Okunma

Beş Yıl İçinde Gelecek Beş Teknoloji


14 Aralık 2010 Salı 12:30
Beş Yıl İçinde Gelecek Beş Teknoloji

Teknoloji söz konusu olduğunda geleceği tahmin etmek bir hayli güç geliyor. Özellikle son 20 seneye baktığımız zaman alınan mesafenin büyüklüğüne bakıp da şaşırmamak elde değil.

Geleceği tahmin etmek ne kadar zor olursa olsun, büyük firmalar buna kafa yormaya devam ediyorlar.

Her sene, önümüzdeki beş yıl içerisinde gerçekleşecek beş büyük teknolojiyi tahmin etmeye çalışan IBM, bu seneki çalışmasını yayınladı. (IBM’in Eski Tahminleri)

 

Gelecek taşınabilir cihazların tekelinde olabilir

 

Sadece Tahmin Değil

IBM Labs tarafından yürütülen çalışmalar ışığında gerçekleştirilen bu tahminler hayal gücünden ibaret değiller.

3D hologramlardan, hava ile şarj olan pillere kadar, önümüzdeki beş yıl içinde gerçekleşmesi tahmin edilen bu teknolojiler IBM tarafından üzerinde çalışılan projeleri de içeriyor.

Şimdi IBM’in önümüzdeki beş yıl içerisinde hayatımıza gireceğini tahmin ettiği beş büyük teknolojiye yakından bakalım.

Alıcılar Her Yerde

Hemen herkesin bir cep telefonu ya da dizüstü bilgisayar kullandığı günümüzde, bu cihazlardan elde edilebilecek yerel veriler bilim adamları için büyük önem taşıyor.

Bu cihazlar üzerinden alınabilecek verilerin tek bir ağda toplanması bilim adamlarının normal şartlarda asla ulaşamayacağı bir veri setinin ortaya çıkmasını sağlayabilir. (IBM’in Akıllı Şehirleri)

 

Ağa bağlanan tüm cihazlar bir veri kaynağı olarak kullanılabilir

 

Detaylı Hesaplamalar

IBM yetkilileri telefonlar ve bilgisayarlar üzerinden elde edilecek bu verilerin işlenmesi sayesinde yerel hava tahminlerinden iklim modelleri oluşturmaya, bir doğal felaket anında olabilecekleri tahmin etmekten en uygun tahliye rotalarını belirlemeye kadar birçok şeyin hesaplanabileceğini düşünüyorlar.

3D Hologramlar

Bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz fakat gerçek hayatta henüz yapılamayan şeylerden biri de 3D Hologramlar.

IBM araştırmacıları bu teknolojinin beş yıl içerisinde gerçek olabileceğini düşünüyorlar.

 

Üç boyutlu hologramlar ile iletişimin beş yıl içinde mümkün olacağı tahmin ediliyor

 

Küçük Cihazlar İle

Üç boyutlu holografik görüntülerin büyük projeksiyon cihazları yerine cep telefonu boyutunda cihazlar üzerinden de elde edilebileceğini düşünen IBM araştırmacıları, bunun mevcut iletişim tarzımızı değiştireceğine inanıyorlar.

Hava Soluyan Piller

Taşınabilir cihazlarınızdaki pillerin günler hatta haftalar boyunca şarja ihtiyaç duymadan çalışmasını ister misiniz?

Buna hayır demeyeceğinizi bilen IBM araştırmacıları önümüzdeki beş yıl içerisinde bunun mümkün olabileceği müjdesini veriyorlar.

 

Hava ile şarj edilebilen piller şarj aletine bağımlılığı ortadan kaldıracak

 

Farklı Şarj Yöntemleri

Kendi kendini şarj etmek için havayı kullanan yeni teknoloji pillerin geliştirilebileceğini belirten IBM, ayrıca cep telefonları gibi daha küçük cihazları şarj etmek için kinetik enerji ya da statik elektriğin kullanılabileceğini de düşünüyor.

Boşa Giden Isı

Veri merkezleri gibi sunucuların çok fazla sayıda bulunduğu tesislerdeki en büyük sıkıntılardan biri ısınmadır.

IBM araştırmacılarına göre, ortaya çıkan bu büyük miktarda ısı faydalı bir şekilde kullanılabilir.

 

Boşa giden ısı enerjisi farklı amaçlar için kullanılabilir

 

Isıyı Değerlendirmek

Atmosfere karışıp boş yere harcanan bu ısı enerjisinin, binaların ısınması ya da soğutulması için kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Boşa giden bu ısıyı kullanmak şu an için ticari olarak verimli olmasa da IBM araştırmacıları beş yıl içerisinde bu sorunun aşılacağına inanıyor.

Trafiğe Karşı Bilgi

Büyük şehirlerin en önde gelen sorunlarından biri olan trafiğe karşı çözüm, IBM‘e göre bilgiden geçiyor.

Mevcut GPS sistemlerinin daha gelişmiş bir modeli üzerinde çalışan IBM, hava durumu, trafiğin yoğun olduğu saatler, yoldaki kazalar, yapım çalışmaları ve bunun gibi trafiği etkileyecek tüm verileri bir araya getirip ona göre bir rota oluşturmayı planlıyor.

 

Tüm detaylar hesaplanarak oluşturulacak rotalar kullanıcıya kolaylık sunacak

 

Diğer Alternatifler

Oluşturulacak yeni GPS sistemi yola çıkmadan önce size bilgi vererek trafik yoğunsa metro ya da benzeri alternatif ulaşım olanaklarını da tavsiye edebilecek.

Önümüzdeki Beş Yılın Özeti

Tüm bu bahsettiğimiz teknolojileri bir video halinde aşağıdan izleyebilirsiniz. İngilizce bilmeyen okurlarımız videoda bir şey kaçırdığını düşünmesin çünkü hepsini önceki sayfalarda detaylı olarak sizlerle paylaştık.

 

http://www.youtube.com/v/anKiEoxkpxM?fs=1&hl=en_US

 

:: Sizce bu teknolojilerden hangisi beş yıl içinde yaygın bir şekilde kullanılabilir?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Beş Yıl İçinde Gelecek Beş Teknoloji konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Beş Yıl İçinde Gelecek Beş Teknoloji ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Beş Yıl İçinde Gelecek Beş Teknoloji ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "