Bilim insanlanlarının kanserle ilişkilendirdiği 32 başlık


03 Eylül 2020 Perşembe 23:00
Bilim insanlanlarının kanserle ilişkilendirdiği 32 başlık

Bilim insanları kansere yönelik çalışmalarını sürdürürken bir yandan da artan kanser vakaları için yapılmaması gereken şeylerin de altını çiziyor. Yeni yapılan araştırmalar ve önceki çalışmalara göre derlenen 32 başlık, doğru bilinen yanlışları ortaya çıkartırken, bazı eski alışkanlıklardan vazgeçmeye sebep olacak cinsten. Kansere sebep olan 32 şey:

Kansere sebep olan 32 şey: Şeker ve İşlenmiş gıdalar başta yer alıyor

Kanser maalesef modern çağın hastalıkları arasında yer alıyor. Fast Food kültürünün her geçen gün daha fazla kişiye ulaşmasıyla birlikte obezite ve damar hastalıklarında önemli artışlar görülmeye başlandı, elbette kanserlerde de. Hal böyle olunca da kansere giden yoldan çıkmak adına bilim insanları tavsiyelerde bulunuyor. Tavsiyelere dikkat etmenin yanında kansere sebep olan 32 şey hakkında daha fazla bilgi almakta fayda bulunuyor.

Vazgeçmek gerekiyor: Şeker

Tatlı mı tatlı güzel bir kahve içmek isteyebilirsiniz ya da belki de şekersiz çaydan keyif almayabilirsiniz ancak bilim insanları yüksek miktarda şeker tüketmenin sadece diyabete yol açmadığını söylüyor. İnsan hücrelerine zarar vereceğini ve bu hücrelerin kanser geliştirme riskinin artacağını söylüyor.

Benzer araştırmalar, şekerin vücutta tümörlü hücrenin büyümesini tetikleyebileceğini, çünkü kanserin şekeri yakıt olarak kullanmayı sevdiğini söylüyor. Yani eğer kendinizi ve sağlıklı hücrelerinizi seviyorsanız, şeker tüketimini azaltmanız gerekiyor.

Her şekilde tehlikeli: İşlenmiş gıdalar 

Kansere sebep olan 32 sey

Yıllardır bilim insanları bas bas ”işlenmiş gıdaları” tüketmeyin diyor. Yine de pek çok kişi işlenmiş gıdaların uzun süren saklama sürelerini, kolay yenebilecek hale gelmeleri ve uygun fiyatlı olmaları gibi sebeplerle tercih ediyor.

Açlık anında pratik paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar yardımımıza koşuyor olsa da kanser hücrelerinin de sağlıklı hücrelere hücum etmesine neden oluyor. Fransa’daki bilim insanları, son zamanlarda daha fazla işlenmiş gıda tüketen insanlar ile kansere yakalananlar arasındaki bağlantıya odaklandı. Kanser olan kişilerle net bir ilişki bulunmasa da bir bağlantısının olduğu tahmin ediliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Aspeti abdest die okuyan okur
Aspeti abdest die okuyan okur
4 ay önce

Arkadaş kısaca yaşamak riskli dieydiniz

" Bilim insanlanlarının kanserle ilişkilendirdiği 32 başlık konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim insanlanlarının kanserle ilişkilendirdiği 32 başlık ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim insanlanlarının kanserle ilişkilendirdiği 32 başlık ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!