Okunma

Belge Tartışması Sürüyor


04 Nisan 2008 Cuma 21:00
Belge Tartışması Sürüyor
OOXML konusu dünya gündeminde yer işgal etmeye devam ediyor; en azından bilişim basınında. Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından yapılan oylamada standart olması kesinleşen Office Open XML isimli dijital belge biçimi konusunda sular durulmuyor. Şimdi de Avrupa Komisyonu standartlaştırma sürecini inceleme kararı aldı. Bu sebeple OOXML konusu ve Avrupa sınırları içinde kullanımıyla ilgili çeşitli sorunlar çıkacağına şimdiden kesin gözüyle bakabiliriz.

Sorun Nerede Çıkıyor?

Avrupa Komisyonu‘nun OOXML biçiminin yoluna taş koyacağı tahminleri sebepsiz değil. Zaten Microsoft ve Avrupa Komisyonu‘nun arasının muhteşem(!) olduğu herkesçe bilinen bir gerçek. En son 1,6 milyar YTL seviyesindeki cezadan sonra AB’nin tekel karşıtlığı ve rekabet eşitliği konularındaki duyarlılığı hakkında kimsenin bir şüphesi kalmadı. Bu sebeple bu standardın oturtulması sürecinde, Avrupa Komisyonu‘nun Microsoft’u, piyasa hakimiyetini kötü yönde kullanmakla suçlanması işten bile değil.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Belge Tartışması Sürüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Belge Tartışması Sürüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Belge Tartışması Sürüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "