Okunma

Beyin Taramasına Gelecekte Sahip Olabiliriz


07 Şubat 2016 Pazar 12:00
Beyin Taramasına Gelecekte Sahip Olabiliriz

Geleceğin teknolojisi gözüyle bakılan çözümlerden birini de hiç kuşkusuz, insanın aklını okuyabilme düşüncesi oluşturur. Son dönemde yapay zeka başta olmak üzere, bu konuda çalışmalar yapıldığını biliyoruz.

Yapay zeka algoritmaları ve alfasayısal kodlarının çözülmeye başlamasının ardından, bu teknolojilere geçilebileceği ifade edilmişti.

Binghampton University profesörleri beyin taraması teknolojisinin, ilk etapta insanların söylediklerinde kim olduklarını bulmaya yönelik olabileceğini dile getirdiler.

16-02/06/eeg-ve-uygulamalari.jpg

Sonraki aşamada, bireyin EEG şapkası takmasının ardından, beyin organizmasında düşünülenler okunabilecek ve böylece beyin taranmış olacak.

Beyin dalgalarının elektriksel yöntemle izlenmesini ifade eden yöntemin, bireylere elektrik akımı iletmemesinden dolayı, zarar vermeyeceği ifade ediliyor.

Halihazırda sağlık alanında, normal olmayan sapma tetkiklerin belirlenmesinde kullanılan teknolojinin, çok yakın zamanda normal bir insan beynini okuma da kullanılabileceği söyleniyor.

Zamane teknolojisi ne getirir bilinmez; ama insanların söz konusu çözüme kavuştukları takdirde, yeni bir tarihsel çağ açılabileceği söylenebilir.

KaynakUbergizmo

:: Yapay zeka, akıl okuma gibi teknolojilerin insanlığa ne gibi yararlı-yararsız yönleri olacağını düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Beyin Taramasına Gelecekte Sahip Olabiliriz”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  belli bir zamanda unuttugumuz şeyleri hatırlasak hiç fena olmaz…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Eger bu olursa dünyada tek devlet kalir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aklıma yine SOMA geldi.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  savaş suçluları bunların hesabını verecekler insan beynini taciz ediyorlar !

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Beyninle cs go oynadığınızı düşünsenize. Manyak bişi olmazmı

" Beyin Taramasına Gelecekte Sahip Olabiliriz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Beyin Taramasına Gelecekte Sahip Olabiliriz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Beyin Taramasına Gelecekte Sahip Olabiliriz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "