Betelgeuse ile ilgili bilgiler güncellendi


18 Ekim 2020 Pazar 18:00
Betelgeuse ile ilgili bilgiler güncellendi

Orion takımyıldızında yer alan kırmızı süperdev Betelgeuse ile ilgili yeni bilgiler ortaya atıldı. Yapılan araştırmalar sonucu ortaya atılan iddialara göre süperdev, sanıldığı kadar büyük ya da uzak değil. Yine de bu iddialar onun varlığını bir süpernova patlamasıyla sona erdireceği ve bunun da yakın bir gelecekte olacağı gerçeğini değiştirmiyor.

Betelgeuse sandığımız kadar ihtişamlı değilmiş

Kırmızı bir süperdev olan Betelgeuse, bizim güneşimizle kıyaslandığında evrende devasa bir alan kaplıyor. Ancak The Astrophysical Journal’da yayınlanan bir araştırma, yıldızın kütlesi ve mesafesi hakkında yapılan yeni hesaplamaları ortaya koyuyor ve bize süpernovaya ne zaman ulaşabileceği hakkında bilgiler sunuyor. 

Betelgeuse ile ilgili bilgiler güncellendi

Geçtiğimiz sene yıldızın belirgin bir şekilde sönmesinin ardından patlamanın ne zaman gerçekleşeceğine dair spekülasyonlar ortaya atılmıştı. Ancak daha sonra yapılan gözlemler ile bu kararmanın Dünya’nın önünden geçen devasa bir enkaz bulutundan kaynaklandığı belirtilmişti. Konuyla ilgili Australia National University’den Meridith Joyce,Betelgeuse normalde gökyüzündeki en parlak yıldızlardan biridir, ancak 2019’un sonlarında yıldızın parlaklığında azalma gözlemledik. Bu da patlamak üzere olabileceği spekülasyonlarını ortaya koydu. Ancak yaptığımız araştırmalar, bize farklı bir sonuç sundu” ifadelerini kullandı.

Ayrıca bilim insanları Betelgeuse yıldızının yaşam döngüsünde hangi aşamada olduğunu anlamak için bazı testler uyguladı. Sonuç olarak ise yıldızın yakın zamanda süpernovaya dönüşme imkanının bulunmadığı ve o aşamaya gelmesi için yaklaşık ortalama 100 bin yıl gerektiği belirtildi.

Çalışma aynı zamanda yıldızın büyüklüğü hakkındaki bildiklerimizi de sarsıyor. Betelgeuse’un muamma olan gerçek boyutunun Jüpiter’in yörüngesinden daha fazla yer kaplama olasılığı bulunduğunu öne sürüyor. Ayrıca araştırmacılar, yeniden boyutlandırmayla Dünya’ya uzaklığını da ölçme imkanı buldu. Yıldızı 530 ışık yılı daha yakın bir konuma yerleştiren bilim insanları bunun bilinenden yüzde 25 daha yakın olduğunu kaydetti. Ancak her ne kadar mesafe yakınlaşsa da olası Dünya hala olası patlamadan etkilenmeyecek kadar uzak bir mesafede.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

üzücü bir urum bence patlamayacak olması oysaki astronomi ve uzay bilimde çok yol katedebilirdik.

" Betelgeuse ile ilgili bilgiler güncellendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Betelgeuse ile ilgili bilgiler güncellendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Betelgeuse ile ilgili bilgiler güncellendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2