Okunma

Bayramında 1 Milyar 137 Milyon TL Harcadık


30 Eylül 2009 Çarşamba 04:06
Bayramında 1 Milyar 137 Milyon TL Harcadık

Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin raporuna göre yılın en çok işlemi Arife Günü’nde yapıldı. Arife Günü’ne denk gelen 19 Eylül Cumartesi günü, BKM Switch sisteminden saniyede 638 adet banka ve kredi kartı işlemi geçti, son beş yılın işlem adedi rekoru kırıldı. 19 Eylül’de BKM switch sisteminde toplam banka ve kredi kartları ile 5 Milyonun üzerinde işlem gerçekleşti. Arife Günü’nün bir gün öncesi dahil olmak üzere, Şeker Bayramı’na denk gelen 18-23 Eylül 2009 dönemindeki toplam cironun yaklaşık yarısı olan 520 Milyon TL de 19 ve 20 Eylül tarihlerinde yapılan işlemler sonucu gerçekleşti.

 

Bayramda yurtdışına gidenler en çok harcamayı ABD’de yaptı.

 

Türkiye’den bayram tatili fırsatını değerlendirerek yurtdışına gidenler de aynı tarihlerde kredi kartları ile harcamalarını yurtdışında gerçekleştirdiler. Bankalar arası Kart Merkezi (BKM)’nin yerli kredi kartlarının yurtdışı kullanımı verilerine göre en çok harcamayı 10 Milyon 247 Bin 337 TL ile ABD‘de yaptık. 6 Milyon 315 Bin 270 TL’lik cirosu ile Fransa ikinci sırada yer alırken, Almanya da 5 Milyon 570 Bin 183 TL ciro ile onu takip etti. 18-23 Eylül 2009 döneminde yurtdışında yaptığımız alışverişlerde bir çok sektörü kapsarken harcamalarda başı, giyim ve aksesuar ile konaklama sektörleri çekti. Market ve alışveriş merkezleri, hizmet sektörü, yemek ve telekomünikasyon ise Türkiye’den yurt dışına gidenlerin en çok harcama yaptığı diğer sektörler arasında yer aldı.

 

Bayram tatilinde yurt dışında kredi kartımızı en çok giyim alışverişinde kullandık.

 

Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin raporuna göre Arife’nin bir gün öncesine ve Arife Günü’ne denk gelen 18-19 Eylül tarihlerinde kredi ile en çok harcamanın yapıldığı sektörler arasında marketler ve alışveriş merkezleri ile giyim ve aksesuar sektörü başı çekti.

Bayramın ilk gününden itibaren ise bayram tatili seyahatlerimiz ve bayram ziyaretlerimiz yoğunluk kazandı. Bayramın birinci günü olan 20 Eylül’de benzin ve yakıt istasyonları sektörünün cirosu ilk sırada yer aldı.

:: Bayramda en çok neye para harcadınız?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bayramında 1 Milyar 137 Milyon TL Harcadık”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    1 milyar 137 milyon tl mi ne tutumsuz milletiz yahu har vur harman savur sonra kriz var açız öldük bittik he maksat ekonomiye can vermekse o zaman başka

" Bayramında 1 Milyar 137 Milyon TL Harcadık konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bayramında 1 Milyar 137 Milyon TL Harcadık ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bayramında 1 Milyar 137 Milyon TL Harcadık ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "