Okunma

Belediyeden elektrik tellerine drone çözümü!


18 Şubat 2017 Cumartesi 07:00
Belediyeden elektrik tellerine drone çözümü!

İnsansız hava araçları veya son kullanıcıya uygun hali ile drone‘lar, günümüzde kullanıcılar tarafından birbirinden farklı amaçlar için kullanılıyor.

Kurumlar tarafından son dönemde oldukça fazla tercih edilmeye başlanan drone’ların kullanımı hakkında, trafik denetiminin ardından bu kez Çin’de belediyenin tercih ettiği ilginç bir çözüm ortaya çıktı.

Elektrik telleri drone kullanılarak temizleniyor!

Ülkemizde elektrik teline takılmış bir uçurtmaya veya poşet benzeri cisimleri rastladığımız oluyor. Tellere takılan bu cisimler, genellikle çürüyene veya rüzgar ile zamanla telden çıkana kadar orada kalıyor.

Bu sorun ile baş edemez hale gelen Çin’de bir yerel yönetim, teknolojinin nimetlerinden faydalanarak modifiye ettiği bir drone ile özel bir çözüm geliştirdi.

17-02/18/gettyimages_642103704.jpg

Ancak, bu çözümün güvenli olduğunu söylememiz oldukça zor. Zira, drone’dan çıkan ateş ile elektrik tellerine takılan cisimler yakılıyor ve böylece teller temizleniyor.

Çinli belediyenin drone’u modifiye ederek geliştirdiği bu çözümün güvenlik tarafını düşünüp düşünmediği tartışmaya açık bir konu. Zira, fotoğraflar ilk andan itibaren bir tehlike sezgisi yayıyor.

:: Sizce, elektrik tellerini ateş ile temizlemek ne kadar güvenli?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Belediyeden elektrik tellerine drone çözümü!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Uçuşa yasak bölgelerde çok güzel dron avlayabilir. Dron avlayan dron

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Açık kablo zaten ne sorun yaratacak ki zararıda yok iletkenliğinide bozmaz. Ancak takılan nesleleri temizlemessen sorun büyük kimse yokken yanabilir orman yangınına sebep olabir. Kuvvetli rüzgarlarda şase yapmasına neden olabilir kabloyu eğebilir bunun gibi herşey olabilir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Drone lar bence casusluk yapıyo. Hepsinin yok edilmesi lazım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Koskoca çin hükümeti düşünememiş sanki. Neyi zararlı olacak bunun

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Okurken insanın içi gıcıklanıyor, gereksiz uzun yazı….

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Elektrik teline bişey yapmassa iyi bir çözüm bence.

" Belediyeden elektrik tellerine drone çözümü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Belediyeden elektrik tellerine drone çözümü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Belediyeden elektrik tellerine drone çözümü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "