Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti


18 Mayıs 2020 Pazartesi 15:14
Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti

2020 yılında yaşadığımız doğa üstü olaylara bir yenisi eklendi. Bilim insanları güneşin dondurucu hava, deprem ve kıtlığa neden olabilecek şekilde kilitlendiğini açıkladı. Peki Güneş kilitlenmesi tam olarak ne anlama geliyor?

Güneş kilitlenmesi gerçekleşti

Bilim insanları uzayın en önemli yıldızlarından biri olan Güneş’in şu anda minimum enerji döneminde olduğunu açıkladı. Minimum enerji dönemi, Güneş’in üzerindeki enerji aktivitelerinin önemli ölçüde düştüğü anlamına geliyor.

güneş kilitlenmesi

Gökbilimci Dr. Tony Phillips solar enerjinin derinlerde, minimum seviyede devam ettiğini dile getirirdi. Açıklamasında ayrıca Güneş lekesi sayısının, geçen yüzyılın en düşük seviyelerinden biri olduğunu belirtti. Manyetik alanının zayıflaması, Güneş sistemine ekstra kozmik ışınların yayılmasına neden oluyor.

Oluşan aşırı kozmik ışınlar astronotlar ve hava yolcuları için sağlık tehlikesi oluşturuyor. Direkt olarak Dünya’nın üst atmosferinin elektro-kimyasını etkiliyor ve yıldırımın tetiklenmesine de neden oluyor.

NASA bilim adamları 1790-1830 yılları arasında gerçekleşen Dalton Minimum’un tekrarlanabileceğinden korkuyor. Dalton Minimum dondurucu hava, mahsul kaybı, kıtlık ve güçlü volkanik patlama dönemlerine yol açıyor.

Dalton Minimum döneminde sıcaklıklar 20 yıl boyunca 2 santigrat dereceye düşmüş, dünya gıda üretimini harap etmişti. 10 Nisan 1815’te 2 bin yılın ikinci en büyük volkanik patlaması Endonezya’daki Tambora Dağı‘nda gerçekleşti ve en az 71 bin insan hayatını kaybetti. Ayrıca 1816 yılı Temmuz ayında kar yağması bu yılın “Yazsız Yıl” (Eighteen Hundred and Froze To Death) olarak adlandırılmasına neden oldu.

Güneş kilitlenmesi olayının ne kadar süreceği henüz tahmin edilemiyor ancak bilim insanları bu kilitlenmenin uzun sürmesinden endişe ediyor.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

70 yorum - “Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Pw

 2. Anonim dedi ki:

  Başlangıç cümlesi ile yazının mesnetsiz olduğu belli: “Uzayın en önemli yıldızlarından biri” Gerisini okumadım bile…

  1. Yiğit Can Polat dedi ki:

   Güneş, Güneş Sistemi’nin merkezinde yer alan bir yıldızdır ve doğal olarak uzayın da en önemli yıldızlarından biridir.

  2. Anonim dedi ki:

   Evet haklısın

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne olursa olsun bas edicek zekaya sahip turumuz insan turu endiseye kapilmasin

  1. Anonim dedi ki:

   zeka denince biyolojik olmayan türleri geliyor akla

" Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "