Bilim insanlarından görünmezlik açıklaması!


03 Haziran 2020 Çarşamba 12:40
Bilim insanlarından görünmezlik açıklaması!

Bugüne kadar izlediğimiz bilim kurgu filmlerinde belki de en çok imrendiğimiz, “keşke benim olsa” dediğimiz bir özellik var: Görünmez olmak! Son çalışmalara göre bunun mümkün olma oranı bir hayli yüksek. Kaliforniya Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırma, görünmezlik adına bilim dünyasını ve insanlığı hareketlendirecek gibi görünüyor.

Bilim insanları açıkladı: Görünmez olmak mümkün olabilir

Kaliforniya Üniversitesi’nde kimya ve biyomoleküler mühendisi olan Alon Gorodetsky, bu araştırmanın baş yazarı olarak karşımıza çıkıyor. Gorodetsky, Inverse’e yaptığı açıklamalarda hedefinin insan derisinin tamamen görünmez olmasını sağlamak için kırılma indeksi teknolojisini kullanmak olduğunu söyledi. Bu sayede Casper gibi görünmezlik mümkün olabilecek(!)

Kafadan bacaklı olan canlıların vücudunda bulunan lökofor hücreleri, görülebilir ışığın tüm spektrumunu dağıtabiliyor. Normalde bu canlılar insan gözüyle süt beyazı olarak gözüküyor ancak deniz suyundan gelen kırılmış ışığı da dağıtabiliyor. Bu durum, bulundukları ortamda kamufle olmalarını sağlıyor.

görünmez olmak

Kıyı mürekkep balıklarında bulunan lökofor hücreleri, reflectin A1 proteinini açığa çıkararak ışığı dağıtıyor. Alon Gorodetsky ise insan böbreği hücrelerinin, bu proteini açığa vurması için değişiklik yapılabilmesini sağladı.

Bu sayede ışığı dağıtan parçacıklar elde edildi. Başka bir önemli nokta ise ışığı dağıtan parçacıkların gerçek boyutunu değiştirerek hücre şeffaflığını manipüle edebilecek bir yol bulmuş olması. Tuz çözeltisi ile birlikte bu parçacıkların boyutunun büyütülebildiği de araştırma sonuçlarında yer alıyor.

İnsan böbreği hücrelerini farklı yoğunluklarda bulunan sodyum klorür içeren iki parçaya ayıran ekip, hücrelerin tuz yoğunluğuna maruz bırakıldığında bunların gözle görülebilir şeffaflıkta olduğu görüldü.

Bu test sonucunda ise hücre şeffaflığı değişiminin ayarlanabilir olduğu ortaya çıktı. Bu durum da bilim insanlarının görünmez olmak kavramını istenen seviyede tutabileceği anlamına geliyor.

Gorodetsky son açıklamasında; “İnsan derisini, tıpkı bir mürekkep balığı derisi gibi şeffaflığını değiştirebilir yapmak istiyoruz ancak bu, oldukça zorlayıcı ve ağır bir proje. Bunu yapabilmenin henüz başındayız ancak sabah uyandığımda işe gitmek için beni heyecanlandıran şey de bu” ifadelerinde bulundu.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Bilim insanlarından görünmezlik açıklaması!”

 1. Anonim dedi ki:

  saçma salak çalışçaklarına virüse çare arasınlar..görünmezliği bulmanın kime ne faydası olur..sırf zararlar..

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Daha öncede vardı bu çalışma

" Bilim insanlarından görünmezlik açıklaması! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim insanlarından görünmezlik açıklaması! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim insanlarından görünmezlik açıklaması! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT
 2. 2 Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT! Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT!
 3. 3 iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son! iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son!
 4. 4 Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma
 5. 5 Isırılmış elma logosu nereden çıktı? Isırılmış elma logosu nereden çıktı?
 6. 6 Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor! Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor!
 7. 7 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar
 8. 8 Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe
 9. 9 Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak! Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak!
 10. 10 Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video) Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video)