Okunma

Bilgisayarın Önlenemez Düşüşü!


04 Haziran 2014 Çarşamba 06:05
Bilgisayarın Önlenemez Düşüşü!

Araştırma şirketi IDC tarafından yayınlanan bir rapora göre küresel bilgisayar sevkiyatı 2014’te bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında düşecek. Bilgisayar sevkiyatları 2013 yılında da 2012’ye göre ciddi seviyede bir düşüş sergilemiş ve yüzde 9.8 oranında bir negatif ivme ortaya koymuştu. Bilgisayar sektörü en genel hatlarıyla durağan/düşüş arasındaki eğilimini koruyor.

Tüketiciler akıllı telefon ve tablet gibi akıllı cihazları adeta kucaklarken bilgisayarlar her yıl yüzde 10’lara varan seviyelerde daha az tedariği sağlanan ve daha az satılan bir teknoloji segmenti olma özelliğini koruyor.

315 milyon 100 bin olan bilgisayar sevkiyatı 2014’te 296 milyon 300 bin adete gerilerken IDC’ye göre bu sayı 2018 yılında 287 milyon 300 bine kadar gerileyecek.

Akıllı cihazlar bilgisayarın yerini almaya devam ediyor

Akıllı cihazların 2 milyar adetlik yıllık sevkiyat sayısına ulaşmasına ramak kalırken bilgisayarların önümüzdeki birkaç yıl içinde 250 milyon adetlere kadar düşecek olması düşündürücü.

Özellikle kurumsal taleplerin dışında ev tipi kullanıcıların bilgisayar kullanmak yerine tablet kullanımı daha da önemseyecekleri önümüzdeki sürece dair kuvvetli beklentiler arasında. Son olarak bilgisayar satın aldıktan sonra onu yenileme eğilimi de yerini, daha uzun aralıklara bırakıyor.

:: Bilgisayar satın almayı düşünüyor musunuz?

 
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bilgisayarın Önlenemez Düşüşü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayarın Önlenemez Düşüşü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarın Önlenemez Düşüşü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "