Başbakan, Bilişim Zirvesi’nde konuştu


22 Kasım 2016 Salı 09:30
Başbakan, Bilişim Zirvesi’nde konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Bilişim Zirvesi’nde konuştu. Peki, hangi noktalara değindi? Başbakanın konuşmasından satır başları ile sizlerleyiz. 

Başbakan Binali Yıldırım Bilişim Zirvesi’nde

Bilişim Zirvesi’nde konuşmacılardan biri olan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

Altyapı gerekli olmasına rağmen tek başına bir unsur değildir. İkinci ve en önemli diğer konu da üst yapıdır. Bir adım öne geçirecek yenilikçi ürünlere milli ve yerli akıl teriyle geliştirilen ürünlere ihtiyacımız var. 2023’te 10 büyük ekonomiden biri olma hedefimize ulaşacağız. Türk toplumunu bilgi toplumuna dönüştürme çabası bu sektörü daha da önemli kılıyor. Şu anda eğitimde, sağlıkta, tarımda 1700’ün üzerinde hizmet e-devlet üzerinden veriliyor. “

“Daha önceleri operatörlerimiz Türkiye’nin her noktasında 3G erişimi sağladılar. Şimdiyse 4.5G sağlandı.  5G‘ye ve ötesine ilişkin açılımları içerecek biçimde yerli ürünler için çalışmalar devam ediyor. 2002 yılında 20 milyar olan sektör 90 milyara yükseldi ve dört katın üzerinde büyüdü.”

16-11/22/30808.jpg

Bilişim sektöründe vergiler ayak bağı olmayacak

“Ülkemizde internet kullanımı çok hızlı bir şekilde arttı. AİKER bir ofisini Singapur‘a birini İstanbul’a açtı. Bilişim artık belli ülkelere özgü olmayacak, dünyanın her yerinde yaygınlaşacak. 2000 öncesinde en büyük güç paraydı. Şimdi paranın yerini bilgi aldı. Bilgiye sahipseniz güce de sahipsiniz. Sektör vergilerinde düzenlemeler yapıldı; internet erişimi yaygınlaştırıldı. Sektörde kayıt dışılığın önüne geçen düzenlemeler yapıldı. Verginin bilişim sektörünün önünde ayak bağı olmasının önüne geçeceğiz. Şimdi para değil bilgi zamanı.”

Bilginin üretilmesi tek başına yeterli değil. Onun merkezimizde kalması önemlidir. Yakın zamanda sayıları artan veri merkezleri ülkemiz için önemli bir husustur. Bina tahsisinden vergi kolaylığına işletme kredisine, enerjisinden desteğine kadar her türlü destek için çalışma yapacaklara yönelik teşvik paketini yürürlüğe koyduk. Veri merkezlerimizin sayısının artması gerekiyor”

Bu şekilde yeni bir ekosistemin oluşumu sağlanacak. Siber tehditlere karşı mücadelede yeni eylem planı da yeni çalışmaları beraberinde getirecek.”
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

33 yorum - “Başbakan, Bilişim Zirvesi’nde konuştu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Canım sen teknolojiyle çok uğraşma. Sıyırırsın.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Geçen hafta iş için Danimarka'daydım. Herning'de kalıyorduk ve şehirde free wifi vardı "Herning Kommune Internet" diye. Böylece hiç bağlantı sıkıntısı çekmedik. Ama bundan daha da önemlisi bunun hızıydı. Speedtest ile test ettiğimde 60mbit up and 50mbit down olduğunu gördüm. Birileri bilgiye erişim gerekli diyor, diğerleri erişimi sağlıyor. Laf ile peynir gemisi yürümez beyler, icraatı ne zaman göreceğiz!

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilgisayar da tuşa basmayı biliyor mu? Bir röportaj yapın Allah aşkına

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaw teknolojiye çok kafanızı yormayın bak, sıyırırsınız…

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Pahalı ve kısıtlı internet ona rağmen Kalitesiz hizmet neyse Binali şu bulut sistemini bi anlat biraz dinleyek hele 🙂

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  bulutla ilgili konuşmuştu da bulutu anlatırken öyle herşeyi içine atıyoruz işte öyle birşey falan diyerek teknolojiyle ne kadar alakası varsa bir anda döküvermişti ortaya

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçekten bilişim sektöründe olmasam inanıcam bu dediklerine. Ülkede vergi yüküyle ezilmeyen kim kaldı ki bu sektörü ezdirmeyeceklermiş. İnternet sansüründe dünyada ilk 10 ülke içerisindeyiz. Sektörün içinde olmayan adama anlatamıyoruz ama sizin bilmediğiniz çok şey var. Sizin o facebook, twitter gibi sosyal ağlara koyulduğunu sandığınız yasakların arkasında kaç milyar euro paramız yandı bunun hesabını yapabilecek tek bir bakan var mı ? VPN'ler bile engellendi ve bü yüzden kaç şirket mağdur oldu. Daha neler neler var. Kılıfları hazır bide. Terörmüş. Terör bi sende mi var ? İyi o zaman terör var diye tüm iletişim hatlarını keselim taş devrine dönelim. Böyle bir kafa yok.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilişim ve türkiyemi oh bir dakika rüyadayim kesinlikle

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Siz bir şey yapmayın abi ülkenin hali ortada

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir haftadır bursa niluferköy telefon kesik dolaylı olarak internetim yok gelen giden de yok adamlar gelicez diyor yalan bilişim olsa ne olucak beceremedikten sonra ? Turkiyedeki bilişim bundan ibaret rezillik

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu ne anlar teknelojiden. Bulut sistemini tarif etmişti hatırlar mısınız. Bu işlere fazla takılmayalım, yoksa kafayı sıyırırsın demişti. 🙂

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasakçı ve fişlemeci zihniyetin yaptığı bilişim zirvesi. Yok sağolun biz almayalım..

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  söyleyin de dikkat etsin mazallah sıyırır felan

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Serverı türkiyeden alsak 3kat pahalı oluyo bumu ülkede tutmak işi bilmesek inanıcaz para önemli drğil bilgiymiş para olmadan hiç bişi olmaz bari serverları aynı fiyat yapsak kimi yiyo bunlar en kötü ülkeler arasındayız bilişimde ve bu fiyat politakasıyla hiç bişi olamayız

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Neyse ki Çocuk istismarı önergesini geri çektiler!

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunlara kafayı takmayın delirirsiniz iyi değil 😀

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Gelişmeler iyi güzelde siz ülkede çıkan her olayda internetin fişini çekerseniz bu ülkeye veri merkezimi yapılır . Adamlar neden alsınlarki böyle riski .

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  önce akk kalksın sonra bakarız gerisine

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Bulut mulut, bilgisayar milgisayar fazla kafayi takarsaniz siyirirsiniz, onunuze konan neyse kullanin baska seyle ugrasmayin demistir.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  bulut teknolojisi hakkında bilgi mi veriyor acaba 😀

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Birileri bir şeyler ezberlermiş sanırım. "Bu bilişim fazla kafa yorarsan sıyırırsın. ", "Kafayı taktın mı işin kötü", "Hikmetine fazla şey yapmamak lazım" gibi saçma laflar etmiyor artık ))

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Hahahaha ulan istemsizce guldum 🙂

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  İşi bilen bakanlıkta iken bizzat ilgilenen biri olarak ortalama hızı çok yukarılara taşıyacağına, 5g geçiş sürecinde ve siber savunma geliştirme işlerinde çok başarılı işlere imza atılacağına eminim.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar ironik bir başlık eleştirsem yayınlamazsınız korkudan bunuda yayınlamayın lütfen..

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  YERLİ ARABA ve YERLİ TELEFON için proje bitiş tarihi ve bütçesini de belirleyelim lütfen

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilimle teknolojiyle fazla kafa yormayın mazalllah kafayı yersiniz diyen bosbakanin bu tür yerlerde ne işi var ki

" Başbakan, Bilişim Zirvesi’nde konuştu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Başbakan, Bilişim Zirvesi’nde konuştu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Başbakan, Bilişim Zirvesi’nde konuştu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!