Hackerlar, kullanıcıların arama kayıtlarını çaldı!


25 Haziran 2019 Salı 16:00
Hackerlar, kullanıcıların arama kayıtlarını çaldı!

Bilgisayar korsanları yine rahat durmuyor. Kimlikleri belirlenemeyen dijital hırsızlar, en az 20 kişiye karşı bir casusluk girişiminde bulundu. Bu eylemin büyük çaplı bir girişim olduğunu söyleyen korsanlar, ondan fazla operatörün sahip olduğu önemli bilgileri çalmak için bir operasyon düzenledi. Operasyon, ne yazık ki, başarılı bir şekilde amacına ulaştı.

Bilgisayar korsanları bir devlet adına mı çalışıyor?

Bir güvenlik şirketi olan Cybereason tarafından keşfedilen ilgili saldırılar, “Operation Softcell” olarak adlandırıldı. Firma, yapılan bu siber atakların bir devlet tarafından finanse edildiğini düşünüyor. Saldırıların hedefi; bir kişinin telefonundan yapılan aramalarda yer alan arama saatlerini, arama tarihlerini, cihazın hücre (operatör) bazlı konumunu ve diğer ayrıntılı bilgilerin ele geçirilmesini kapsıyor.

bilgisayar korsanları

Aramaların içeriğine ulaşamayan hackerlar, bilgilerine ulaştıkları her hizmet sağlayıcısının çalışma ağını kesebilecek kadar derinlemesine bir nüfuz gücü kazandı. Cybereason şirketinin güvenlik araştırması departmanında başkanlık görevini üstlenen Amit Serper, böylesine bir organize hareketin bir sistemin işleyişini bozmak yerine bir casusluk görevini yerine getirmek amacıyla düzenlendiğini öngörüyor.

hackerlar

Bir ihtimale göre bilgisayar korsanlarının hedefi, hükümette ve askerîyede görev alan üst mevkideki kişilerin telefon bilgileri. Bu bireylerin yaptığı aramalar, hackerların son derece stratejik bilgileri ele geçirmesi için onlara önemli katkılar sağlayabilir. Buna ek olarak, hackerların saldırıları devam ediyor ve bu operasyonların planlanması yedi sene öncesine dayanıyor. Avrupa’daki, Asya’daki, Afrika’daki ve Orta Doğu’daki operatörler bu saldırılardan etkilenirken, Kuzey Amerika’daki hizmet sağlayıcılar ise bu durumdan herhangi bir zarar görmedi. 
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Hackerlar, kullanıcıların arama kayıtlarını çaldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hackerlar, kullanıcıların arama kayıtlarını çaldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hackerlar, kullanıcıların arama kayıtlarını çaldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası