Okunma

Bilim insanları yanlışlıkla kansere çare bulmuş olabilir!


23 Ocak 2020 Perşembe 13:30
Bilim insanları yanlışlıkla kansere çare bulmuş olabilir!

Kanser ile ilgili yıllardır çalışmalar yapılıyor. Ancak bilim insanları keşfettikleri yeni bir bağışıklık hücresi ile kansere çözüm bulmuş olabilirler.Bildiğiniz gibi yıllardır kanser hakkında binlerce yorum yapıldı. Bir kesim kanserin ilaç ile tedavisinin yavaşlatıldığı ancak tamamen bitirilmediği konusunda şikayetçiyken, bir kesim kemoterapinin insanları yavaş yavaş öldürdüğünü söylüyor. Kanserin insanlar tarafından üretilmiş bir hastalık olduğunu söyleyenler bile bulunuyor. Son olarak ortaya çıkan bir makale ise bilim insanlarının kansere çözüm bulmuş olabileceğini gösteriyor.

Bilim insanları kansere çözüm bulmuş olabilir mi?

Hal böyleyken böyle ciddi ve önemli bir konu hakkında oldukça hassas olmak da gerekiyor. Bilim insanları da tam da bu noktada kansere çözüm bulmak için tedavi yolları denerken tahmin etmedikleri şekilde yeni tip bir bağışıklık hücresinin kansere karşı savaştığını keşfetmiş oldu.

Nature dergisinde yayınlanan makalede, yanlışlıkla keşfedilen bu bağışıklık hücresinin CRISPR-Cas9 kullanılarak keşfedildiği yazıyor. Yani bu durumda elimizde kanserin tedavisinin tüm bu zaman boyunca insan bağışıklık sisteminde saklanıyor olabileceği ortaya çıkıyor.

Aynı haberi paylaşan BBC, Cardiff Üniversitesi’nden bir bilim insanının yanlışlıkla kanser için yeni bir bağışıklık hücresi bulduğunu yazıyor.

bilim insanları kansere çözüm bulmuş olabilir mi

Bu bulanan yeni bağışıklık hücresi, T hücresi olarak bilinen ve kanserli hücreyi hedef alabilen ve sağlıklı hücreye dokunmadan onu öldürebilen bir yapıya sahip.

Araştırmacı Andrew Sewell BBC’ye “Bu yöntem ile her hastayı tedavi etme şansı var” diyor. Daha önce bunun mümkün olduğunu düşünmeyen araştırmacılar söz konusu araştırmayı derinleştirmeyi planlıyor.

Ancak yine de bunların hepsi spekülasyon bile olabilir. Zira bilim insanları söz konusu bağışıklık hücresinin sağlıklı T hücrelerine dokunmadan kanserli olan hücreleri nasıl seçtiğini tam olarak bilmiyor. Buluşa imza atan bilim insanları, araştırmalarını konu üzerine yoğunlaştıracaklarını ve sorularını cevaplandırabileceklerini söylüyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Bilim insanları yanlışlıkla kansere çare bulmuş olabilir!”

 1. Anonim dedi ki:

  bu haberin detayini okudum, su anda labratuvar ortaminda bir test yapilmis, insanlar veya havyanlar uzerinde denenmemis, teoride ise yarar gozukuyor. insallah insanlar uzerindede denendiginde etkili olur. benim orginal dokumandan da anladigim kisiye ozel T koruma hucresini tespit edip onu klonlayip kana enjekte edecekler, dolayisiyla vucuda sayisi fazla olan immune koruma hucreleri kanser hucrelerini de temizleyebilecek. bu kisiye ozel serumlarin maliyeti umarim cok pahali olmaz.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şahsen son 10 yılın en iyi keşfi kuşkusuz DNA programlamayı sağlayan CRISPR’dır. Kanser’de artık evrimleşmez ise kurtuluyoruz sonunda bu illetten.

 3. Mert dedi ki:

  Bu konuya devam shiftdelete

 4. Anonim dedi ki:

  aman bayern ve diğer ilaç üreticileri duymasın

 5. Anonim dedi ki:

  t call tedavisi yeni bir şey değil.. Klinik araştırma hastası olarak bazı kanser türlerinde uygulanıyor.. Kemoterapinin bir süre sonra hastaya toksik etkisi büyüktür.. Kanser tedavisi bağışıklık sisteminin baskılanması ile değil, daha savaşçı hale getirilmesi ile yapılır…Bence…

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi inşAllah.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Allak mı

" Bilim insanları yanlışlıkla kansere çare bulmuş olabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim insanları yanlışlıkla kansere çare bulmuş olabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim insanları yanlışlıkla kansere çare bulmuş olabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "