Okunma

Bilgisayarınızı Amiga’ya Çevirin


01 Şubat 2011 Salı 16:00
Bilgisayarınızı Amiga’ya Çevirin

80’li yıllarda yaşayanlar için Amiga‘nın yeri çok büyüktür. Commodore ile oyunları tecrübe edenler Amiga sayesinde daha bilgisayara yakın bir cihaz kullandılar.

Zamanının PClerinin ötesinde grafikleri, disket oyunları ve program kullanma özelleriyle birlikte Amiga’lar günümüzdeki birçok programcıya ilham kaynağı olmuştu.

Nostalji Zamanı

 

Peki, eski Amiga günlerini hatırlayıp bir nostalji yaşamak ister misiniz? Sizin için WINUAE adlı emülatörün çalışmasını adım adım anlattık. Programa bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kurulum

Kurulum için, en son DirectX sürümüne ve bu penceredeki dosyaları ihtiyacınız var. Bunları es geçmezseniz program sorunsuzca kurulur

Rom Ayarları

Programın doğru çalışması için, ROM dosyalarının ve kayıt yapılacak klasörlerin yerini karşınıza gelen ilk ekranda bulunan Paths kısmından tanıtmanız gerekiyor.

Amiga Modelini Seçmek

Çalıştırmak istediğiniz oyunların hangi Amiga verisyonuyla çalıştığını Quickstart menüsunda bulunan Model sekmesinden ayarlayabilirsiniz.

Kontrolleri Ayarlamak

WinUAE’de isterseniz klasik Amiga gibi oyunları kontrol edebilirsiniz. İsterseniz ise kendinize bir joypad atayıp buradan oyunları yönetebilirsiniz.

Ayarlar menüsünde Host klasörü altında bulunan Game port‘ta bölümüne gelin. Buradaki Port sekmesinden gerekli seçenekleri ayarlayın.

Ekran Ayarları

Host sekmesinde bulunan Display menüsünden emülatörün çalışırken kullanacağı çözünürlükleri ayarlayabilirsiniz.

Oyunları Çalıştırmak

Tüm ayarlar bittikten sonra oyunları çalıştırmak için, Quickstart menüsünde bulunan start tuşuna basın. Eğer sorun çıkarsa bu işlem sırasında program otomatik olarak sorunları size bildirecektir.

:: En çok özlediğiniz Amiga oyunu hangisiydi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Bilgisayarınızı Amiga’ya Çevirin”

 1. haydar dedi ki:

  Amiga 8 bitlik değildir. İlk çıkanlar 16 bit olup, 1200, 4000 ve CD32 32 bittir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Desert Strike (EA), Lost Patrol ve daha niceleri

 3. sdbz dedi ki:

  Sizler ne bilirsiniz bu 8 bitlik zamanın harika makinasını
  Sensible Soccer, kick of, lothar mathaeus fottball, bitmap brothers, traps&treasures, cannon fodder, lotus esprit turbo, test drive ve niceleri…
  Millet siyah beyaz pc’lerde 2 bitlik oyun oynarken ben 2048 renk, multimedya oyun oynardım

 4. Suicide Veil dedi ki:

  Pp Hammer, Turrican, Chaos Engine ve niceleri..

 5. ganayem dedi ki:

  wings of fury

 6. bion dedi ki:

  North&South

" Bilgisayarınızı Amiga’ya Çevirin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayarınızı Amiga’ya Çevirin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarınızı Amiga’ya Çevirin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "