Okunma

Bilgisayar İnsanlığı Ezip Geçti


17 Şubat 2011 Perşembe 09:00
Bilgisayar İnsanlığı Ezip Geçti

IBM‘in hazırladığı Watson adlı yapay zeka ve insanlar arasındaki bilgi yarışması dün sonuçlandı. Tüm uzmanların beklentisinin tersine Jeopardy adlı yarışmayı Watson kazandı.

MTV‘de yayınlanan Jeopardy yarışmasını benzerlerinden ayıran en büyük noktası ise tamamen, nükte, kinaye üzerine kurulu kelime oyunlarıyla hazırlanmış sorulara sahip olmasıydı.

Şimdiye kadar bu yarışmada en yüksek puana sahip olmuş Ken Jennigs ve Brad Rutter  adlı yarışmacılar IBM’in geliştirdiği bilgisayar Watson’a karşı 3 gün süren bir meydan okuma da bulunacaktı.

Dün sonuçlanan yarışmayla birlikte Watson insanlara karşı büyük bir zafer kazandı. Üst üste üç şovunda galibi olan Watson’ı zafere taşıyan soru ise Dracula‘nın yazarı Bram Stoker ile ilgiliydi.

İnsan Ve Makinelerin Yarışı Ne Zaman Başladı?

 

 

Dünkü zaferin en şaşırtıcı yanı ise, kinaye ve kelime oyunları gibi insan bbeyninin başarılı olduğu konuları artık makinelerinde gerçekleştirebilmesi. Uzmanları şaşırtan sonuç şimdiye kadar makinelerin insanlara karşı kazandığı en büyük zafer oldu.

İnsan ve makine arasındaki ilk ciddiye yarış 19.YY’da John Henry adlı bir demiryolu işçisi ve buharlı çivi çakma aleti arasında yaşanmıştı. Özel bir yarışmayla Henry ve makine yarışmış sonucunda ise demiryolu işçisi beklenmedik bir zafer kazanmıştı.

90’lı yıllarda ise ünlü satranç şampiyonu Garri Kasparov ve IBM’in geliştirdiği Deep Blue adlı bilgisayar iki özel maç yapmıştı. İlk maçı Kasparov kazanırken ikinci oyunun galibi ise beklenmedik bir hamleyle Deep Blue oldu.

Benzer yarışmalar genelde ya berabere sonuçlandı ya da insanlar kazandı.

:: Sizce bilgisayarlar birgün yönetimi ele geçirip insanlara savaş açacak kadar gelişebilecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Bilgisayar İnsanlığı Ezip Geçti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Aslında haber insan insanı yendi olmalıydı. Sonuçta bilgisayarın programına algoritmaları koyan yine sonuçta başka bir insan. Yani programcı yarışmacıyı yendi.

  2. The Dark Knight dedi ki:

    Allah seni ölmüşlerine kavuştursun inşallah, sözüyle ne denmek istenmiştir gibi sorular var.

  3. xmRipper dedi ki:

    Nasıl bir yarışma anlamadıkki. Sorular ne şekilde?

" Bilgisayar İnsanlığı Ezip Geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayar İnsanlığı Ezip Geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayar İnsanlığı Ezip Geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "