Okunma

Bilgisayar oyunları beyni nasıl etkiliyor?


09 Aralık 2017 Cumartesi 12:00
Bilgisayar oyunları beyni nasıl etkiliyor?

Bilgisayar oyunları, beyinde yarattığı etkiler ile sürekli tartışma konusu olmuştur. Nörolojik ve psikolojik etkileri incelenen bilgisayar oyunları hakkında oldukça ilginç sonuçlar elde edildi.

Bilgisayar oyunları ve hipokampus

University of Montreal araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir araştırma, Super Mario 64 gibi üç boyutlu platform oyunlarını oynayan katılımcıların, oyun sonrasında hipokampusta daha fazla gri maddeye sahip olduğunu buldu. Hipokampustaki gri madde yoğunluğundaki fazlalık, oyuncuların yön bulma ve hafızalarının daha da güçlendiği anlamına geliyor.

Bir diğer çalışmada ise araştırmacılar 55-75 yaşları aralığında 33 kişiyi incelemeye aldı. Bu 33 kişiyi üç gruba ayırarak, bir gruba Super Mario oynatıldı, bir gruba ilk defa piyano dersi verildi, diğer gruba ise hiçbir şey yaptırılmadı.

Bilgisayar oyunları

Piyano dersi alanlar ve kontrol grubu olan hiçbir şey yapmayanlarda gri bölge artışı gözlemlenmedi. Ancak oyun oynayanların gri bölgeleri artış gösterdi. Dolayısıyla yaş grubundan bağımsız olarak oyun oynamanın hafıza ve yön bulma kabiliyeti açsından yararlı olduğu sonucuna varıldı.

Hipokampustaki gri bölge, Alzheimer gibi nörolojik ve psikiyatrik bozukluklar için de önemli bir biyo belirteçtir.

Bilgisayar oyunlarının beyne etkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Bilgisayar oyunları beyni nasıl etkiliyor?”

  1. Melih oyunsever:) dedi ki:

    BEN seviyom . (Nokta)

  2. merhaba dedi ki:

    güzel soru hemen cevaplıyayım beynin anasını belliyor

" Bilgisayar oyunları beyni nasıl etkiliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayar oyunları beyni nasıl etkiliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayar oyunları beyni nasıl etkiliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "