Okunma

Bilim insanları dev deniz solucanı keşfetti!


25 Şubat 2017 Cumartesi 12:00
Bilim insanları dev deniz solucanı keşfetti!

Yaklaşık 4.5 milyar yıllık Dünya’mız birbirinden eşsiz, birçok canlıya bugüne kadar ev sahipliği yaptı. Bu canlılardan kimisi değişen şartlarda adaptasyona uğrayarak, ya değişti ya da nesli tükenerek keşfedilmeyi bekledi. Yapılan kazılar sonucunda bilim insanları dev bir deniz solucanı keşfetti.

400 milyon yıllık dev deniz solucanı keşfedildi!

Bilim insanları, her geçen gün Dünya‘mızda ki canlılar ile ilgili yeni keşifler yapmakta. Bu sefer ise bilim insanların keşfettiği canlı ise dev bir deniz solucanı.

Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan 3 metre uzunluğundaki deniz solucanı, 400 milyon yıl önce yaşadığı tahmin ediliyor.

400 milyon yıllık geçmişi olan Bobbit solucanı, okyanusun derin yerlerinde yaşamı sürdürebiliyor. Yaşamını balıkları ve ahtapotları avlayarak sürdüren bu dev katil deniz solucanı, avlarını kumun altına saklayarak bekliyor. Daha sonrasında ise gözüne kestirdiği av kendisine doğru yaklaştığında keskin dişleri ve güçlü çenesi ile avını kıs kıvrak yakalıyor.

Deniz solucanları arasındaki en büyük çeneye sahip olan Bobbit solucanı adeta bir katil diyebiliriz. Büyük çenesi ve sivri dişleri ile dikkat çeken deniz solucanının çenesinin fosilleri, 1994 yılında Kanada‘da yapılan bir kazıda ortaya çıkartıldığı belirtildi.

17-02/25/400-milyon-yillik-deniz-solucani-shiftdelete.jpg

Yapılan bu kazı sonucunda ortaya çıkan çene fosillerini, detaylı bir şekilde incelemeye alan bilim insanları, yeni bir türün keşfedildiğini duyurdu. Yaklaşık 400 milyon yıllık geçmişe sahip olan bu türün okyanusun çeşitli katmanlarında hayatını sürdürdüğü de ortaya çıktı.

:: Bilim insanlarının bu keşfi hakkında ne düşünüyorsunuz? 
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Bilim insanları dev deniz solucanı keşfetti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Evrimciler sadece maymunculukla uğraşsın lü***** kendilerini çözememiş insanlardan dünyayı anlamaya çalışmasına gerek yok

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni bulunan gezegenler burada haber yapıldı mı?Yapılmadıysa bu kadar önemli bir bilgi nasıl haber yapılmaz?Yapıldıysa kusura bakmayın;aksi durum varsa popüler bilim başlığını kaldırın,çünkü yaşam olma olasılığı yüksek gezegenlerin paylaşılmaması muzip… 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yeraltı canavarı 🙂 hani evrim vardı bu niye evrilmemiş diyen ultra zeki arkadaşımız. her canlı evrim geçirecek diye bir şey yok. evrim geçirmesi için bir sebep yoktur, ortam oluşmamıştır vs. örnekte görüldüğü gibi özellikle denizin dibinde yaşayan canlılarda sık görülür bu. çünkü denizin dibi dış etkilerden uzaktır.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Buna benzer bi film vardı eskiden kumun altından gidip insanları yerdi o yüzden herkes yüksek yerlere çıkmaya çalışırdı hep

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hani evrim vardı bu niye evrilmemiş.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Taaam taaaam inandik hadi

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Özellikle Yunanlı Balıkçıların Çıkardığı Olta Balıkçıların Kullandığı Solucandır Bu 1 İle 6 Metreye Kadar Ulaşır boyu yem için kullanılır halk arasında firavun solucanı denir

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan pis ermeni editör. Utanmıyormusun evrim teorisini kullanıcılara dayatmaya. Yok kimisi değişti yok kimisi yok oldu.

" Bilim insanları dev deniz solucanı keşfetti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim insanları dev deniz solucanı keşfetti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim insanları dev deniz solucanı keşfetti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "