Bilgisayar ve telefon almak için 2020 doğru tercih!


21 Ocak 2020 Salı 21:00
Bilgisayar ve telefon almak için 2020 doğru tercih!

Araştırma şirketi Gartner, yeni yayınladığı rapor ile 2020 yılının telefonunuzu ve bilgisayarınızı değiştirmeniz için uygun bir yıl olduğunu söylüyor. Bunu nasıl söylüyor peki? Şirket hazırladığı raporda, akıllı telefon satışlarının 2020’de kısa bir süre içinde ilk artışını göreceğini tahmin ediyor. Bunun yanında rakamlar, 2020 yılında 2019 yılına kıyasla telefon sevkiyatlarında yüzde 1,7’lik bir büyüme vaat ediyor.

Bilgisayar ve akıllı telefon almak için doğru yıl 2020

Rakamlar, dünya çapında gerçekleşecek cihaz sevkiyatlarında yani bunlar PC’ler, tablet ve akıllı telefonların 2,16 milyar adede yükseleceğini gösteriyor. Daha çok Çin ve Asya’da bulunan ülkelerin piyasayı hareketlendireceğini öngörüyor.

Gartner, PC satışlarının düşeceğini iddia ediyorken bu yılın teknoloji trendi haline gelen 5G’li telefonların bu yıl daha da artacağını söylüyor. Akıllı telefonların her geçen gün gelişmesiyle, talebin daha da artacağı ve cihazların güncelleştirme gibi yükseltmeleri de almasıyla 2020 yılında önemli bir genişleme yaşanacağı söyleniyor.

Gelelim başlıktaki öneriye, Gartner‘ın yeni rakamları, PC’ler, tabletler ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere cihaz satışlarının 2020 yılında daha da artacağı ve bu artış ile beraber her bütçeden kaliteli teknolojik ürüne ulaşımın artacağını tahmin ediyor. Bu yıl ürün sevkiyatının da geçen yıla oranla 2.15 milyardan, 2020 yılına gelindiğinde, 2.16 milyara çıkacağı düşünülüyor.

bilgisayar-ve-akilli-telefon

5G ile birlikte işler biraz değişiyor

Özellikle 5G özellikli akıllı telefonların kullanılabilirliğinin artacağı bundan kaynaklı olarak da tüketicilerin cihazlarını yükseltmek ve yeni yüksek hızlı ağların tadını çıkarmak için 5G destekli cihazlara yöneleceklerinden dolayı küresel çapta bir talep oluşacak. 5G destekli ürünlerin, 2020 yılında akıllı telefon pazarının yüzde 12’sini oluşturulması beklenirken söz konusu rakamların 2022’de yüzde 43’e kadar çıkacağı söyleniyor.

PC satışlarında ise Windows 7’nin fişinin çekilmesiyle birlikte tüketiciler, Windows 10 destekli PC’lere geçmek zorunda kalacak. Bu nedenle bir yenilenme de 2020 yılında PC’lerde gerçekleşmiş olacak.

Gartner araştırma müdürü Ranjit Atwal, “2020 hafif bir pazar iyileşmesine tanık olacak” diyor ve ekliyor; “5G telefonların kullanılabilirliğinin artması, cep telefonu değiştirmelerini artıracak ve bu da küresel cihaz sevkiyatlarının 2020’de büyümeye dönmesine neden olacak.’’
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
ilker
ilker
11 ay önce

Eminim doğru yıldır. Ne doğru yılı pardon?? 3 taksitle 15.000₺ olan telefonu nasıl alacağız? Kim nasıl ödeyecek bir ayda o parayı? 2020’de kimse bir şey almayacak. Adım kadar eminim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Türkiye için nah alınır. Amiral gemisi telefon 10 bin bandında. Battı ülke herkes filikalara…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

tr de o işler öyle kolay değil canım. gerçi ehonomi çoh iyi yiğenim…

Tugay
Tugay
11 ay önce

👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏🚀🚀

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Gartner bey Connecticut’tan konuşmak kolay, 3senedir 7 plus kullanıyorum X’e falan geçeyim dedim taksit sayısı 3′ e düştü aylık 2bin lira taksitle minimum kim telefonunu yenileyebilir ?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Yeni dönem elektronik ürünler, bozulmadan bir kenara atılır hale geldi.. Bunda google’ın etkisi var.. Bir güncelleme ile telefon medya oynatıcı bir süre sonra işlevsiz hale geliyor..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Neye göre doğru bir zaman… Kusura bakma ama alakasız bir konu başlığı olmuş…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Telefon için 5g li modelleri bekliyeceğim yani 2021

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

2019 yılı 7nm finfet
2020 yılı 7nm finfet yeni jenerasyon
2021 yılı 3~5 nm finfet teknolojisi 5g daha oturmuş olacak. Ekran altı ön kamara gelme olasılığı daha yüksek. Teknolojiye baz alırsak 2021 ama ucuzlama konusuysa teknoloji 1gün bile geçse eskiyen bir unsur. Büyük yenilikçi teknoloji gelmedikçe her sene belli oranda geçen bir önceki yıl teknolojileri daha da ucuzlayacaktır. 2020 yılı özellikle telefonlar için pek kıstas alınacağını sanmıyorum. Katlanır telefonları da sayarsak 2021 sonları hatta 2022 kalabilir.

" Bilgisayar ve telefon almak için 2020 doğru tercih! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayar ve telefon almak için 2020 doğru tercih! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayar ve telefon almak için 2020 doğru tercih! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  3. 3 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  4. 4 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  5. 5 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  6. 6 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  7. 7 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  8. 8 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  9. 9 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  10. 10 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi