Okunma

Beyin hafızası yapay olarak geliştirilebilecek!


15 Şubat 2018 Perşembe 12:00
Beyin hafızası yapay olarak geliştirilebilecek!

Bilim dünyasının insan beyni üzerindeki çalışmaları devam ediyor. Ortaya çıkan son bilgiler ile birlikte beyin hafızası konusunda ciddi geliştirmelerin yapılabileceği ortaya çıktı.

Beyin hafızası yapay olarak geliştirilebilecek!

Neural, yani sinirsel implantlar yardımıyla hafıza fonksiyonunun artırılabilmesi için çalışmalar yapıldığı bir gerçek ancak şu ana kadar kağıt üstünde kalan bu konu gerçeğe dönüşmeye başlıyor. Derin beyin dürtülerinin kapalı döngü yöntemi ile geliştirilmesi sonrasında hafıza kapasitesinin artırıldığı kanıtlandı.

Gönüllüler arasında yapılan testler sonrasında bir dizi kelime listesinin %15 oranında daha iyi hatırlandığı ortaya çıktı. Bu gelişme, özellikle beyin ve hafıza fonksiyonları konusunda en ciddi sorunlarla yüz yüze gelen Alzheimer hastalarına büyük destek sağlayacaktır.

Pennsylvania Üniversitesi ve Thomas Jefferson Üniversitesi’nde yer alan bir grup araştırmacı, geliştirdikleri bu cihazı bir grup gönüllü üzerinde test etti. Beyne yerleştirilen implantlar ise hem içerden hem de cihazlardan takip edilerek beynin hafıza birimlerine ilettiği sinyallerin takibi sağlandı. Bu testin amacı ise beynin hafıza birimlerinde daha fazla bilginin saklanabilmesini sağlamaktı.

Testlerde gönüllü olarak yer alan kişilerden biri olan David Mabrey, testler sırasında daha fazla şey hatırladığını ve bundan keyif aldığını belirtti. Buna ek olarak, cihazın nasıl bir etki yarattığını, açık mı yoksa kapalı mı olduğunu bile farketmediğini söyleyen Mabrey, sonuçlardan gayet memnun kalmışa benziyor.

Unutmak artık tarih olacak!

Bu testler için geliştirilen cihazın yaygın kullanıma ile birlikte, özellikle de hafıza sorunu ve unutkanlık konusunda çok büyük aşamaların kaydedileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

:: Hafızanız ne kadar kuvvetli?
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Beyin hafızası yapay olarak geliştirilebilecek!”

  1. pompaci dedi ki:

    bu tip arastirmalar 50 yil once de vardi. Fazla kafaniza takmayin 😉

" Beyin hafızası yapay olarak geliştirilebilecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Beyin hafızası yapay olarak geliştirilebilecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Beyin hafızası yapay olarak geliştirilebilecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "