Bilim insanlarından Beyrut’taki patlama için açıklama!


05 Ağustos 2020 Çarşamba 10:44
Bilim insanlarından Beyrut’taki patlama için açıklama!

Dün yani 4 Ağustos günü Lübnan’ın başkenti Beyrut‘ta yaşanan korkunç patlama tüm dünyanın ana gündem konusu haline geldi. Patlamanın şiddetini gözler önüne seren videoların sosyal medyada yayılması sonrasında birçok iddia ve komplo teorisi ortaya atıldı; bu teoriler arasında nükleer patlama da vardı.

Paylaşılan videoları izlediğimizde patlamada büyük bir alev topunun ortaya çıktığını ve hemen sonrasında büyük bir bulut kitlesinin mantar şeklinde yukarı doğru çıktığını görüyoruz. Nükleer patlama teorilerinin ortaya atılmasındaki en büyük etkenlerden birisi buydu, anca bu patlama dalgası nükleere özgü değil.

Kesinleşti: Beyrut’taki patlama nükleer değil!

Atom bombasını akıllara getiren bulutu bir kenara bırakırsak; nükleer patlamada ortaya çıkan iki korkunç sonuç, bu patlamada görülmedi. Kör edici derecede beyaz bir ışık ve çok yüksek derecedeki ısı dalgası. Eğer nükleer bir patlama olsaydı, sadece ısı dalgası canlılarda ciddi yanıklar oluşması için yeterli olacaktı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde nükleer silahlar üzerine çalışmalar yürüten Vipin Narang ve New Mexico Üniversitesi‘nde nükleer silahlar üzerine insanlık tarihini araştıran bir doktora adayı olan Martin Pfeiffer patlamanın nükleer olmadığını doğrulayan isimler arasında yer alıyor.

Vipin Narang yaptığı ilk hesaplamalara göre Beyrut’ta yaşanan patlamanın 240 ton TNT’ye denk olduğunu belirtiyor. Bir kıyaslama yapmak gerekirse Hiroşima’ya atılan atom bombasını gücü, Beyrut’taki bu patlamadan 1000 kat daha fazlaydı.

Patlamanın asıl sebebinin tespiti için biraz daha zamana ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Lübnan’lı yetkililerden gelen ilk açıklamalar, limanda bulunan çok yüksek sayıdaki amonyum nitratın patlamaya neden olduğu yönünde.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Bilim insanlarından Beyrut’taki patlama için açıklama!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Patlamada iki farklı renkte duman bulutu olduğu görülmektedir eğer sadece amonyum nitrat patlasaydı tek renkte duman bulutu olacaktı bunu nasıl izah ediyorsunuz ayrıca nötron bombasının sadece insanlara etkilediğini söylüyorsunuz yemene atılan nötron bombası binalarda hasar meydana getirmedimi???

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Parçalanmış bir ülke. Ne olur ne biter kimse anlayamaz. Darbeciler başarılı olsaydı bizde bu haldeydik. Aydın, laik, ilerici, eğitimli, beyaz Türkler de umudunu darbecilere bağlamıştı. Şimdi ortada kaldılar

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ulan mal Atatürk olmasaydı sen şu anda birinin mandası olacaktın. Tarihi dizilerden öğrenince böyle oluyor

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet ülkemiz öyle bir şaha kalktı ki. 2002 senesinde 113 milyar dolar olan dış borç, şimdi 450 milyar dolar. Dış borcumuzla dünyada ilk sıradayız. Herhangi bir konuda birinci olmak çok güzel. Eğitim sistemimiz de meyvelerini vermeye başladı. Sınavlarda ana dilimiz olan türkçe de ortalama 4 net doğru yapıyor genç neslimiz. Fizik kimya biyolojide de 1er net ile bu başarı perçinleniyor. Özellikle 2000 – 2005 arasında sınavlarda full çeken bile çıkamıyorken yani sınavlar daha zor iken ortalama netler şimdikinin 2 katıymış. Şimdi bir sınavda 1000 tane birinci çıkıyor, sınav soruları basitleşmesine rağmen durum ortada. Size iyi ayağa kalkmalar.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Beyrut bir zamanlar ortadogusunun parisiymiş. Ama şimdi ülke kimin elinde yönetim kim yada kimden yana ve halkı nerede kim belli degil. Lübnan halkı karışık bir kısmı müslüman bir kısmı falanjist hiristiyan bir kısmı iran yanlısı şii hizbullah. Çorba gibi karışık bir ülke ülke halkında iş olsa devlet ve hükümete sahip çıkar. Türkiyede da laikler müslümanlar var ama ülkesine devletine sahip çıkmasını korumasını birlik beraberlik içinde olmasını biliyor.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne biliyim abi

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiroşima’ya atılan 1000 kat daha mı güçlü! Oh my God!

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   aynen

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Kademeli hidrojen bombasi.. etki alani sinirlandirilabiliyor ve nukleer atik birakmiyor.. arastiran nette gorur videolarini.. koronadan sonra bilim adamlarina guven kalmadi.. kime hizmet ettikleri belli deil..

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  atoma çok benzer bugün ki fotoğraflara bakılırsa anlaşılıyor

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  bunlar hep federallerin oyunu

" Bilim insanlarından Beyrut’taki patlama için açıklama! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim insanlarından Beyrut’taki patlama için açıklama! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim insanlarından Beyrut’taki patlama için açıklama! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 2. 2 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 3. 3 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 4. 4 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 5. 5 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 6. 6 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 7. 7 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!
 8. 8 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 9. 9 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 10. 10 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!