Bilim insanlanlarının kanserle ilişkilendirdiği 32 başlık


03 Eylül 2020 Perşembe 23:00
Bilim insanlanlarının kanserle ilişkilendirdiği 32 başlık

Bilim insanları kansere yönelik çalışmalarını sürdürürken bir yandan da artan kanser vakaları için yapılmaması gereken şeylerin de altını çiziyor. Yeni yapılan araştırmalar ve önceki çalışmalara göre derlenen 32 başlık, doğru bilinen yanlışları ortaya çıkartırken, bazı eski alışkanlıklardan vazgeçmeye sebep olacak cinsten. Kansere sebep olan 32 şey:

Kansere sebep olan 32 şey: Şeker ve İşlenmiş gıdalar başta yer alıyor

Kanser maalesef modern çağın hastalıkları arasında yer alıyor. Fast Food kültürünün her geçen gün daha fazla kişiye ulaşmasıyla birlikte obezite ve damar hastalıklarında önemli artışlar görülmeye başlandı, elbette kanserlerde de. Hal böyle olunca da kansere giden yoldan çıkmak adına bilim insanları tavsiyelerde bulunuyor. Tavsiyelere dikkat etmenin yanında kansere sebep olan 32 şey hakkında daha fazla bilgi almakta fayda bulunuyor.

Vazgeçmek gerekiyor: Şeker

Tatlı mı tatlı güzel bir kahve içmek isteyebilirsiniz ya da belki de şekersiz çaydan keyif almayabilirsiniz ancak bilim insanları yüksek miktarda şeker tüketmenin sadece diyabete yol açmadığını söylüyor. İnsan hücrelerine zarar vereceğini ve bu hücrelerin kanser geliştirme riskinin artacağını söylüyor.

Benzer araştırmalar, şekerin vücutta tümörlü hücrenin büyümesini tetikleyebileceğini, çünkü kanserin şekeri yakıt olarak kullanmayı sevdiğini söylüyor. Yani eğer kendinizi ve sağlıklı hücrelerinizi seviyorsanız, şeker tüketimini azaltmanız gerekiyor.

Her şekilde tehlikeli: İşlenmiş gıdalar 

Kansere sebep olan 32 sey

Yıllardır bilim insanları bas bas ”işlenmiş gıdaları” tüketmeyin diyor. Yine de pek çok kişi işlenmiş gıdaların uzun süren saklama sürelerini, kolay yenebilecek hale gelmeleri ve uygun fiyatlı olmaları gibi sebeplerle tercih ediyor.

Açlık anında pratik paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar yardımımıza koşuyor olsa da kanser hücrelerinin de sağlıklı hücrelere hücum etmesine neden oluyor. Fransa’daki bilim insanları, son zamanlarda daha fazla işlenmiş gıda tüketen insanlar ile kansere yakalananlar arasındaki bağlantıya odaklandı. Kanser olan kişilerle net bir ilişki bulunmasa da bir bağlantısının olduğu tahmin ediliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bilim insanlanlarının kanserle ilişkilendirdiği 32 başlık”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaş kısaca yaşamak riskli dieydiniz

" Bilim insanlanlarının kanserle ilişkilendirdiği 32 başlık konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim insanlanlarının kanserle ilişkilendirdiği 32 başlık ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim insanlanlarının kanserle ilişkilendirdiği 32 başlık ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 2. 2 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 3. 3 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 4. 4 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 5. 5 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?
 6. 6 Apple için özel olarak üretilen kol inceleme! Apple için özel olarak üretilen kol inceleme!
 7. 7 İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video! İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video!
 8. 8 Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz? Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz?
 9. 9 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu? 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu?
 10. 10 PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor? PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor?