Bilim insanları ışık hızına çok yakın!


31 Temmuz 2018 Salı 18:00
Bilim insanları ışık hızına çok yakın!

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi ya da kısa adıyla CERN bilim insanları, 25 Temmuz tarihinde gerçekleştirdikleri bir deneyde önemli bir başarıya imza atmış durumda. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ilk kez atomu yörüngesindeki elektronla birlikte ışık hızına yakın hareket ettirdi. İşte, ışık hızı için bu dev adımın detayları.

CERN ışık hızı için bir önemli adım attı!

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, düşük enerjili ışınla bir grup atomu çekirdeğini etrafındaki tekil elektronla birlikte yaklaşık 1 saat boyunca hareket ettirdi. Daha sonra aynı ışının tam güçle yüklenmesi ile 2 dakika boyunca elektronlar çekirdekten kopup ayrılmadan bu harekete devam etti. Ayrıca, daha az sayıda atomla deneyin tam güçle 2 saate kadar sürdürülmesi başarıldı.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı kullanılarak atımların bu hızda çevrilmesi daha önce de başarılmıştı. Öte yandan, önceki deneylerde atomun yüksek hızlara ulaştığında etrafındaki elektronları dağıtıp çekirdekten ayrılması sebebiyle istenen sonuçlar elde edilememişti.

Bilim insanları, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı içerisindeki bu özel ışın demetinin ömrünün en az 15 saat olacağını tahmin ettiklerini ancak bu sürenin 40 saat kadar olabileceğini öğrenerek şaşırdıklarını ifade ediyor. Şimdi ise hedef, bu özel çalışma sırasında hala protonlar için ayarlanmış olan kolimatör ayarlarını optimize ederek aynı ışın ömrünün daha yüksek bir yoğunlukta muhafaza edilip edilmeyeceğini görmek.

Umarız bir gün insanlık için ışık hızı ile yolculuğun da önü açılır.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
14 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ne gerek var bi ufo düşünsünler gerisi kolay sanki teknolojiyi amerika mı buldu ufolardan çaldı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

.

asdfdsf
asdfdsf
2 yıl önce

ışık hızından hızlı gidip arkamıza baktıgımızda ne görürüz acaba

space
space
2 yıl önce
Yanıtla  asdfdsf

ışık hızında zaman durur yalanı ile kandırılıyoruz ama zaman hızdan bagımsızdır bu nedenle evrende geriye dönmeyen tek sey zamandır bükülebilir ama geriye akmaz bu nedenle geriye baktığında teş şey o cismin hareketinin yavaşlatılmış halidir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  space

zaman durmaz, bilmeyenleri uydurması o. cismin yavaşlatılmış halini falan da görmeyiz. ışık hızında gidilir ve dünyaya bakılırsa dünya durmuş gibi görünür çünkü ışık hızında gidilirse sürekli o ana dair fotonu görmeye devam ederiz. ışık hızından hızlı gidilirse her gittiğimiz anda daha eski bir andan fotonj göreceğimiz için daha eski bir anı göreceğiz yani geri akıyormuş gibi görünür. ama zaman aslında değişmez.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Deneylerle ispatlanmış şeylere uydurma demek nasıl bir mantık. Aramızda Einstein dan daha zeki arkadaşlar varmış da haberimiz yokmuş. Helal sana çözmüşsün her şeyi.

baca
baca
2 yıl önce

enistainin her dediği doğru sanki. yıllarca kanun gibi öğretildiki hala devam ediyor. mesela eisteine göre kara delikler dışarı kütle vermez. Hawking çıktı radyasyon yayıyor kütle kaybediyor dedi.
eee ne oldu şimdi. bilim her zaman bir öncekini daha sonra yalanlamakla devam eder. önce bilimin ne olduğunu öğrenin. bunun gibi binlerce örnek var 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Kesin fiyatı yüzünden kullanılamaz, yada türkiyeye gelmez, ıphone 10.000 lira ışınlanmayı siz düşünün 👍

Utku
Utku
2 yıl önce

Sen böyle bir buluşu şahısların kullanması için yayacaklarını düşünüyormusun gerçekten ? askeri alanda sır gibi saklanıp kullanılacağı kesin.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

filmlerde gördüğünüz şeylere inanmayın ışık hızıyla uzayda seyehat olayı yalan en yakın güneş sistemi 20 ışık yılı uzakta

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

filmlerde gördüğünüz şeylere inanmayın ışık hızıyla uzayda seyehat olayı yalan en yakın güneş sistemi 20 ışık yılı uzakta

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Peki diyanet ne diyor ? Caiz miymis?

baca
baca
2 yıl önce

başarılar dileriz .:)
ışıktan hızlı birşeyden yararlanma fırsatı yoksa, ışık hızına ulaşmanın yolu ışık veya benzeri hızda bir şeyden yararlanmktan geçer. misal ışığa nesneler hapsedilir veya birleştirilip, ışıkla beraber yollanabilirse olur. veya uzayda, ışığın nesneye çarptırılarak ittirilmesi ile ulaşılabilir. ışığın itme kuvvetinden faydalanılır kısaca. radyometre ışığı itme kuvvvetiyle çalışır.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

bu ne ya abi

" Bilim insanları ışık hızına çok yakın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim insanları ışık hızına çok yakın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim insanları ışık hızına çok yakın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  2. 2 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  3. 3 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  4. 4 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  5. 5 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  6. 6 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  7. 7 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  8. 8 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  9. 9 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  10. 10 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık