Okunma

Batman’in Sanal Dünyadaki Tarihçesi


01 Eylül 2009 Salı 13:10
Batman’in Sanal Dünyadaki Tarihçesi
Oyun dünyası şu sıralarda son derece yüksek puanlarla ödüllendirilen Batman: Arkham Asylum‘u konuşuyor. Geçtiğimiz günlerde PS3 ve X360 için satışa sunulan yapım, 18 Eylül’de PC için de geliyor. Ancak bu, Kara Şövalye’nin video oyun dünyasına ilk adımı değil. Öyle ki, Batman’in sanal alemdeki yaşamı, 1986’lara kadar dayanıyor. O zamandan bu zamana 26 farklı yapımda boy gösteren Yarasa Adam, adeta evrim geçirdi. İşte Batman’in oyun dünyasındaki tarihçesi:

Galeriyi Gezmek İçin Tıklayın

Batman (1986)

Yalnızca 8 renk skalası ile geliştirilen bu Batman oyunu, Amstrad CPC, Amstrad PCW (Monochrome), ZX Spectrum & MSX için satışa sunulmuştu.

Batman: The Caped Crusader (1988)

ZX Spectrum, Commodore 64, Commodore Amiga, PC platformlarında boy gösteren Batman: The Caped Crusader’da düşman, Joker ve Penguen’di.

Batman (1989)

Yalnızca PC platformu için geliştirilen bu oyunda, saklanarak ilerlemek esastı.

The Revenge of Shinobi (1989)

Grafiklerin 89 yılında satışa sunulan diğer Batman oyunlarından daha başarılı olduğu gözlemlenen yapım, SEGA’nın Genesis platformu için hazırlanmıştı. Yapımda birden fazla süper kahraman kontrol edilebiliyordu.

 

Batman: The Movie (1990)

Dönemin bilinen hemen hemen tüm platformlarında boy gösteren Batman: The Movie, Tim Burton imzalı Batman filminin oyunu olarak lanse edilmişti.

Batman: Return/Revenge of the Joker (1991)

NES, Genesis ve Gameboy platformları için geliştirilen Batman: Return of the Joker, NES konsolunda Revenge of the Joker adıyla yayınlandı.

Batman: Animated Series (1993)

Batman’in popüler çizgi roman serisinin oyunu olarak lanse edilen yapım, yalnızca Gameboy için yayınlandı. Yapımda, Yarasa Adam’ın yanında Robin’i de kontrol edebiliyorduk.

Batman Returns (1994)

Tim Burton’ın aynı adlı filminin oyunu olarak satışa sunulan Batman Returns’da, Batmobile ve Batboat’u görme fırsatı elde ediyorduk.

The Adventure of Batman & Robin (1994)

SNES, Genesis, SEGA CD ve Game Gear için geliştirilen yapım, Batman tarihinin birkaç başarılı oyunundan biriydi.

 

Justice League: Task Force (1995)

Şimdilerin en başarılı oyun yapımcılarından Blizzard, zamanında Batman’in de içerisinde bulunduğu böyle bir dövüş oyununa imza atmıştı.

Batman Forever (1995)

Mortal Kombat’ın motoruyla geliştirilen yapım, iğrenç mekanları ve siyah dev gözlü Batman’iyle, PC ve birçok konsol için piyasaya çıkmıştı.

Batman Forever: The Arcade Game (1996)

Arcade makineler haricinde, PC ve SEGA Saturn için de satışa sunulan yapım, aynı zamanda PlayStation platformunun gördüğü ilk Batman oyunuydu. Aynı adlı filmin oyunu olduğunu da hatırlatalım.

Batman & Robin (1998)

PlayStation ve Saturn platformları için geliştirilen Batman & Robin, özellikle kontoller konusunda yetersiz olması ve iğrenç Batman modellemesi yüzünden sınıfta kaldı.

 

Batman Beyond (2000)

Ubisoft tarafından geliştirilen Batman Beyond, N64, PlayStation ve Gameboy Color platformlarında boy gösterdi. Enteresan Batman tasarımı dikkat çekti.

Batman: Chaos in Gotham (2001)

Yıl 2001’e geldiğinde grafikler niye böyle geriye döndü diye düşünebilirsin. Cevap basit. Batman: Chaos in Gotham yalnızca Gameboy Color için yapıldı.

Batman: Gotham City Racer (2001)

İşte enteresan bir Batman oyunu. Kara Şövalye yarış pilotu, Gotham City de parkur oldu. Neyseki bu yapım sadece PlayStation’da vardı.

Batman Vengeance (2001)

İşte PlayStation 2 ve Xbox platformlarındaki ilk Batman oyunu. Ayrıca PC, GBA ve GameCube’de de Batman Vengeance deneyimi yaşandı.

 

Batman Dark Tomorrow (2003)

GameCube ve Xbox konsolları için raflarda yer bulan yapım, berbat seslendirmeleri ve ürkütücü kontrolleri ile gayet başarısız bir oyundu.

Batman: Justice Unbalanced & Batman: Toxic Chill (2003)

Aynı adlı çizgi romandan uyarlanan yapım, çizgi romanın görselliğine sahipti.

Batman: Rise of Sin Tzu (2003)

Bu, kalın ve dikdörtgen çeneli Batman, evvela çizgi romanda, sonra çizgi dizide karşımıza çıkmıştı. Son durağı da video oyunu olarak, PS2, GBA, GameCube ve Xbox oldu.

Batman Begins (2005)

Electronic Arts ve Warner Bros’un ortak çalışmasıyla geliştirilen Batman Begins, Christopher Nolan’ın yönettiği aynı adlı filmin oyunuydu.

 

Justice League Heroes (2006)

Birçok süper kahramanı bir araya getiren bu yapım, Warner Bros. ve Eidos’un birlikte çalışması neticesinde çıktı.

LEGO Batman: The Video Game (2008)

Batman’i LEGO temasıyla buluşturan yapım, Kara Şövalye’yi karizmatik değil, son derece sempatik olarak karşımıza getirdi. Yapım, Xbox360 ve PlayStation 3’ün gördüğü ilk Batman oyunuydu.

Mortal Kombat Vs DC Universe (2008)

Xbox360 ve PlayStation 3 platformları için geliştirilen yapım, Mortal Kombat karakterleriyle, DC kahramanlarını bir araya getirerek, büyük ilgi çekmişti.

 

Batman: Arkham Asylum (2009)

2009’un en iyi oyunlarından biri olan Batman: Arkham Asylum, PlayStation 3 ve Xbox360 platformunda yer aldı. 18 Eylül’de PC için de raflarda yer bulacak yapım, grafikleriyle de beğeni topluyor.

DC Universe Online (2010)

Yalnızca PS3 ve PC için geliştirilen DC Universe Online, DC’nin kahramanlarını online oyun çatısı altında buluşturacak. MMO türündeki yapım, 2010 yılında satışa sunulacak.

:: Listedeki Batman oyunlarından hangilerini oynadınız?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Batman’in Sanal Dünyadaki Tarihçesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Batman’in Sanal Dünyadaki Tarihçesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Batman’in Sanal Dünyadaki Tarihçesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "