Okunma

Baz İstasyonları Şehir Dışına mı?


04 Ağustos 2012 Cumartesi 16:38
Baz İstasyonları Şehir Dışına mı?

TOBB, BIYESAM (Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Birliği), YASAD (Yazılım Sanayicileri Derneği) tarafından yayınlanan ortak basın açıklamasında, baz istasyonlarının şehir dışına taşınması durumunda karşılaşılacak güçlükler anlatıldı.

Bildiride şunlar yer alıyor;

“Baz istasyonlarının, şehir dışına taşınacağı şeklinde kamuoyunda ve basında yer alan değerlendirmeleri büyük bir hayret ve üzüntü ile karşılamaktayız. Özellikle yerel yönetimlerin, gerekçesi ne olursa olsun baz istasyonlarına yönelik tepkileri son derece yanlıştır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere dünyadaki diğer bilimsel kuruluşların “baz istasyonlarının sağlığa olumsuz etkisi olmadığına ilişkin” raporları olmasına rağmen bunu kamuoyuna farklı bir şekilde aktarmak yanlıştır.

Baz istasyonlarının şehir dışına taşınması teknik açıdan mümkün olmayacağı gibi, kamuoyunun haberleşme hakkını engellemek anlamına gelir.

Bu noktada yapılacak olan değerlendirmelerde, haberleşme hak ve hürriyetinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 22’nci maddesi ile teminat altına alındığı ve mobil iletişim hizmetinin bir kamu hizmeti niteliğinde olduğu unutulmamalıdır.

Bu noktada, baz istasyonu olmadan mobil iletişimin sağlanamayacağı gerçeğini kabul ederek yola çıkmanın bir ihtiyaçtan öte bir zorunluluk olduğu gerçeğini benimsemeliyiz.

Türkiye‘de kullanılan baz istasyonu teknolojisinin, tüm dünyada kullanılan teknoloji ile aynı olduğunu, mobil iletişim hizmetlerini yurt dışına çıktığımızda da alabilmemizden anlayabiliriz.

Gelişen teknolojiler ve mobil dünya yazılım sektörümüzün ileriye gitmesinde en önemli platformları oluşturmaktadır. Kamuoyunda sadece mobil iletişim altyapısı olarak algılanan baz istasyonlarının finans, eğitim ve sağlık sektörlerine de doğrudan katkı sağladığı göz ardı edilmemelidir.

Diğer bir deyişle baz istasyonlarının afet ve acil aramalarda arama ve kurtarma, hasta takibi, bankacılık ve fatura işlemleri, araç takip sistemleri gibi birçok hizmetin sunulmasında büyük rol oynadığı unutulmamalıdır.

Bu nedenle hayatın artık hemen her alanında vazgeçilmez bir unsur olan mobil iletişim ve bunun en temel altyapı aracı olan baz istasyonlarına karşı alınan kararlarda, bu gerçekler dikkate alınmalıdır.”

:: Baz istasyonlarının taşınması işine siz ne diyorsunuz?
Tıklayın, SDN Forum’da tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Baz İstasyonları Şehir Dışına mı?”

 1. chatalak dedi ki:

  Bize bir amfi dersi sırasında hocamız anlatmıştı radyasyon bloğuydu sanırsam, baz istasyonları değil radyasyonu yayan cep telefonunun kendisidir demişti. baz istasyonu ne kadar uzakta olursa telefon istasyon ile iletişim kurmak için o kadar güçlü sinyal üretir bu da daha fazla zararlı etkiye yol açar, ne kadar çok istasyon olursa o kadar düşük güçte sinyal ile ulaşabilir ve daha az zararlıdır demişti.

 2. aslanx dedi ki:

  Aynen.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU
  05.08.2012 12:50
  Zararlı olan baz istasyonu değil cep telefonunun baz istasyonuna uzak kalması. Ne kadar uzak olursa erişim sağlamak için cep telefonu o kadar radyasyon yayar ve şarj *****, kulağının dibindekinin zararından haberi oyok, baz istasyonunu şehir dışına taşımaktan bahsediyor.) Baz istasyonu sayısını arttırıp SAR değeri düşük cep telefonlarını kullanırsak daha az etkileniliriz. Kulaklık kullanarak çok daha az tabi ki
  kesinlikle katılıyorum

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar, 1995’ten beri dünyanın dört bir tarafındaki bir çok bilim adamı herhangi bir hastalıkla telefon sinyalleri arasında bir ilişki kuramamışken birkaç geri kafalının “bu böyle olmaz, şehir dışına taşıyalım” diye bir tarafından uydurduğu fikirlerle hareket etmek ne kadar doğrudur. Bunların hepsi diğer sorunları fark etmememiz için uydurulmuş yapay gündem mazlemeleridir, Kanmayalım.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bencede kalksin insanin sagligi iletisimden daha onemli

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Madem ki haberleşme anayasal bir hak, kullanmak için neden para ödüyoruz ?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ŞEHİR DIŞINDAKİ BAZ İSTASYONLARI..
  hakkari deki bir aile,,istanbul daki oğlu ile görüşmesi:::::
  …………………………………………………..
  Alooooo alooooooooooo gurban sesim geliyormu oraya.
  haaaaaaa
  yaw evladım sesim sana yetiştimi?
  yoooooo sesiniz çooook izaktan geliyyyy..
  sen kimsen ane sen misen yoğya babommu
  çinki ikinizinde sesi ayni geleyiydee
  oğlimmm men babonn muhii
  istanbil,e sesim helee gelmedimi gurbann
  yooook ya bu telifinlar çekmiyyy
  vala anemmm babommmi bilmenem.
  bir ses geliy uzekten ammme fark etmek mimkin değil.
  bu iş..ençok üperetörlere yaraşir.
  çünkü bir kişi 3 deke konuşuyduse şimdi 25 dekke konişecek.
  ha bire dekikeler gidecek..

  kısacası HAKKARİ İSTANBUL ARASI BİR KÜÇÜK KONUŞMA MALİYETİ 25 KONTUR/DAKİKA..
  ulaştırma bakanlığı siz bilirsiniz..?
  kuçük bir skeç…selamlar ist.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  her millet veya bir kaç millet bir araa gelip UYDU,dan verseler olmuyormu? TÜRKİYE,nin 3A uydusu atıldımı atılıyormu?
  frankas ayarları yapılıp,uydudan versinler..vifi derdi de biter
  YOKSA AKILLARINA MI GELMİYOR VEYA YAPAMIYORLAR MI?
  TEKNOLOJİ BU KADAR İLERLEMİŞ Dİ***** UYDUDAN GSM sinyalları verilemiyor,,demekki teknoloji pek ilerlememiştir.
  yani TAŞDEVRİ FRED,İN ZAMANINDAKİ TEKNOLOJİ DİR.
  YALAN MI?

 9. Worlock dedi ki:

  Bazı yerlerde şehir içinde çekmiyor

 10. İOS dedi ki:

  yasaklansın veya şehir dışına taşınsın diyenler en çok kullananlardır

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Zararlı olan baz istasyonu değil cep telefonunun baz istasyonuna uzak kalması. Ne kadar uzak olursa erişim sağlamak için cep telefonu o kadar radyasyon yayar ve şarj *****, kulağının dibindekinin zararından haberi oyok, baz istasyonunu şehir dışına taşımaktan bahsediyor.) Baz istasyonu sayısını arttırıp SAR değeri düşük cep telefonlarını kullanırsak daha az etkileniliriz. Kulaklık kullanarak çok daha az tabi ki.

 12. honline dedi ki:

  Ne kadar şehir dışına çıkarsan çık elbet o yakınlarda bir köy vs bişey vardır orada yaşayanlar insan değilmi, Halbuki baz istasyonları azalmak yerine çoğalmalı coğaldıkça sinyal güçleri azaltılmalı esas o zaman daha zararsız olur eline mikrofon alan prof oluyo adam daha hayatında 2w lık fm verici bile görmemiştir ahkam kesiyorlar.

 13. engerex dedi ki:

  Uzak mesafedeki baz istasyonları çok daha zararlı.

 14. m.tohan dedi ki:

  bence çıkaramazlar çünkü sıkıntılı olur bunu kendileride biliyorlar

 15. eSa dedi ki:

  Baz istasyonlarının taşınma konusunun gündeme gelmesi zaten başlı başına saçma idi.

  Bu noktada, baz istasyonu olmadan mobil iletişimin sağlanamayacağı gerçeğini kabul ederek yola çıkmanın bir ihtiyaçtan öte bir zorunluluk olduğu gerçeğini ***** />

  Bu nedenle hayatın artık hemen her alanında vazgeçilmez bir unsur olan mobil iletişim ve bunun en temel altyapı aracı olan baz istasyonlarına karşı alınan kararlarda, bu gerçekler dikkate alınmalıdır."

  Ne güzel söylemişler, bundan ötesi var mı?

  Ufacık çocuğa bile söylesen "Cep telefonu antenlerini şehir dışına alacaklarmış diye " – "Peki nasıl konuşacaz?" diye sorar.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Şehir dışına taşınması mümkün olmaz ama katı bir yönetmelik gelmeli ve artık uzun antenler üzerine ve konutlara belli uzaklıkta yerleştiilmesi şartı getirilmeli. Baz istasyonu tüm dünyada şehirlerde ama belli bir mesafede zararlıdır bunun yerleşim şartları var, aksini iddia edemezler. Belli alanlarda baz istasyonu alanları kurulabilir.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  forum linki tıklamıyor hakkı bey! 🙂

 18. SDN Okuru dedi ki:

  1 kuruştan sağlığa zararsız raporu çıkıyorsa, 10 kuruluştan da zararlı raporu çıkıyor.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Şehrin dışına taşınmasına gerek yok (zaten taşıyamazlar). Şehrin içindekilerinin yerlerini düzeltsinler yeter. Gece kondu kafasıyla olmadık yerlere baz istasyon diktikleri için millet de haliyle tepki gösteriyor.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  cep telefonları çöp :))

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Baz istasyonları şehir dışına çıkarsa artık kimse cep telefonunu kullanma ihtiyacı duymayacaktır sanırım..

 22. SDN Okuru dedi ki:

  milletimiz çok bilinçsiz bir kere baz istanyonları radyasyon değil radyoaktif sinyal yayar ve ikincisi hepimizin sanırıp örtündüğü elektirikli battaniyeler baz istasyonunda 20-30 kat daha çok radyoaktiftir

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikadaki gibi bir yere yeşil kasaba yapıp bütün sinyalleri jamer gibi şeylerle engelleseler oradaki gibi ama bizim millet onada gelmez :D. Teknoloji bırakılamaz bir hastalık.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  evet mobil iletisim artik hayatimizin ayrilmaz bir parcasi ama en azindan evlerin catilarinda binalarin tepelerinde olmamali. orada oturmak veya calismak zorunda olan kisinin gunahi nedir?
  ota b.ka cozum ureten bilmem kac zirilyon byte veri aktaran teknolojilet uretilirken insan sagligina yonelik te calismalar olmali. en azindan bu baz istasyonlari sehir isiklandirmalarinin ustune olacak sekilde monteli veya ona uygun lamba direkleri duzenleelidir ve bunun ar-ge masraflari da saniyede milyarlar kazanan operatorlerden alinmalidir.
  fazla costum tmm ama binalarda bunlari gormek hakkaten mide bulandiriyor.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Saçma sapan işler yapıyorlar ya. baz istasyonları şehir içindeyken bile heryerde çekmiyorlar, birde şehir dışına mı taşıncakmış… Hangi araştırmayı yapmışlar bu kararı verirken ? Yoksa klasik Türk mantığı ben yaptım oldu mu… Yıl olmuş 2012 hala bazı şeyleri nasıl iyileştireceğimizi diil nasıl arıza çıkartırız onu düşünüyoruz. Baz istasyonlarından şikayet edeceğimize altyapıyı nasıl daha iyi yaparız onu düşünmemiz daha mantıklı bence. Bakınız dünyanın ilk metro sistemi Türkiye’de olacakken, zamanında Osmanlının kafa yapısıyla yer altına , insan ölmeden girmez dedik ve yıl oldu 2012 hala adam gibi metromuz bile yok….

" Baz İstasyonları Şehir Dışına mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Baz İstasyonları Şehir Dışına mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Baz İstasyonları Şehir Dışına mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "