Okunma

Benzinli Araçlar Yasaklanıyor!


06 Haziran 2016 Pazartesi 06:30
Benzinli Araçlar Yasaklanıyor!

Norveç, elektrikli otomobil gibi çevre dostu çözümlerin yaygınlaştığı bir ortamda, benzinli araçlara yönelik olarak önemli bir karar aldı.

Norveç Siyasi Partileri, 2025 yılından itibaren ülkede benzinli araçların kullanımının yasaklanması yönündeki yasa tasarısında büyük ölçüde anlaştı.

Norveç’te Benzinli Araç Yasaklanıyor

Tech Radar’da yer alan habere göre Norveç merkezli Dagens Naeringsliv gazetesi, Norveç’te benzinli araçların yürürlükten kalkması için iktidar ortağı İlerleme Partisi dahil olmak üzere tüm partilerin büyük ölçüde uzlaşmaya vardığını yazdı.

Siyasi partilerin uzlaştıkları kanun tasarısı yürürlüğe girerse, 2025 yılından itibaren Norveç genelinde benzinli otomobiller kullanılmayacak.

“Norveç Ne Kadar Güzel Bir Ülke”

Elektrikli otomobil sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk, Norveç’in benzinli otomobilleri ülke genelinde yasaklamasına yönelik tavrını, “Norveç’in ne kadar güzel bir ülke” sözleriyle ifade etti.

16-06/06/tesla.jpg

Nitekim, Norveç ve devamında ondan etkilenecek diğer ülkelerin bu tercihi, Tesla gibi elektrikli otomobil üreticilerin son derece işine gelen bir durum olacak.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olan ülkenin bu tavrının, hem ülke ekonomisine hem de çevresel etkisi yadsınamaz.

Bu radikal değişikilğin naçizane sebeplerinden biri olarak, Norveç’te bulunan halihazırda otomobillerin dörtte birini elektrikli otomobiller oluşturuyor. Tesla Motors’un en çok otomobil satışı gerçekleştiği ülkelerden biri ise Norveç.

:: Norveç’in benzinli otomobilleri ülke genelinden kaldırması yönündeki bu tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

36 yorum - “Benzinli Araçlar Yasaklanıyor!”

 1. Barsi nac Stephen dedi ki:

  Benzin ve dizel aynı anda ysaklancak

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Norveç bu refahı babasının malından kazanmı***** dünyanın kanını emdiler hala emmeye devam ediyorlar. Kendileri elektriğe geçecek dünyaya petrol satmaya devam ***** adamlar kendine çevreci dünyaya kirletici.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke bizdede çıksa

 4. SDN Okuru dedi ki:

  petrole giden para cebimizde kalacak, zenginleşeceğiz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yavaş yavaş benzinli araçlar yaygınlaşıyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bu saatten sonra benzinli araba almam

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ilk dizelin yasaklanmasi lazim dizel dogayi daha cok kirletiyor

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Çin 2.5 milyar insanın elektriğini kömür yakarak sağlarken benim kullandığım 320i den sanane yani sanane git çok çevrecilik istiyorsan çine uygula bunu kömürden adamlar 2.5 milyar insanın ve sanayinin elektriğini sağlıyor kömür yakarak fabrika atıkları ve fabrika kirli gazlarını saymıyorum bile ben niye 1 ülke dünyanın 6/4 oranında kirliliğini sağlarken 20 milyonluk norveçte 320 binemicekmiyim mini cooper yanlış birşeyi engelliyorsan kökünden başlaman lazım sonundan değil özgürlük skandalı bu darısı türkiyenin başına demiş bide yorumlardan bir kaçı 2.0 dizelden bu kadar vergi alınırken audi bmw mercedes gibi araçlar 1.6 dizel kullanmıyor 1.6 turbo kullanıyor o ağırlıkta kasayı hareket ettiemwk için pasaat 1.6 dizel çekmez çeksede zevk vermez 1.4tsi şart bunlar için saçmalamayın

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Dünya genelinde elektrikli araçların yaygınlaşması kaçınılmaz türkiye olarak araç üretmek yerine araç bataryaları şarj istasyonları alanında arge yapıp tüm dünyaya batarya ve şarj istasyonu satmak daha mantıklı olurdu

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Dünya genelinde elektrikli araçların yaygınlaşması kaçınılmaz türkiye olarak araç üretmek yerine araç bataryaları şarj istasyonları alanında arge yapıp tüm dünyaya batarya ve şarj istasyonu satmak daha mantıklı olurdu

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Norveç petrol üreticisidir kardeş ayrıca kalite platform şirketleri vardır.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu konu alan bi dizi var occupied tavsıye ederım

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Dizel araçlar çevreyi daha fazla kirletmiyor mu?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  2017 – 2019 arası elektrikili araba devriminin unutulmaz yılları olacak. ucuz tesla, apple car, yerli araba ve klasik firmalar. piyasa elektrikli dolacak. araba yenilemek için 3 sene daha beklemeliyim

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Petrol zengini araplar düşünsün 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Oranın halkı koyun değil bilinçli

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde daha 50 sene yasaklanmaz başka nereden yüzde yüz vergi alacaklar

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde de tam benzinli araba üretimi başlıyordu

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bu Norveçliler yaşam kalitesi olarak tüm dünyadan 20 yıl ilerideler. Adamlar da kaç yıl önce çıkan bir kanun daha vardı. Kanun şöyle her Norveç vatandaşının 1 mbps hızında internet hizmetini ücretsiz almak vatandaşlık hakkıdır diye. Yani adamlar eğer 1 mbps beni kurtarıyor daha yüksek hıza ihtiyacım yok diyorlarsa hiç para vermeden internet kullanıyorlar. Gerçi üzerinden baya bi zaman geçti o 1 mbps'yi artırmış da olabilirler.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  yerli elektrikli arabayı acilen üretmemiz lazım

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Hayat İskandinavlara güzel

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Babama Diyorum Benzinli Alalım Alalım Alalım Dinletemiyorum Önceden A8 4.2tfsi vardı 270 yi direk dayıyordu şimdi 730ld var 258ps 250 de allah canını alıyor bide sevimsiz xdrive arkadan itişli olsa hadi neyse alsa 750li 760li ömür boyu binemicez yakında vay be

 23. SDN Okuru dedi ki:

  norveçde 2025 ise biz 3.dünya ülkelerinde 2070de yasaklanır anca

 24. SDN Okuru dedi ki:

  yollar düz olunca bisikletle bile gidilir. gelsinler elektirklerle yokuş tırmansınlar.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  adamlarda savaş derdi yok,geçim derdi ***** çıkmaz ***** ile meşğul olmaları gerek

 26. SDN Okuru dedi ki:

  İthalat yazacaktın ihracat değil. Norveçte petrol ne gezer

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun 🙂 Takdir edilecek ülke.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun. Güzel haberler bunlar.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Darısı tüm dünya ülkelerine olsun.

" Benzinli Araçlar Yasaklanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Benzinli Araçlar Yasaklanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Benzinli Araçlar Yasaklanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "