Bilgisayar pazarından krize rağmen şaşırtan büyüme


13 Nisan 2021 Salı 07:00
ABONE OL
Bilgisayar pazarından krize rağmen şaşırtan büyüme

Birkaç aydır yaşanan çip krizi, bilgisayar fiyatlarını olumsuz etkiledi. Ancak korona virüsü sebebiyle pek çok kişi uzaktan çalışmaya ve eğitime geçiş yaptı. Bu sebeple özellikle bilgisayar satışlarında geçtiğimiz yıl patlama oldu. Uzmanlar, artan çip krizinin bilgisayar pazarını olumsuz etkileyeceğini tahmin etse de satışlar tam tersini söylüyor. Raporlara göre bilgisayar pazarı 2021 yılında da büyümeye devam etti.

Bilgisayar pazarı 2021 yılında da büyümeye devam ediyor

Araştırma firması Gartner, 2021 yılının ilk çeyreğindeki bilgisayar sevkiyatının geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre yüzde 32 arttığını tahmin ediyor. Bir başka analiz firması IDC ise bu oranı yüzde 55 seviyesine çekti. Sonuçların hangi kritere göre farklı çıktığı bilinmese de her iki firma da olağanüstü bir büyüme olduğu konusunda hemfikir.

Gartner, bilgisayar pazarını 2000 yılından beri izlediklerini belirtiyor. Şirkete göre 2021 yılındaki büyüme, bilgisayar pazarı için bu zamana kadar gördükleri en hızlı büyüme oldu. IDC ise çeyrek geçişlerinde yaşanan düşüşün oldukça az olduğunu belirtiyor. Çeyrek geçişlerinde 2012 yılından beri ilk defa bu kadar az düşüş yaşanmış. Ayrıca, her iki firma da çip krizi yaşanmasa büyümenin daha fazla olacağını belirtiyor.

Çip kıtlığı otomotiv, bilgisayar, konsol ve daha pek çok pazarı büyük oranda etkilemiş durumda. Apple’ın yeni MacBook ve iPad modellerini erteleme ihtimali bile gündeme geldi. IDC, kıtlığın bilgisayar pazarındaki fiyatları artırdığını belirtiyor. Ayrıca şirket, yılın geri kalanında bilgisayar satın almanın duruma göre daha da zorlaşabileceğini söylüyor.

2020 ve 2021 yıllarında satışların patlama yapmasının en büyük nedeni korona virüs salgını oldu. Önümüzdeki aylarda normalde dönme sürecinin hızlanması, tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını değiştirebilir. Bu sebeple, bilgisayarlara olan talebin devam edip etmeyeceği kesin değil. Ancak hem IDC hem de Gartner talebin artacağı konusunda umutlu.

Bilgisayar pazarı 2021 yılında oldukça hareketli geçti. Tüm bu büyüme sürecinden en kazançlı çıkan firma ise Lenovo oldu. Şirket, yüzde 42.3’lük bir büyüme kaydederken pazar payını da yüzde 25.1 seviyesine çekti. Lenovo’yu ise yüzde 34.6’lık büyümeyle HP takip etti. En fazla büyüyen şirket ise Apple oldu. Amerikalı üretici, satışlarını yüzde 48.6 artırarak pazar payını yüzde 8’e yükseltti. Apple’ın büyümesindeki en büyük etkenlerden birisi ise M1 işlemcili MacBook ailesi oldu.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Bilgisayar pazarından krize rağmen şaşırtan büyüme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayar pazarından krize rağmen şaşırtan büyüme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayar pazarından krize rağmen şaşırtan büyüme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması