Bilim insanlarından görünmezlik açıklaması!


03 Haziran 2020 Çarşamba 12:40
Bilim insanlarından görünmezlik açıklaması!

Bugüne kadar izlediğimiz bilim kurgu filmlerinde belki de en çok imrendiğimiz, “keşke benim olsa” dediğimiz bir özellik var: Görünmez olmak! Son çalışmalara göre bunun mümkün olma oranı bir hayli yüksek. Kaliforniya Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırma, görünmezlik adına bilim dünyasını ve insanlığı hareketlendirecek gibi görünüyor.

Bilim insanları açıkladı: Görünmez olmak mümkün olabilir

Kaliforniya Üniversitesi’nde kimya ve biyomoleküler mühendisi olan Alon Gorodetsky, bu araştırmanın baş yazarı olarak karşımıza çıkıyor. Gorodetsky, Inverse’e yaptığı açıklamalarda hedefinin insan derisinin tamamen görünmez olmasını sağlamak için kırılma indeksi teknolojisini kullanmak olduğunu söyledi. Bu sayede Casper gibi görünmezlik mümkün olabilecek(!)

Kafadan bacaklı olan canlıların vücudunda bulunan lökofor hücreleri, görülebilir ışığın tüm spektrumunu dağıtabiliyor. Normalde bu canlılar insan gözüyle süt beyazı olarak gözüküyor ancak deniz suyundan gelen kırılmış ışığı da dağıtabiliyor. Bu durum, bulundukları ortamda kamufle olmalarını sağlıyor.

görünmez olmak

Kıyı mürekkep balıklarında bulunan lökofor hücreleri, reflectin A1 proteinini açığa çıkararak ışığı dağıtıyor. Alon Gorodetsky ise insan böbreği hücrelerinin, bu proteini açığa vurması için değişiklik yapılabilmesini sağladı.

Bu sayede ışığı dağıtan parçacıklar elde edildi. Başka bir önemli nokta ise ışığı dağıtan parçacıkların gerçek boyutunu değiştirerek hücre şeffaflığını manipüle edebilecek bir yol bulmuş olması. Tuz çözeltisi ile birlikte bu parçacıkların boyutunun büyütülebildiği de araştırma sonuçlarında yer alıyor.

İnsan böbreği hücrelerini farklı yoğunluklarda bulunan sodyum klorür içeren iki parçaya ayıran ekip, hücrelerin tuz yoğunluğuna maruz bırakıldığında bunların gözle görülebilir şeffaflıkta olduğu görüldü.

Bu test sonucunda ise hücre şeffaflığı değişiminin ayarlanabilir olduğu ortaya çıktı. Bu durum da bilim insanlarının görünmez olmak kavramını istenen seviyede tutabileceği anlamına geliyor.

Gorodetsky son açıklamasında; “İnsan derisini, tıpkı bir mürekkep balığı derisi gibi şeffaflığını değiştirebilir yapmak istiyoruz ancak bu, oldukça zorlayıcı ve ağır bir proje. Bunu yapabilmenin henüz başındayız ancak sabah uyandığımda işe gitmek için beni heyecanlandıran şey de bu” ifadelerinde bulundu.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Bilim insanlarından görünmezlik açıklaması!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  saçma salak çalışçaklarına virüse çare arasınlar..görünmezliği bulmanın kime ne faydası olur..sırf zararlar..

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha öncede vardı bu çalışma

" Bilim insanlarından görünmezlik açıklaması! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim insanlarından görünmezlik açıklaması! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim insanlarından görünmezlik açıklaması! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!