Okunma

BenQ nScreen i91 İnceleme


16 Temmuz 2009 Perşembe 15:20
BenQ nScreen i91 İnceleme

Nettop diye adlandırılan PC konsepti, temel bilgisayar parçalarının bir monitör kasası içersinde toplanmasından ibaret. Bu tarz ürünler ülkemizde All In One PC olarak da adlandırılıyor. Daha önce sizlere Vestel ve Exper‘in bu tarz ürünlerini tanıtmıştık. Şimdi ise BenQ firmasının yeni ürünlerinden biri olan nScreen i91 modeline yakından bakıyoruz.

Şık bir tasarıma sahip BenQ nScreen i91, siyah renkteki LCD monitör çerçevesi dışında beyaz renk hakim bir görüntüye sahip. Ürün PC komponentlerini içersinde barındıran LCD monitör, klavye ve fare setinden ibaret. Sistemi kutusundan çıkartıp birkaç kabloyu bağlamanız çalıştırmanız için yeterli oluyor.


LCD ekranı sağ alt bölümünde bir ses tokmağı yer alıyor. Bu buton aynı zamanda sistemin güç butonu. Çerçevenin sağ yan bölümünde monitörün parlaklık ayar butonları bulunuyor. Ekranın sol yan bölümünde ise ses, mikrofon girişleri, USB arabirimleri ve kart okuyucusu bulunuyor. Rakip ürünlere baktığımızda bu tarz girişlerin sistemin arka bölümünde ve erişilmesi zor bir yerde konumlandırıldığını görüyoruz. BenQ ise kullanıcının kolay erişebileceği konumları kullanmış.

Ekranın arka bölümünde ise 10/100 ağ arabirimi ve dört adet USB arayüz bulunuyor. Sistem kullanıcıya toplamda altı USB arayüz sunuyor. Bu çokça multimedya cihaz kullanıcılarını sevindirecek bir özellik.


Şimdiye kadar gördüğümüz Nettop’ların üzerinde Intel Atom platformu ile karşılaşmıştık. BenQ ise alternatif olarak kullanıcıları AMD’nin Sempron 210U işlemcisi ile buluşturuyor. Bu işlemci 1.5 GHz hızında çalışıyor. Sistemin grafik yongası ise 128 MB ATI Radeon X1200. 1 GB belleğe sahip nScreen i91‘in 160 GB kapasiteye sahip sabit diski bulunuyor. Nettop’un bu özelliklerinin yanı sora 802.11 b/g desteği sunan kablosuz bağlantı arabirimi, 1,3 megapiksel webcam‘i ve Windows XP Home işletim sistemi bulunuyor. LCD ekranın büyüklüğü ise 18,5 inç.

Yaptığımız testler sonucunda BenQ’nun nScreen i91 Nettop‘u PCMark Vantage toplam puan da 1867, 3D Mark puanın da ise 305 puan aldı. Bu değerler size düşük gelebilir. Ama Nettop’ların üretim amacı uygun fiyatlı, fazla yer kaplamayan ve ergonomik bir giriş seviyesi PC oluşturmak. Ana amaç düşünüldüğünde bu sistemin performansının oldukça iyi olduğu söylenebilir. Bu ürün üzerinde diğer ürünlerde rastladığımız TV özeliği de yok. Bu ev kullanıcılarına göre eksi bir özellik gibi gözükse de sistemi ofis içersinde kullanacaklar için başarılı bir çözüm oluşturuyor.

Teknik Özellikler

İşlemci: AMD Sempron 210U (1.5GHz L2 256k)
İşletim Sistemi: Windows XP Home Edition
Yongaseti: AMD M690E+ SB600
Ekran Kartı: ATI Radeon X1200
Bellek: DDRII 667 MHz 1G
Sabit Disk: 160 GB (5400RPM SATA)
Ekran büyüklüğü: 18.5 inç 16:9 Wide
Diğer: RJ-45 Ethernet, Microphone-in, Headphone-out, DC-in for power supply, 1,3 Megapiksel Webcam, 10/100 Ethernet, 802.11b/g, 4-in-1 kart okuyucu, (MS/MS-Pro/SD/MMC), 2W speaker x 2
Yazılım: Adobe Reader, Arcsoft WebCam Companion 3.0, Magic-I Visual Effect 2.0, Anti-Virus software, QDataTrove, Windows Live, Widget, Skype, Air Frame, Magnifier, Microsoft Office 60-day Free Trial
Boyutlar: 454 x 361 x 61.37 mm
Weight: 4.2 Kg

:: Ürün hakkındaki düşüncelerinizi buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" BenQ nScreen i91 İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BenQ nScreen i91 İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BenQ nScreen i91 İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "