Okunma

Bilim insanları, 3D yazıcı ile kalp yaptı!


16 Nisan 2019 Salı 15:00
Bilim insanları, 3D yazıcı ile kalp yaptı!

Tıp dünyasının en zor operasyonlarından biri hiç kuşkusuz kalp nakli. Operasyondan önce uygun kalbi bulmak da uzun ve sancılı bir süreç. Ancak, bilim ve teknoloji geliştikçe insanların hayatı da kolaylaşıyor. Dolayısıyla kalp nakli ve bu süreç de daha farklı bir boyuta evriliyor. Bu kez, 3D yazıcı kalp yaptı.

Sonunda oldu! 3D yazıcı kalp yaptı!

Tel Aviv Üniversitesi’nde bir grup bilim insanı, bir hastadan gelen hücreleri ve biyolojik materyalleri kullanarak 3D yazıcı ile yapılan ilk kalbi ortaya çıkarmayı başardı. Bu buluşun tıp için devrim niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz.

Hücrelerin, kan damarlarının ve odaların bulunduğu tam bir kalp ortaya çıkaran bilim insanları, baskı için de ‘mürekkep’ kullandı. Basılan kalbin çok büyük olmadığını hatırlatmak gerekiyor. Tavşan kalbi büyüklüğündeki kalp, ilerleyen zamanda insan için üretilen kalplerin önünü açması açısından oldukça büyük bir önem taşıyor.

Bilim insanlarının bir sonraki aşaması, ortaya çıkan bu kalbi bir hayvan bedenine nakletmek.

Bilim insanları, 3D yazıcı ile organ üretiminin ilerleyen 10 yıl içinde birçok hastanede kullanılacağına inanıyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Bilim insanları, 3D yazıcı ile kalp yaptı!”

 1. Anonim dedi ki:

  sen lapratuvarda şunu üretebiliyonmu diyenlere gelsin.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Beyin değil ama mekanik organlar bu şekilde birgün üretilebilecek. Kalp, böbrek vs.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  10 yıl içinde ölemeye bakın gençler daha uzun yaşanabilecek

 4. Anonim dedi ki:

  kaynak paylaşır mısınız?

 5. Anonim dedi ki:

  yapay beyin de yapsalar, bir çok insanımıza lazım…

" Bilim insanları, 3D yazıcı ile kalp yaptı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim insanları, 3D yazıcı ile kalp yaptı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim insanları, 3D yazıcı ile kalp yaptı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "