Okunma

Bilgisayarınıza İyi Elektrik


24 Ocak 2008 Perşembe 22:00
Bilgisayarınıza İyi Elektrik
Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının başına açılan en büyük dertler genellikle görünmeyen etmen olan elektrikten kaynaklanıyor. Dengesiz beslenen elektronik sistemler hata yapmaya daha fazla meylediyor ve bir gün bilgisayarınızın önemli bir parçası çalışmamaya başladığında bunun sebebi de genellikle kötü şekilde düzenlenmiş veya hiç düzenlenmemiş güç oluyor.

Son yıllarda yoğun şekilde bilişim basınının da bilinçlendirme çalışmalarıyla ülkemizde kaliteli güç kaynağı pazarı da büyüdü. Bu iyi bir gelişme fakat memleket sathındaki elektrik düzeni özellikle de büyük şehirlerin yoğun bölgelerinde pek de iyi değil. Elektrik regülasyonu sorunu, siz kasanızın içinde ne kadar iyi bir güç kaynağı kullanıyor olursanız olun başınızdaki en büyük dertlerden birisi olacak.

Tunçmatik Digitech 700VA ürünü, giriş seviyesindeki akü gücüyle bilgisayarını voltaj dalgalanmalarına ve kesintilere karşı korumak isteyen kullanıcıların tercih edebileceği bir ürün. Çok uzun süre bilgisayarınızı idare edemeyecek de olsa tüm işlerinizi sonlandırıp bilgisayarı kapatmasını sağlayabiliyorsunuz. Tabii üründe sadece tek bir çıkış bulunuyor; dolayısıyla bunu çıkışta çoklayarak monitörünüzü de kurtarmak isteyebilirsiniz.

Coldstart Denemeleri

700VA’lık bir KGK’dan beklentiniz ne olur bilmiyoruz ama çok yüklü sistemlere “coldstart” yani sadece akü gücündeyken başlatma yapabilmeniz zor. Örnek olarak çift çekirdekli bir işlemci (AMD Athlon X2 5600+) ve üst seviye bir grafik kartı (HD 2900 XT) barındıran sistemi aküden başlatmaya çalıştığımızda aşırı yük sinyali aldık; fakat daha düşük bir işlemci ve HD 3850 grafik kartına sahip bir başka sistemde kolayca başlatabildik.

Yazılım

Tunçmatik’in internet sitesinden indirdiğimiz yazılımın kurulum aşamalarının bir kısmı İngilizce olsa da tamamen Türkçe bir arabirime sahip. İlk açılışta Windows Vista altında yüklemesi bira uzun sürebiliyor; fakat doğru şekilde çalışıyor. Tabii ayarlardan USB arabirimini seçmeniz gerekecek.

Küçük bir not olarak, birçok farklı yazılımda olduğu gibi bazı değerleri sıfıra getirmeniz o özelliği iptal etmiyor. Örneğin şebeke gerilimi gittiğinde kendiliğinden kapanma özelliğindeki zaman değerini sıfır yaparsanız, bunun anlamı "otomatik kapatma işlemini yapma" değil "şebeke gerilimi gittiği anda makineyi kapat" anlamına geliyor. Denedik, oradan biliyoruz.

ShiftDelete.Net olarak bu ürünü, bilgisayarını gerilim dalgalanmalarına karşı korumak isteyen herkese öneriyoruz. Aynı zamanda görünümünün de iyi olmasıyla kesintisiz güç kaynağını masanın altına saklama gereksinimini de ortadan kaldırıyor.

Tunçmatik Digitech 700VA
Kesintisiz Güç Kaynağı

Güç: 700VA
Pil Süresi: 1 bilgisayar için 10-25 dakika

(coldstart yapabildiği bilgisayarı 20-25 dakika yüksüz biçimdeyken ayakta tuttu)

Ekran: Temel göstergeleri barındıran renkli VFD ekran
Giriş gerilimi: 165-265 Volt
Çıkış gerilimi: 220 V
Hat koruma: Telefon/Faks koruması
Bilgisayar bağlantısı: USB
Akü türü: Kurşun asit
Boyutlar: 22 x 9,5 x 22 cm
Ağırlık: 5,5 Kilogram
Fiyat: 105 YTL KDV Dahil

Bilgi için: Tunçmatik
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Bilgisayarınıza İyi Elektrik”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ben kullanıyorum gerçekten çok kaliteli

  2. SDN Okuru dedi ki:

    coca-cola pengueni aletten Şirin:)

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Dandik bür ürün. Ekrandaki dijital göstergeye bakmayın. Hiç bir numarası yok. Her daim 220 Wolt yazıyor. Geceleri çok parladığı için gözü yoruyor. aldıktan 1 ay sonra her gün sigortası atmaya başladı. en son 5 – 6 tane sigorta yedikten sonra birkaç tane daha aldım ama bazı elektrik kesintilerinde elektrik kesmeye başladı. Şöyle ki.. bazı seferlerde koruyor. ama bazen anlık gidip gelmelerde bilgisayarın elektriğini kesiyor. 2-3 saniye sonra tekrar elektrik veriyor ama bu arada bilgisayar kapanıyor. Daha başka markalara yönelmek lazım. Ãœstelik çoğu yerde servisi yok. Teknik servisle görüştüm. İstanbula gönderin diyorlar. Bir dünya kargo parası. zaten kaça alınıyor ki…

" Bilgisayarınıza İyi Elektrik konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayarınıza İyi Elektrik ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarınıza İyi Elektrik ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "