Okunma

Ağaç ölümleri dünyayı tehdit ediyor!


13 Haziran 2018 Çarşamba 13:30
Ağaç ölümleri dünyayı tehdit ediyor!

Afrika’nın tropik ikliminin simgesi haline gelen baobab ağaçları ölüyor. Araştırmacılar, çok dayanıklı olan bu ağaçların ölümünün gelecek için endişe verici olduğunu söylüyor.

Baobab ağaçları neden ölüyor?

Afrika’nın en eski ve en yaşlı ağaçları olan baobab ağaçları, toplu bir şekilde ölmeye başladı. Araştırmacıları baobab ağaçları ölümünün iklim değişikliğinden kaynaklanabileceğini belirtiyor. Afrika’nın simgesi olan bu ağaçların ölümü, iklim değişikliğinin korkutucu sonuçlarını gösteriyor.

Romanya’daki Babeș-Bolyai Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen çalışmada, hayatımız boyunca var olan binlerce yıllık bu kadar ağacın birden yok olmasının şok edici ve dramatik olduğu belirtiliyor. Son 12 yılda en eski 12 ağaçlardan 9’unun ölmesi endişeye neden oluyor. Araştırmacılar, 3000 yıla kadar yaşayabilen bu ağaçların ölümünün, Güney Afrika’nın iklim değişikliği tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Dünyanın en büyük ve en uzun süre yaşayabilen ağaç türü olarak kabul edilen baobablar, tropik bölgelerde doğal olarak bulunuyor. Kökleri gökyüzüne ulaşıyormuş görüntüsü yaratan bu ağaçlar, dalları ile baş aşağı bir görüntü oluşturuyor. Bu ağaçlar Afrika’da su ve beslenme için kritik bir öneme sahip.

baobab ağaçları

Bir nevi su deposu olarak çalışan bu ağaçlar, hayvanların ve insanların beslendiği meyveler taşıyor. Yaprakları kaynatılarak besin olarak kullanılabilen bu ağaçlar, Afrika halkı için oldukça önemli.

Araştırmacılar, çok dayanıklı olan bu ağaçların insan tahribatıyla bile ölmelerinin çok zor olduğunu belirtiyor. Olası bir yanma, darbe alma gibi durumlarda bile kabuklarını yenileyerek yaşamaya devam edebiliyorlar. Eğer bu ağaç ölümleri iklim değişikliğinden kaynaklanıyorsa, diğer ağaçlar konusunda da büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu söyeyebilirz.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Ağaç ölümleri dünyayı tehdit ediyor!”

 1. Mülayim sert dedi ki:

  Ölecek tabi kazikmi çakcak . Onun yerine kavak agaci dikeriz yada fişne ,😊

 2. Garez Darktonk Song dedi ki:

  Apple ucube merkezine bir kaç bin kök çalmaya çalışırken ağaçları öldürmüştür…

  1. Aykan dedi ki:

   Ne alakası var en çevreci marka appledir ve çevreye,yenilenemeyen kaynakları kullanmayarak kendi enerjisini kullanır

 3. Anonim dedi ki:

  Adam doğru söylüyor dünyanın ebesinin bir yerlerine cam ağacı dikip gölgesinde aya saldırdık

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  artık toparlayamayacaklar, dünyayı insanlıktan çıkanlar yüzünden ***** ömrü kalmadı belki bir 40 sene anca dayanır.

  1. Garez Darktonk Song dedi ki:

   ölmesi bile bin yıl sürer… o arada tekrar dirilebilir 6 defa gitmiş gelmiş… fosillere göre bu da gidiş…

" Ağaç ölümleri dünyayı tehdit ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ağaç ölümleri dünyayı tehdit ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ağaç ölümleri dünyayı tehdit ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "