Okunma

Başkan Trump, CEO’lar ile Huawei için buluştu


23 Temmuz 2019 Salı 10:40
Başkan Trump, CEO’lar ile Huawei için buluştu

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, pazartesi günü, ticari uygulamaları ve ulusal güvenlik sorunlarını görüşmek için Google, Broadcom ve diğer teknoloji şirketlerinin CEO’ları ile bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda Huawei de konuşuldu.

Başkan Trump, CEO’larla Huawei için bir araya geldi

Başkan Trump ile teknoloji CEO’ları arasında düzenlenen toplantının ardından Beyaz Saray’dan hızlı bir basın açıklaması geldi. Yapılan açıklamada toplantının yapıcı geçtiğine değinildi. Toplantının ana konularından biri Huawei ve Çinli ekipmanların kullanımı konusundaki güvenlik endişesi oldu.

Toplantıya katılan yöneticiler, Ticaret Bakanlığı’ndan Huawei ile ilgili lisanslama kararı talebinde bulundu. Yöneticilerin talebi de olumlu karşılandı.

Toplantıya katılan Intel ve Micron cephesinden de toplantıyla ilgili açıklama geldi. Intel sözcüsü Çin ile olan mevcut ticari durumu görüşmek için toplantıya katıldıklarını açıkladı. Micron sözcüsü de aynı şekilde Amerikanın teknoloji gelişimini etkileyen konuların tartışıldığına değindi. Sözcü, adil ticaret sağlayan teknolojik yatırımların, ABD’nin teknoloji liderliğine katkı sağlayacağını söyledi.

Toplantıya Micron’dan Sanjay Mehrotra, Western Digital’den Stephen Milligan, Qualcomm’dan Steven Mollenkopf, Google’den Sundar Pichai, Cisco’dan Chuck Robbins, Intel’den Robert Swan ve Broadcom’dan Hock Tan katıldı.

Ne olmuştu?

ABD ve Çin arasında yaşanan ticari savaşın en büyük mağdurlarından biri Huawei olmuştu. Amerikalı şirketlerle ilişkileri askıya alınan Huawei, kendi yolunda emin adımlarla ilerleyeceğinin sinyallerini verse de Amerikalı şirketlerle ilişkilerine devam etmek istediğini açıkladı. Amerikalı şirketler de ticari ömürlerinin sağlamlığı ve devamlılığı için Huawei ile iş birliğini sürdürmek istediğini zaman zaman dile getirdi.

Başkan Trump’ın G20 Zirvesi’nde yaptığı ılımlı açıklamaların ardından Ticaret Bakanlığı’nın kara listesinden çıkarılacağı tahmin edilen Huawei, bu listede kalmaya devam etti. Ancak, Huawei ile iş birliği yapmak isteyen şirketlere koşullu yeşil ışık yakıldı.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Başkan Trump, CEO’lar ile Huawei için buluştu”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Huawei gizliliğe en çok önem veren firmalardan birisidir. Suçlama yaparken bile saçma bir gerekçr sunan amerika kendisinin de bu işten zarar göreceğini anlamış olmalı

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Ulan millet çine ajan diyor. Amerika tek lider olmak için herkesin ayağını kaydırmaya çalışıyor. Yakında General Mobile ıda banlatır sonra vay amerika dersiniz. Biraz gözünüzü açın.

  3. Ali dedi ki:

    Zalim çin yönetiminin istihbarat birimi huawei almayın aldırmayın

" Başkan Trump, CEO’lar ile Huawei için buluştu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Başkan Trump, CEO’lar ile Huawei için buluştu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Başkan Trump, CEO’lar ile Huawei için buluştu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "