Bilgisayar satışları için tarihi gün!


13 Temmuz 2018 Cuma 17:00
Bilgisayar satışları için tarihi gün!

2012 yılından bu yana hiç de iyi gitmeyen kişisel bilgisayar satışları için sonunda olumlu bir gelişme yaşanmış durumda. Gartner ve IDC tarafından yayınlanan raporlar ile bilgisayar pazarındaki büyümenin müjdesi verildi.

Bilgisayar satışları 2012 yılından beri ilk kez büyüme gösterdi!

Geçen 6 yıldan fazla sürenin ardından pazar araştırma şirketleri, 2018 yılı ikinci çeyrek bilgisayar satışlarının büyüme gösterdiği ve kişisel bilgisayarlar için en iyi çeyreğin yaşandığını açıkladı. Her iki şirketin ortak kanaati ise Windows 10 işletim sisteminin yeni satışlarda çok önemli bir rol oynadığı. Özellikle de işletmeler anlamında işletim sistemi itici güç olmuş durumda.

Gartner raporuna göre bu yılın en yakın çeyreğinde, 2012 ilk çeyrekten beri ilk kez yıllık bazda büyüme yakalandı. Tüm bölgelerde büyüme gözlendiğinin altını çizen şirket, artış için sağlam bir temel oluşturulduğundan da emin olunması gerektiğini ifade ediyor. Yani, durum aslında bir kalkınmadan çok pazar istikrarı olarak nitelendiriliyor. İşletmeler, Windows 10’u benimserken büyümeye de katkı sağladı. Bu durumun en az 2 yıl daha süreceği tahmin ediliyor. Öte yandan tüketici talebinin zayıflığı ise sürüyor. Yıldan yıla artışın yüzde 1.4 oranında kaldığını belirtelim. Buna sebep olarak ise, akıllı telefon hakimiyeti ve her yerde bulunabilmesi gösteriliyor.

bilgisayar satışları

IDC raporu ise bilgisayar sevkiyatlarının yıldan yıla yüzde 2.7 artış gösterdiğini paylaşıyor. Gartner ile karşılaştırıldığında rakamın biraz daha yüksek kalması ise dikkat çıkarken, IDC sevkiyatların takibinde farklı bir taktik izliyor. Araştırma şirketinin Chromebook gibi farklı form faktörüne sahip bilgisayarları da raporuna dahil ettiğini vurgulamak gerek. Ek olarak, zirvedeki bilgisayar üretici olarak Lenovo yerine HP’yi gösteriyor. Yüzdeler ise 23.9 ve 22.1 olarak karşımıza çıkıyor. Bunda da yine form faktörünün etkisi büyük.

İşletme bilgisayarlarının yenilenmesi sürecinde kendisini gösteren sevkiyatlardaki büyüme bakalım ne şekilde devam edecek?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Bilgisayar satışları için tarihi gün! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayar satışları için tarihi gün! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayar satışları için tarihi gün! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)