Okunma

Best Buy Neden Türkiye’den Çekiliyor?


27 Şubat 2011 Pazar 19:00
Best Buy Neden Türkiye’den Çekiliyor?

Avrupa’daki ilk elektronik mağazasını İzmir’de açan ve portfoyünü başkent Ankara ile güçlendiren Best Buy, geçtiğimiz günlerde şok edici bir duyuru yaparak, İzmir ve Ankara’daki mağazalarını sistemli olarak kapatmaya karar verdiğini açıkladı.

Şok Kararın Sebebi

Best Buy yönetim kanadı, “Best Buy Türkiye olarak önümüzdeki aylarda bir geçiş dönemi yaşayacağız. Öncelikle çalışanlarımızı koruyup, saygınlığımızı güvence altında tutacağız.” ifadelerini kullandı.

Best Buy’ın Türkiye’den çekilme kararının üstündeki sis perdesi gizemini koruyor ama bazı bilişim otoriteleri ve firmaya yakın kaynaklar, Best Buy’ın Mediamarkt, Darty ve Teknosa karşısında zayıf durumda olduğunu ve istenilen kârın elde edilemediğini iddia ediyor.

:: Sizce Best Buy, neden ülkemizden çekiliyor?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

45 yorum - “Best Buy Neden Türkiye’den Çekiliyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İstanbul’da açsana özellikle Avrupa yakasında çok güzel iş yapardı, mesela Cevahir AVM ye açacaktı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bahane.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Eskişehir’de media markt en ucuz fiyatları veriyor izmirde de öyle mi bilemicem.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bence gitsin o kadar elektronik mağaza varken yni

 5. SDN Okuru dedi ki:

  mağazayı cehennemin dibine açarsa olacağı budur

 6. RocKhan dedi ki:
  Alıntı HapS Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  canım kardeşim nüfusu nedir izmirin ? sen ondan haber ver izmirde en iyi işi yapan işletmenin 2 katı iş yapıyordur istanbuldaki merdiven altı yerler sen ne anlatıyorsun istanbulda oturmuyorum ama kimse kusura bakmasın istanbul dünyanın merkezi

  Güzel kardeşim her mağazanın zaten bir kapasitesi var ve best buy kalabalık konusunda hiç de boş değil, İstanbul’da da olsa bu fiyat politikasi ile oradaki kuru kalabalık da bir şey farkettirmeyecek. Anlatmaya çalıştığımız şey ne Best Buy’ın yeri ne de İzmir’de açılmış olması, daha önceki mesajımda açıkca belirttim, her evin altına ufak bir Best Buy’da açılsa bu mantıkla iş yapamazlar, fiyatları gelip görmediğin için bu şekilde düşünmeni doğal karşılıyorum.

  Çin İstanbul’dan daha kalabalık ve oradaki Best Buy’a İstanbuldakinden daha zengin insalar gidiyor, Ankara İzmir’den daha zengin ama İzmir mağazası daha çok iş yapıyor, eğer durum Nüfus’dan kaynaklansa idi Çin’den çekilmezlerdi. İzmirdeki Best Buy’da bu kazık politikasına rağmen iş yapıyor, orada görevli arkadaşım var zaten evim 15 dk mesafede ne nedir çok iyi biliyorum.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  izmirde amerikalılara ekmek yok,amerikalılara anca istanbulluar ekmek verirdi o yuzden best buya byby dioruz

 8. ulaş35 dedi ki:

  Valla biz arkadaşla lcd tv bakmaya gittik mm a , bütün beyaz eşya ne var ne yok aldık ***** yeterince ç***** o gün kartın limiti yetmemişti de ilerleyen günlerde gittik rica ettik elimizdeki sipariş fişini gösterdik felan filan aynı kampanyalı fiyattan aldık.

 9. mylife.eg dedi ki:

  Olay sadece fiyat meselesi Media markt açılışında fiyatlar çok ucuzdu tıklım tıklımdı . Bestbuydada aynen öyle ***** 8 gb flash bellek 13 TL ye düşürdü ve çıktığı gün bitmişti. Yani Fiyatların çok farkı var.

 10. keyloger dedi ki:
  Alıntı HapS Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  canım kardeşim nüfusu nedir izmirin ? sen ondan haber ver izmirde en iyi işi yapan işletmenin 2 katı iş yapıyordur istanbuldaki merdiven altı yerler sen ne anlatıyorsun istanbulda oturmuyorum ama kimse kusura bakmasın istanbul dünyanın merkezi

  İyi de olay o değilki… Bu adamlar Çin’den de çekiliyor. İstanbul’da da açılmış olsalar çekileceklerdi yani… Zaten bu mantıkla olmasınlar, istemiyorum. Ne zaman gittiysem hep yanındaki mağazalardan daha pahalıydılar…

 11. HapS dedi ki:
  Alıntı RocKhan Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Bir İzmir’li olarak bu konuda bir kaç şey söylemek istiyorum.
  Birincisi Best Buy mağazasının yeri İzmir’de mağaza açmak için seçilebilecek en iyi noktalardan birindedir, aynı hat üzerinde Kipa, Agora/Teknosa), MediaMrkt ve 3gün önce 20 milyon dolarlık yatırımla açılan 5M migros’un olduğu yerdir. Sanırım yeri kötü diyenler İzmirde oturmuyor, ya da kendilerini dünyanın merkezinde oturuyor sanan Alsancaklı ve KSK li arkadaşlar. Beğensenizde beğenmesenizde Balçova artık İzmir’in en yaşanılası ilçesidir. İçinde Üniversitesi, (belediyesi yüzünden çalışmayan) Teleferiği olan, 5 yldızlı 2 Oteli olan, Kaplıcaları olan, İnciraltı gibi kafa dinleyebileceğiniz bir bölümü olan semte yatırım yapılmayacaktı da nereye yapılacaktı, tek sahilden ibaret alsancak ve bir liman karşısı uzun bir sokakdan ibaret Ksk’ye mi. Kimse bana uzun yürüyüş sahillerinden bahsetmesin zaten izmirin yarısı sahil.
  Son olarak (kazanabilseydik)EXPO’nun da Balçova’ya ait inciraltı bölümüne yapılacak olduğunu hatırlatırım.

  Yer seçiminin kötü olduğunu Ankaralı arkadaşlar Ankara best buy için söylemişlerdi, gidip görmediğim için ne kadar doğrudur bu konuda bir yorum yapamıyorum.

  Diğer bir husus ise İzmir Best Buy’ın yerine, içindeki tüm herşeyi ile birlikde Teknosa talip, mevcut çalışanları da buna dahil. Vatan bilgisayar ile ilgili şeyler de duymuştum fakat Vatan Bilgisayar hali hazırda büyük bir mağazası Bornovada mevcut ve İnternet üzerinden de satış yaptığı için bu mekanı alıp gereksiz bir yatırım yapacağını sanmam.

  Son olarak kendimden örnek vermem gerekirse, 2 ay önce yeni sistem topladım, evim İzmir Bestbuy, Media Mrkt, Teknosa’ya 15 dk mesafede olmasına rağmen bu firmalara gidip sistem toplamadım. İnternet üzerinden alışveriş yaptım Vatan Bilgisayar’ı seçtim ve çok da memnunum.

  Bunun en büyük nedeni bu firmaların satış politikalarıdır, bu mantıkla iş yapmayı düşünüyorlarsa her apartmanın altına küçük bir best buy da açsalar iş yapamazlar yer’i önemli değil. Devir internet devri iken İnternet üzerinden mağaza oluşturup satış yapmamak kendi bilecekleri iş. Günümüzde çalışan bir insanın vakit ayırıp bu mağazalara gitmesi çok zor, üstelik neyi kaça sattığını bilmeden. Tek yaptıkları günlük bazı ürünlerde indirim yapıyorlar ve bunu öğrenmek e-mail yolu ile, almak için yine de mağazaya gitmek zorundasınız, fakat bu da Stoklarla sınırlı.

  canım kardeşim nüfusu nedir izmirin ? sen ondan haber ver izmirde en iyi işi yapan işletmenin 2 katı iş yapıyordur istanbuldaki merdiven altı yerler sen ne anlatıyorsun istanbulda oturmuyorum ama kimse kusura bakmasın istanbul dünyanın merkezi

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Best Buy
  kapanmasa varlığından haberim yoktu

  adam bi reklam yapar dimi

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Sadece Bet Buy değil DARTY de çok zor durumda sürekli personel çıkarıyor ve aynı zamanda personel primlerinini kaldırdı.3 senedir 1300-1600 tl maaş alan adamların maaşını 800 e düşürdü.Durum hiç iç acıcı değ***** adayları bile işten çıkıyor.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Teknosaya karsı olsaydı sadece sorun olmazdı çünkü teknosa daha pahalıya satıyor. 🙂 mediaMarkt sorumlusudur bunun. zaten iyide oldu gitmeleri onlarda pahalıya satıyordu. 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  mağazaları cehennemin dibine açarsan tabi öyle olur

 16. surmelim37 dedi ki:

  İlk şubesini İstanbul’a açsaydı daha güzel şeyler olacağı düşüncesindeyim.

 17. Rüstembey dedi ki:

  atalarım derki:"gemiyi ilk fareler terkeder".önce kaspersky şimdide best buy…

 18. RocKhan dedi ki:

  Bir İzmir’li olarak bu konuda bir kaç şey söylemek ***** />
  Birincisi Best Buy mağazasının yeri İzmir’de mağaza açmak için seçilebilecek en iyi noktalardan birindedir, aynı hat üzerinde Kipa, Agora/Teknosa), MediaMrkt ve 3gün önce 20 milyon dolarlık yatırımla açılan 5M migros’un olduğu yerdir. Sanırım yeri kötü diyenler İzmirde oturmuyor, ya da kendilerini dünyanın merkezinde oturuyor sanan Alsancaklı ve KSK li arkadaş***** />
  Yer seçiminin kötü olduğunu Ankaralı arkadaşlar Ankara best buy için söylemişlerdi, gidip görmediğim için ne kadar doğrudur bu konuda bir yorum yapamı***** />

  Diğer bir husus ise İzmir Best Buy’ın yerine, içindeki tüm herşeyi ile birlikde Teknosa talip, mevcut çalışanları da buna dahil. Vatan bilgisayar ile ilgili şeyler de duymuştum fakat Vatan Bilgisayar hali hazırda büyük bir mağazası Bornovada mevcut ve İnternet üzerinden de satış yaptığı için bu mekana alıp gereksiz bir yatırım yapacağını ***** />

  Son olarak kendimden örnek vermem gerekirse, 2 ay önce yeni sistem topladım, evim İzmir Bestbuy, Media Mrkt, Teknosa’ya 15 dk mesafede olmasına rağmen bu firmalara gidip sistem toplamadım.

  Bunun en büyük nedeni bu firmaların satış politikalarıdır, bu mantıkla iş yapmayı düşünüyorlarsa her apartmanın altına küçük bir best buy da açsalar iş yapamazlar. Devir internet devri iken İnternet üzerinden mağaza oluşturup satış yapmamak kendi bilecekleri iş. Günümüzde çalışan bir insanın vakit ayırıp bu mağazalara gitmesi çok zor, üstelik neyi kaça sattığını bilmeden. Tek yaptıkları günlük bazı ürünlerde indirim yapıyorlar ve bunu öğrenmek e-mail yolu ile, almak için yine de mağazaya gitmek zorundasınız, fakat bu da Stoklarla sınırlı.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bunun tek nedeni izmirde yapılan personel alım surecidir. Direk katıldıgım için söylüyorum. Çok geniş bi şekilde işe alım sureci gerçekleştirdiler neredeyse izmirdeki tüm teknoloji takipcilerini cağırıp görüşme yaptılar sonuçta binlerce kendine güvenen insan hüsran yaşadı işe alınanları gordukce hadi canım sende dedik. sonuç bu ben cevremdeki kimseyi göndermedim best buy a benim gibi daha bir cok insanda aynı yontemi uyguladı ister istemez.. izmirdeki nedenin en buyuk görüntüsü budur. iyi oldu bence bay bayy best buy

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Bunun başlıca nedeni

 21. HapS dedi ki:

  izmir mağazasına gidip görmedim ama mağazanın önüne bir atatürk büstü koysaydı çektiği bayrak iflas bayrağı olmazdı izmirde mağaza açmak akıl karı iş mi allah aşkına ilk açıldığı gün de bunu demiştim ( arşive bakın ) son olarak her n kadar her öğlen vakti sabancı holdink e küfür etsem de gittiğim ilk mağaza teknosadır zaten ürünler ithal bari veridğiniz paranın bir kısmı yurt içinde kalsın.

  best buy mağaza kapatacağına türkiyede ki yöneticilere dava açsın beni eşşek yüküyle zarara soktunuz diye

  best buy Türkiyede dolandırılmıştır bunu da 15 -20 gün sonra duyarsanız şaşırmayın

 22. TMac1 dedi ki:

  iskenderunda açılsa süper olurdu

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bence izmirde en ucuz yer Best buydu İphone 4 ilk türkiyeye geldiğinde bestbuy 1599 a satmıştı diğerleri 2000 li fiyatlardayken ayrıca bir çok ürün muadillerine göre baya iyiydi media mark fiyat yönündek ortaslama seviyedeydi teknosa ise sadece mallar indirimli olduğu zamanlarda alınabilirdi bence kötü oldu kapanması ama online mağazacılık ve istanbula açılması konusu bencede gerekliydi.

 24. virusizmir dedi ki:

  Giderayak güzel indirimlerle bizi de görür umarız

 25. keyloger dedi ki:

  bestbuy, amerika’daki mantığıyla çalışmıyordu, en iyi fiyatı sunmuyordu… bu mantıkla tabi ki kapanır…

 26. needforspeed dedi ki:

  çok lazımdı best buy. Ne edek bir fazlalıktan kurtulmuş olduk. yeteri kadar teknoloji mağazamız *****

 27. Mai Nai dedi ki:

  Media Markt çok fena yahu Ama adamların satış sonrasıda fena değil.Gerçi vatan gold teknosadan alışveriş yapmama rağmen mmden bişeyler almak nasip olmadı.
  Elektronik cihazlarda biraz şans işi aman nazar değmesin hiç bi sorunla karşılaşmadım daha.
  Bilinçli tüketicinin aradığı şey uygun fiyatlı ürün ve satış sonrası memnuniyet.Best buy İstanbulda şansını deneseydi gidip görüp yorum yapardık ve eminim ki
  İstanbul mağazası tek başına İzmir ve Ankaradakinden daha rakamlara ulaşırdı

 28. rtsbora dedi ki:

  izmirdeki mağaza çok sapa bir yerdeydi ve arkadaşların da dediği gibi etrafında çok seçenek vardı. ayrıca hiç reklam da yapmadı. olacağı buydu. ben büyük markayım, açıldığım gün insanlar bana koşarak gelir zihniyeti tutmuyor maalesef. bakınız media markt nasıl promosyonlar ve açılışlar yapıyor. best buy sessiz sedasız açılırken, media markt’ın önünde gece yarısı bile kuyruk vardı…

 29. Eyupoqlu dedi ki:
  Alıntı Darknes$ Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Fena olmuş..

  Aynen arkadaşım

 30. engerex dedi ki:

  Bulunduğu bölgede yığınla alışveriş merkezi var ve oraya gidip bir şeyler almak ölüm gibi. Öyle bir trafik var ki sanki iç açılmayacak zannediyorsunuz. Gidip ürünü görmek dışında ne fiyat nede başka bir anlamda bir avantajı da yok.

 31. xmRipper dedi ki:

  Hadi istanbulda mağaza açmadın tamam, bari Online Mağaza açsaydında tüm Türkiyeden sipariş ***** />
  En büyük hatası online mağaza açmamak oldu.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  İstediği yerde açsın sattığı fiyatlar anormaldi. Boşlukta olmayacaktır o kadar gittim bir tane birşey almadım. 🙂 Çünkü yani bir notebookta sırf bestbuy diye 300-400 tl fazla verilir mi?

 33. jack bauer dedi ki:

  İzmirdeki şubesi kapanmasıyla yeri baya bir boş kalacak madem kapanacak bari indirimleri görürüz inşallah

 34. Darknes$ dedi ki:

  Fena olmuş..

 35. SDN Okuru dedi ki:

  İyi mi oldu şimdi? Güzelim bir dünya markasını kaybetmekten hiç mutlu değilim. Ara sıra gidip en yeni teknolojileri inceleyip mukayese yapıyor, mağazayı geziyor ve uygun promosyon bulursak birşeyler alıyorduk. Üstelik bence eğlenceli ve müşteri memnuniyetine önem veren bir mağazaydı, her bakımdan yazık oldu.

 36. Eyupoqlu dedi ki:

  Bugün gazetelerde;

  Biz müşterilerimize BUY BUY demiyoruz.
  BEST-BUY dan aldığınız ürünlerin faturaları ile Media Markt şubelerine uğrayın.Garantiniz Media Markt diye bir reklam vardı koca bir sayfa

  Kapak yapmışlar tabiri cahizse

 37. SKYNET dedi ki:

  Bir istanbulda açılmalıydı , bestbuy amerikada önemli bir marka önceliği alışveriş merkezleri olmalı , birde izmirdeysen bile ulusal kanallara reklam vereceksin isim bilinirlğini arttıracaksın. Ama bu işin içinde ortaklık varsa bi anlaşmazlık var heralde.

 38. Darknes$ dedi ki:

  İzmir’deki mağazanın bulunduğu alanda Teknosa, Mediamarkt Mağazaları, Kipa, Özdilek, Agora gibi alışveriş merkezleri vardı. Darty açıldı bu hafta birde Vatan Computer açılacakmış.

  Kapatmalar güzel olur.

 39. acer dedi ki:

  Kesin başka bir sebep vardır. Hadi karlılığın Türkiyede iyi değil ben buna cevap sen yenisin derim reklam yap derim. Muhtemelen zaman bunu çözecektir. Ne diyelim serbest piyasa kendileri bilir

  1. SDN Okuru dedi ki:

   ankarada özellikle bürokratların oturduğu yerde magaza açarak lcd lerin içine dinleme cihazı yerleştirdiklerini duymuştum. amerikalılar uyanık biraz geç oldu ama gerçeği öğrenin.

 40. mylife.eg dedi ki:

  İstanbulda açsa daha kötü olurdu. Yazıyı görünce çok şaşırdım izmirdeki bestbuyın kalkması bulunduğu yerde büyük bir boşluk bırakacağı kesin . Umarım sistemli kapanışlarında indirimlerini görürüz işb.

 41. Mai Nai dedi ki:

  İstanbulda açmazsan ilk mağazayı olacağı budur

" Best Buy Neden Türkiye’den Çekiliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Best Buy Neden Türkiye’den Çekiliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Best Buy Neden Türkiye’den Çekiliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "