3 operatör deprem için güç birleştirecek


30 Eylül 2019 Pazartesi 00:16
3 operatör deprem için güç birleştirecek

26 Eylül 2019 tarihinde yaşanan 5.7 büyüklüğündeki İstanbul depreminden sonra çok acil bir şekilde toplanan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı binasının önünde bir basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, deprem sonrası yaşanan iletişim sıkıntılarının ele alındığını açıkladı.

Beklenen büyük İstanbul depremi için ortak hat projesi

Yaşanan doğal afet vakası sonrası operatörlerin durumunu inceleyen Fuat Oktay, güçlü bir kapasite altyapısının gerekliliğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, 3 GSM hattının birleşerek oluşturduğu toplam 118 milyonluk kapasitenin 175 milyona çıkacağını söyledi. Fuat Oktay, bu sürecin 180 günde tamamlanacağını ifade etti.

beklenen büyük istanbul depremi

Söz konusu olan operatörler ile Türk Telekom’u ziyaret eden Fuat Oktay, gerekli görüşmelerin yapıldığını belirtti ve şirketlerin yaşanan iletişim aksaklığının sebebini teknik arızalar olarak açıkladığını dile getirdi. İlgili teknik arızaların nasıl önleneceğine dair planların yapıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı, ücretsiz hat projesinden de bahsetti:

“Bu hat belki AFAD bünyesinde kullanıma açılıyor olacak ve ücretsiz olacak. Herhangi bir afet anında vatandaşlarımıza duyuracağız. Herkesin herkesle haberleşebileceği, belirli bir süre için, bir hat oluşturuyoruz. Bu ücretsiz hat3 aylık bir süre içerisinde ortak bir çalışma ile hayata geçirilecek.”

istanbul depremi

Bir daha hat çöküsü olmaması adına telsiz sisteminin de kullanılacağını duyuran Fuat Oktay, bu sistemin depremi yönetecek ekipler ile karar vericilerin arasındaki ses iletişiminin kesilmesine engel olacağını anlattı.

Yeterince sağlam olmayan baz istasyonlarının ve diğer tehlikeli binaların tespit edileceğini belirten Fuat Oktay, yeterince sağlıklı olmayan binaların yenileneceğini de sözlerine ekledi.

büyük istanbul depremi

Gerekli tüm kurumlar ve GSM şirketleri ile birlikte ortak bir çalışma içerisinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı, toplanma alanlarında da kablosuz ağ teknolojilerinin kullanılabileceğini öne sürdü. Önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgiler elimize ulaşacak.

Sizce ücretsiz ortak hat projesi ve sayısal telsiz adımı 5G altyapısı sağlandığı takdirde nasıl bir hizmet verecek? Bundan böyle altyapı sorunlarının önüne geçilecek mi? Sizin bu konu için fikirleriniz ve öngörüleriniz neler?
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “3 operatör deprem için güç birleştirecek”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiçbir önlem kaza olmadan alınamaz. İşin doğası böyledir. Milyonlarca insan vebadan ölmeseydi, antibiyotik bulunmazdı. Herşeyi bu kadar ileri derecede öngörebilen varsa buyursun yapsın. Boş konuşmayın

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Tayyip başkan kafalarına vurmazsa çalışmaz bunlar. Reisi saygıyla selamlıyorum

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu depremde şebeke değil devlet çökmüştür. Bir savaş bir afet durumunda başınızın çaresine bakın mesajı halk tarafından alınmıştır. Liyakatsiz kadrolarla bu işler olmuyor.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Telekom ve Turkcell yaparsa Vodafone kullanıcıları terk eder diğer iki operatöre geçer ve kaldı ki bu tip afetlerde 3 operatörde alt yapılarının cökeceklerini bizden daha iyi biliyorlar .Bu karar elini taşın altına koyup daha önceden verilmeliydi .Hadi diyelim bunlar akıl edemedi. BTK’nin bu işe el atması lazımdı.Neyse ki geç kalınmış bir durum değil bu bir mesaj di iyi okumak ve önlem almak lazım …

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Cidden bugüne kadar neredeydiniz?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Yav he he. Üç dönem oy verdiğim bu insanlar artık bana inandırıcı gelmiyor. Televizyonda gördüğüm anda kanal değiştiriyorum. Nerden nereye….

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen zaten genel vericiye benziyon..

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Herkesten bu ortak proje için % 10 OTV toplayalım. Sonra çıkartalım sonra tekrar toplayalım sonra tekrar çıkartalım. Bilmem ne bileyim ne olsun ne olacağı belli olmayan *****

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Zorunlu deprem vergisi

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Krizi fırsata çevirmek.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Halk kimin umurunda ne devletin ne de iş adamlarının

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha radikal çözümler bulunmalı, insanlar panik halinde hatlara yüklenince resmî görevlilerin dahi iletişimi felç oluyor… sadece resmî görevlilerin bağlanabileceği şifreli ve ayrı bir GSM şebekesi yada mevcut şebekeler içinde özel bir kanal olmalı… telsiz engebeli arazi ve uzun mesafede yetersiz oluyor.
  Vatandaşlar içinde deprem sonrası ilk bir kaç saat aramalar sadece internet üzerinden yapılabilmeli malum internet yavaşlasa bile yoğunluktan çökmesi pek muhtemel değil…

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaparlarsa olur ama yapmazlar

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  bugüne kadar neredeydiniz demezler mi adama. ya direk büyük deprem olsaydı ne olacaktı. devlet büyükleri diye gördüğümüz adamlar bile deprem gibi bir olayı hafife alıyorlar. olası bir felaketde önlem alınmazsa bu ülkenin gücü İstanbul’u kaldırmaya yetmez. kimse 99 depremiyle karıştırmasın bu durumu. ne yazık ki birkaç ay sonra unutulup gidecek.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell ve Türk Telekom artışa onay verirken Vodafone değerlendireceğini iletmiş. Ülkeye yatırım yapanlar belli…

" 3 operatör deprem için güç birleştirecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3 operatör deprem için güç birleştirecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3 operatör deprem için güç birleştirecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kickstarter fatihi Türk şirket: Trexo Innovation Kickstarter fatihi Türk şirket: Trexo Innovation
 2. 2 Ulaştırma Bakanı: Benzinli araçlar giremeyecek! Ulaştırma Bakanı: Benzinli araçlar giremeyecek!
 3. 3 iPhone'lara yeni eklenen en iyi özellikler! - iOS 14 iPhone'lara yeni eklenen en iyi özellikler! - iOS 14
 4. 4 A101'den 79 liraya powerbank aldık! A101'den 79 liraya powerbank aldık!
 5. 5 Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı! Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı!
 6. 6 Huawei Watch GT 2 Pro inceleme! Huawei Watch GT 2 Pro inceleme!
 7. 7 Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme! Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme!
 8. 8 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
 9. 9 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 10. 10 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!