Okunma

Beta Fırtınası Ne Olacak?


15 Ağustos 2011 Pazartesi 22:00
Beta Fırtınası Ne Olacak?

Microsoft‘un halen lider olduğu tarayıcı pazarındaki yarışçı sayısı az olduğu zamanlarda rekabeti izlemek, bizim gibi teknoloji tutkunları için büyük bir keyifti. Bir sürümden sonra yeni bir sürüm numarasına geçmek, o günün en önemli olayıydı.

Haberi erkenden vermek ve ilk duyuran olmak için tarayıcının resmi web sitesinde sabahladığımız zamanları hatırlıyorum. Hoş, aradan yıllar geçti, yine ilk duyuran site olma özelliğini elimizden bırakmadık.

Tarayıcılarda yapılan değişikliklerin listesi de (Change Log denen hadise) bunu gösterirdi. Yeni teknolojiler, keşifler, alışkanlık değiştirecek buluşlar, daha neler neler…

Ne Zaman 15 Oldu?

Oysa şimdi aynı tadı vermiyorlar. Örneğin Google Chrome. 15 numaralı sürümü duyurmaya başlamış. Son çıkan sürümün numarasını veriyorum şimdi sizlere, sıkı durun.

Google Chrome 15.0.849.0 Beta…

Bu rakama baktığınızda zaten olayın ne kadar saçma olduğunu sizler de görüyorsunuz. 15’i anladım da, yanındaki 0’ı da anladım, onun yanındaki 849 nedir Allah aşkına? Sondaki 0’a hiç dokunmuyorum.

Bu gelişmeleri ciddi anlamda, heyecanlı bir şekilde takip ediyordum ama bu saçmalıklardan sonra özellikle Google tarafını sallamamaya karar verdim.

Hepsi Aynı mı?

Firefox deseniz, her hafta yeni bir beta çıkarıyor. Eklentilerle olan uyumsuzluk aldı başını gidiyor. Safari ve Opera, zaten koptu yarıştan.

Kızıyoruz, söyleniyoruz ama yine en istikrarlısı Internet Explorer. Yeni sürüm denildiği zaman her ne kadar Google Chrome ve Firefox‘tan araklanmış olsa da gerçekten yeniliklerle geliyor adamlar.

Belki de sıcakların etkisiyle bu heyecanımı kaybettim 🙂

Siz ne diyorsunuz? Tıklayın, SDN Forum’da
sohbete devam edelim.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

19 yorum - “Beta Fırtınası Ne Olacak?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Artık güncellemeler çok çabuk yapılıyor. Dünyanın bir yerinde herhangi biri bir açık bulup bildirince anında güncelleme yapılıyor ve sürüm numarası yükseltiliyor. Oysa ki İnt. Exp. da güncelleştirme alıyor sürekli ama kullanıcı duymuyor bunları. Windows güncellemesi iğle explorerda güncelleniyor. Yani hepsi aynı. Linux kullananlarda da durum aynı tüm programlar otomatik güncellenir. siz sadece bilgisayarı kullanırsınız.
  Ama son dönemde sorun küçük ve büyük güncellemelerinin karışması. Minörlerde sürüm numarası değil yukarıdaki örneğin 849 kısmı artardı. Büyük güncellemelerde ise ana dürüm numarası 15 kısmı yükseltilirdi.

 2. mylife.eg dedi ki:

  Hakkı abi tamda göbeğinde çıkarmış bu köşe yazısını tam bi sıkışıklık pazarı
  Gidilen sırası bile şaştı yani.
  Explorer sıralı düzgün ilerliyor ama yapacağı yenilik büyük olmalı.

 3. raxetul dedi ki:

  tespit çok yerinde olmuş

  Baştaki "15" Uygulamanın temelden değiştiğini geliştirici ekibindeki herkesin kendi yazdığı kısmı kontrol etmesini gerektirecek ana sürüm atlaması. "0" geliştirme gruplarından sadece bir veya bir kaçının yazdıklarını kontrol etmesini gerektirecek alt yenilik. "849" ise build numarası. Yeni sürüme geçildiğinde kod repository sinde / deposunda kaçıncı commit /yollama ile derleme yapıldığı bilgisi. sonraki "0" ise muhtemelen paralel geliştirmelerde alternatif sürüm numarası olmalı. Az çok buna benzer bir mantık ile sürüm numaralandırması yapılı***** Programcılar ve geliştiriciler için özellikle 849 daha fazla mana içeriyor. Kod ekip içinde geliştirilirken 849 kere derlenmiş eksiklik giderilmiş ***** />

  Diğer bir deyişle:
  15 Çağrı’nın dediği gibi NaCl’nin eklendiğini belirtiyorsa, 849 bununla gelen ya da bu sürüm çıkartıldıktan sonra tespit edilen açıkların ve bu yeni eklenen özelliğin alt özelliklerinin eklenmesi ve doğru çalışması için yapılan her değişiklik sayısıdır.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Cok guzel yazmissin valla, klavyene ve eline saglik 🙂

 5. cgrszone dedi ki:

  Aralarda bazı küçük farklar var ve bu farklar sıkıntı yaratabiliyor ve objeler kayabiliyor. Bu yüzden tüm browserlarda siteleri test edip kodları düzenlemeli ve CSS kodunu cross-browser için yazmak gerekir. Yoksa yaptığınız işler hiç de profesyonel gözükmez…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bir kızgınlıkla yazılmış saçma bir yazı. hala ie9 piyasada ve html5’e tam destek veremeyen bir tarayıcı için, diğer tarayıcıların hızlı gelişmesine kızarak en iyisi demek doğru değil. lütfen insanları bilinçsizce yönlendirmeyin. tarayıcı altyapılarında değişiklik yapmadıklarını konusunda bilginiz var mı? yok. internet explorer, internet teknolojilerinin (html5, css3 vb) gelişmesini engelleyen en büyük faktördür. Daha hızlı ve daha görsel, daha güvenli web siteleri kullanamamızın en az P sebebi ie’dir.

 7. cgrszone dedi ki:

  cgrszone olayın damarına basmışsın parmağı

  Bir çok kişinin bundan haberi yok ve Chrome bu olay ile browserlar arasında yeni bir sayfa açacak…

 8. REDFOKS dedi ki:

  @cgrszone olayın damarına basmışsın parmağı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  yazar kodları anlamamıs. bu kadar cahilsin madem sus ta biliyor sansınlar. 2 kelime yazmakla yazar olunmuyor demekki

 10. cgrszone dedi ki:

  15 ile aslında çok iyi yenilikler geldi fakat kimse farkında değil Google çok fena geliyor çok

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Opera’nın yarıştan koptuğunu pek sanmıyorum. Istediğiniz her şeyi fazlasıyla barındırıyor..

 12. li10 dedi ki:

  Google Chrome 15.0.849.0 Beta…
  iyi güldüm gece gece

 13. mgazi dedi ki:

  Bir Chrome kullanıcısı olarak hiçbir sorun yaşamıyorum. Çünkü ruhum duymadan kendisi güncelliyor.

 14. Alnair Alsad dedi ki:

  Google Chrome 15.0.849.0 Beta…
  Bu rakama baktığınızda zaten olayın ne kadar saçma olduğunu sizler de görüyorsunuz. 15’i anladım da, yanındaki 0’ı da anladım, onun yanındaki 849 nedir Allah aşkına? Sondaki 0’a hiç ***** />

  Sahi, bunun cevabı ne? Ben de merak ediyorum.

 15. Troy dedi ki:

  Seni de cahil bıraktılarsa @1907, söyleyecek söz yok o zaman

 16. 1907 dedi ki:

  Kızıyoruz, söyleniyoruz ama yine en istikrarlısı Internet Explorer. Yeni sürüm denildiği zaman her ne kadar Google Chrome ve Firefox‘tan araklanmış olsa da gerçekten yeniliklerle geliyor adamlar.

  Bura güzel

 17. 1907 dedi ki:

  Kızıyoruz, söyleniyoruz ama yine en istikrarlısı Internet Explorer. Yeni sürüm denildiği zaman her ne kadar Google Chrome ve Firefox‘tan araklanmış olsa da gerçekten yeniliklerle geliyor adamlar.

  Bura güzel

" Beta Fırtınası Ne Olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Beta Fırtınası Ne Olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Beta Fırtınası Ne Olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "