Okunma

Uzay asansörü için müjde verildi


31 Ağustos 2019 Cumartesi 19:30
Uzay asansörü için müjde verildi

Uzay asansörü çocukluğumuzdan bu yana konuşulan ve yapımına imkansız olarak bakılan çılgın bir proje. Ancak, bazı bilim adamlarına dünya ve ay arasında uzay asansörü inşa etmek imkansız değil.

Spaceline olarak adlandırılan bu projenin uzay yolculuğunun maliyetini önemli ölçüde düşüreceği belirtiliyor. Ayın yüzeyine bağlı dev asansör boşluğunun dünya’nın etrafındaki çekim kütlesi nedeniyle sallanacağı belirtiliyor.

Uzay asansörü henüz yapılamıyor olsa da, mümkün!

Roketler ile birlikte dünyadan ayrılan astronotlar, dünyanın yer çekimi ve atmosferik basıncından kurtulacakları bölgenin sonuna ulaştıklarında asansörün giriş kısmı ile karşılaşacak. Yörüngeye oturtulan bu giriş bölümünde güneş enerjisinden beslenen bir mekik yer alacak. Binalarda bulunan asansör sisteminden biraz farklı olsa da mantık benzer.

Uzay asansörü henüz yapılamıyor olsa da, mümkün!

Projenin detayları Columbia Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından, ArXiv’de yayınlanan bir makalede paylaşıldı. Araştırmacılar asansör boşluğunun mevcut herhangi bir malzemeden yapılamayacağını, çünkü tamamlanmadan önce kırılacağını iddia ediyorlar.

Kullanılacak en iyi malzeme araştırmacıların iddia ettiği gibi karbon-nanotüpler olacaktır, ancak bunlar henüz ölçeklendirilemiyor. Araştırmacılar, dünyaya yakın yörüngedeki asansör boşluğu ile çarpışabilecek uzay enkazı riskini henüz ele almamışlar. Ancak asansör boşluğunu korumanın bir yolu olabileceğini iddia ediyorlar.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “Uzay asansörü için müjde verildi”

 1. Anonim dedi ki:

  İster inanın isterseniz inanmayın; havacılık ve uzay teknolojisini ben değiştireceğim. Onlar absürt hayallere devam etsinler.

  1. Anonim dedi ki:

   Böyle düşünenleri çok seviyorum. Keşke sana ulaşabilsem. xd

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Saçmalık

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Abi ayda ne var yaa insanlar dunyani gezemiyor dum duz ayda gidib napicaklar? Turizm icin oli yatirim tabi selfi cekib bakin aydayim diyen mubtezel kisim gider youtuberleri hic demiyom hele

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Ayda ne var diyenlere cevap olsun. Dünyada eksilen metallar var yer altı kaynakları var. Belkide gümüş ve ya altın var 😉

   1. Anonim dedi ki:

    Ne kadar var, hangi metaller var ve hangi yöntemlerle tespit etmişler bunu?

   2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Ayda başta Helyum 3 (süper enerji kaynağı) titanyum tungsten toryum uranyum gibi element lerden bolca var

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu fikri önce Türk mühendisleri ortaya atti, ama bizimkiler şeytan işi diye ABD,ye sattılar.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu asansör nasıl sabit kalabilirki? Neticede dünya kende ekseninde dönüyor ve ay da dünyanın etrafında dönüyor.

  1. Anonim dedi ki:

   Dünyanın kendi ekseni etrafında ki dönüş hızıyla ayın kendi ekseni etrafındaki dönüş hızı aynı. O yüzden ayın hep aynı yüzünü görürüz. Bu yüzden ayın görmediğimiz yüzüne Ayın Karanlık Yüzü denir.

 6. Anonim dedi ki:

  ne gerek var şimdi asansöre onu başkası yapsın biz en iyi bildiğimiz şeyi yapalım duble yol ve hastane bu işi en güzel biz yaparız nede olsa belediye devletiyiz iş biz de tamam

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şehirdeki bina asansörleri güvenli değil. Belediye denetim yapmıyor. Hepsi heran ölüm riski altında. Keşke belediyeler binalardaki asansörleride kontrol etse. Uzay işine sonra baksak

  1. Anonim dedi ki:

   yol ve hastahane yapmanın nesi komik sence dalga geçilecek birşeymi yol olmayan yere medeniyet ulaşmaz yatırım yapılmaz gelişme olmaz ama senin saman kafan bu işlerden anlamaz öküzün trene baktığı gibi bakar boş boş yorum yaparsın anca

   1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Ay’a gidip araştırma yapanların yolları ve hastaneleri yok mu? Onlar patika yol mu kullanıyor?

 8. Tufan dedi ki:

  Ne gerek var asansöre heykel yapsınlar sonra onları üstüste koyup uzaya çıksınlar maliyedide düşük olur gerçekten heykel işinide Türkiyeye versinler hiç yenisini yapmadan elimizde olan heykellerle dünya ile uzay arasını dört gidiş dört geliş yola çevirebiliriz

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İnşallah komşu çocukları zırt pırt alarma basmaz bu asansörde de…

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   😀

   1. Anonim dedi ki:

    komik çocuk

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Asansör daha riskli ve maliyetli olur. Bunun yolu zaten belli. Benim fikrim yapılacak çalışmalar uçan uzay araçlarının geliştirilmesi alanına kaydırılmalı. Özellikle uzay araçlarının hem boyut hem hız hemde tekrar kullanılabilirliği henüz tam olarak bir standarta kavuşmadı. Üstelik enerji açısından uzay bunca avantaj sunarken. Dünya üzerinde tesla nın geliştirme aşamasında olduğu şu basıncı sıfırlayıp sürtünmeyi ve yer çekimini azaltarak yada ortadan kaldırmaya çalışıp tüp hatlar inde seyahat fikrine bakarak yapılmış bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Uzayda bu ortam halihazırda mevcut. Tek sorun atmosfer içi ve dışı sistemlerin ve tabi ay yüzeyinin farklılıkları. Üç yada 4 farklı parçalı bir proje yerine tek basit bir araç iş görür.

 11. X Ron Man dedi ki:

  Asansörle Ay’a varmaya ömür biter herhalde😀

  1. Anonim dedi ki:

   Dünyadan asansöre roket ile, Asansörden aya mekikle gidilecek. Mekik asansöre bağlı dikey tren gibi olacak. bilim kurgu filmlerinde kullanılır.

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İşte buna bilim diyorlar. Dert yok, tasa yok…

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence hala imkansız bunu bulana kadar ışınlanmayı bulsunlar rahat edelim

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Japonya’da bir Türk uzay asansörü projesiyle japon devletini uzun süre kandırmış sonra dolandırıcı olduğu ortaya çıkmıştı. Ne zaman uzay asansörü dense aklıma bu olay geliyor.

  1. karadeniz45 dedi ki:

   Enim aklimida sen geliyorsun

 15. Anonim dedi ki:

  Bizim Ay’a 4 şeritli yoldan haberleri yok heralde bu cahil cühelanın 😄😄😄🤣

" Uzay asansörü için müjde verildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay asansörü için müjde verildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay asansörü için müjde verildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "