Okunma

Bilet sistemindeki açığı bulunca tutuklandı!


31 Temmuz 2017 Pazartesi 11:00
Bilet sistemindeki açığı bulunca tutuklandı!

Macaristan hükümeti aldığı yeni kararla Budapeşte şehrinde artık biletlerin internet sitesi üzerinden satın alınmasına olanak tanımaya başlamıştı. Fakat internet sitesi o kadar kötü kodlanmış ki, yalnızca F12’ye basarak açılan inceleme bölümünden yapılan değişikliklerle bile bilet fiyatları değiştirilebiliyordu.

Şifre: Adminadmin!

Bu durumun farkına varan bir öğrenci, Budapeşte’de yaşamamasına ve aldığı bileti kullanmayacak olmasına rağmen fiyatlarla oynayıp bunu da yetkililere gösterdi.

İşin ilginç tarafı yetkililer kendisine teşekkür etmek yerine 18 yaşındaki bu genci tutuklamaya karar verdi. yaklaşık 150 liralık bileti 1 liradan daha ucuza almayı başaran genç, hükümetin “Hacker yakalandı!” şeklinde basın açıklaması yapacak kadar ileri gitmesine sebep oldu.

17-07/31/nerd-hacker-sdn-shiftdelete.jpg

Hükümetin iddiaları ise kurmuş oldukları yeni çevrimiçi bilet satış sisteminin tamamen güvenli olduğu ama bu gencin siteyi hacklediği yönünde. Bu haber ortaya çıktığında da Real Infosec adındaki bir hacker grubu gence destek olmak adına siteye saldırdı ve hükümetin güvenli olduğunu iddia ettiği siteyle ilgili oldukça ilginç bilgileri açığa çıkardı.

Bu bilgilerden biri de yetkililerin siteye giriş yapmak için kullandıkları şifrenin “adminadmin” olması. CAPTCHA kombinasyonlarının da sitenin kaynak kodlarına girildiğinde rahatlıkla görülebildiğini söylememiz gerekiyor.

Şimdilik bu gence neler olduğu bilinmiyor ve ismi açıklanmış durumda değil ama yakın zamanda yeniden kendisinden haber alacağımızı düşündüğümüzü belirtelim.

:: Macaristan’da yaşanan bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Bilet sistemindeki açığı bulunca tutuklandı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu hükümetler ne adiler be. Kendi iktidarları sarsılmasın diye gencecik insanların hayatlarını hiçe sayabiliyorlar. Vicdan denen olgudan bir haberler. İnanılır gibi değil.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Rezillik ya

 3. SDN Okuru dedi ki:

  hahahahahahaha

 4. SDN Okuru dedi ki:

  hahahahaha

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberi 3 gün önce okudum

" Bilet sistemindeki açığı bulunca tutuklandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilet sistemindeki açığı bulunca tutuklandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilet sistemindeki açığı bulunca tutuklandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "