığa dönüştürüldü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme