Okunma

Bethesda’nın Fallout Kararı, İsim Değiştirtti


18 Şubat 2015 Çarşamba 07:30
Bethesda’nın Fallout Kararı, İsim Değiştirtti

Yakında çıkacak olan mobil oyun Fortress Fallout‘un yapımcısı Xreal, bu adı artık kullanamayacak. Stüdyonun ZeniMax’tan (Bethesda’nın bulunduğu şirketler topluluğu) aldığı bir mektup, Fortress Fallout adının kendilerine ait olan isim haklarını çiğneyeceğini belirtmiş.

Bu sebepten ötürü Xreal, oyunun ismini değiştirmek zorunda kalacak.

Yasal süreç hakkında bilgi alan Xreal, oyunun adından vazgeçme kararını verdi. Mobil oyunlar ile uğraşan firma, Bethesda gibi büyük bir oyun firması ile finansal olarak mücadele edemeyecek durumda.

Aşağıdaki videoda youtuber Jordan Maron durumu daha ince ayrıntıları ile anlatıyor ve topluluktan yeni isimler bulmalarını rica ediyor. Şimdilik en favori isim ise “Fortress Outfall” oldu.

http://www.youtube.com/v/watch?v=QcwaoUGpaaE&showsearch=0&rel=0&fs=1&autoplay=0&ap=%2526fmt%3D18

Bu olay Bethesda’nın isim konusunda çıkarttığı ilk sıkıntı değil. 2011 yılında Mojang’ın “Scrolls” adındaki oyununun isminin The Elder Scrolls serisinin isim hakkına ihlal olacağını düşünerek bu firmaya da bir mektup yollamıştı. Bu olay en sonunda mahkemeye başvurulmadan Scrolls adını Mojang’ın kullanmasına izin verilerek fakat marka hakkının Bethesda’da saklı tutulması ile çözülmüştü.

:: Oyunların isim benzerliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: SüperKarga
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bethesda’nın Fallout Kararı, İsim Değiştirtti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    O zaman bende And ve The kelimelerinin isim ve marka haklarını aldım mı köşe olurum. Ehe.

" Bethesda’nın Fallout Kararı, İsim Değiştirtti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bethesda’nın Fallout Kararı, İsim Değiştirtti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bethesda’nın Fallout Kararı, İsim Değiştirtti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "