Okunma

Bilgisayar İnsana Karşı


14 Ocak 2011 Cuma 08:45
Bilgisayar İnsana Karşı

Bilgisayarlarla insanlar bugüne kadar birçok yarışma ve oyunda karşı karşıya geldiler. Bunlar arasında belki de en ünlüsü IBM’in geliştirdiği Deep Blue adlı bilgisayarın dünyaca ünlü satranç şampiyonu Gary Kasparov’u yenmesiydi.

İnsanlarla bilgisayarları karşı karşıya getirmeye devam eden IBM bu sefer Watson adını verdiği bir bilgisayarla insan beynine meydan okuyor.

Riziko Uzmanı

Watson’ın uzman olduğu konu ise satranç, dama ya da ona benzer bir oyun değil. IBM Watson, ülkemizde bir ara Riziko adıyla yayınlanan Jeopardy adlı yarışma programında uzmanlaşmış.

Henüz tam olarak hazır olmayan Watson, geçtiğimiz günlerde Jeopardy’nin soru hazırlayıcıları ile bir deneme karşılaşmasına çıktı.

Karşılaşmanın sonunda birinci olan Watson asıl yarışmaya hazır olduğunu kanıtladı. Aşağıda yarışmanın Engadget adlı site tarafından yayınlanan bölümünü izleyebilirsiniz.

#2011_01_14_Unnamed_video.mp4 #

Watson Bunu Nasıl Yapıyor?

Watson’ın soruyu algılayıp ona göre cevapları bulabilmesi için binlerce farklı algoritma kullanılıyor. Cihazın en önemli yeteneği bu algoritmaları sırayla değil hepsini aynı anda işleyebilmesi. Bu sayede çok kısa sürede cevap verebiliyor.

Bilgisayar ayrıca insan konuşmalarındaki vurguları ve belli tabirleri öğrenme yeteneğine de sahip.

Watson, emin olamadığı zamanlarda ise cevap vermeyip bir süre bekliyor. Videoda Watson’ın bulduğu cevaplar ve hangisinden ne kadar emin olduğunun oranı da görülebiliyor.

Belli bir oranın üzerindeki cevaplarda Watson hiç beklemeden cevap verirken, emin olmadıklarında sessizliğini koruyor.

:: IBM Watson hakkındaki görüşlerinizi buradan paylaşın.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Bilgisayar İnsana Karşı”

  1. cobra11 dedi ki:

    vay anasını ya. Bunun satranş oynayanını görmedim onu bulup izleyecem hemen merak ettim. Teknoloji gelişiyor arkadaş …

  2. chawush28 dedi ki:

    IBM yakında ”varmısın Yokmusun” yarışmasına katılacak bir robot da yapabilir Heyecanla bekliyoruz hehehe …

" Bilgisayar İnsana Karşı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayar İnsana Karşı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayar İnsana Karşı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "